Admin
Admin
10 Aralık 2015 Perşembe 12:26
5 milyon 'staj mağduruna' emeklilik müjdesi gelir mi?

Staj süresince stajyer adına sadece kısa vadeli sigorta kollarına, yani iş kazası-meslek hastalığı ve analık sigortasına prim ödenir. Yaşlılık sigorta koluna prim ödenmediği için bu dönem emeklilikte dikkate alınmaz.

Son günlerde staj girişinin emeklilik için sigorta girişi olarak sayılmasının kanunlaştığı yönünde medyada bazı haberler dolaşıyor. Hatta staj girişi olanlara okullarından belgelerini talep etmeleri gerektiği bile söyleniyor. Bu haberlere kaynaklık teşkil eden ise, bir yıl önce Meclis'e verilmiş ve reddedilmiş bir kanun teklifi. Yani maalesef dolaşan haberlerin aslı astarı yok. Staj süresince stajyer adına işveren, yalnızca kısa vadeli sigorta kollarına, yani iş kazası-meslek hastalığı ve analık sigortasına prim öder. Bu primin ödenme amacı, staj yapılan dönemde stajyerin iş kazası veya meslek hastalığına maruz kalması riskine karşılık bu sigorta kollarından sağlanan yardımlardan faydalanmasıdır.

HANGİ PRİMLER VAR?

Staj döneminin emeklilik konusunda dikkate alınmamasının nedeni, staj süresince stajyer adına malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına, yani uzun vadeli sigortalara prim ödenmemiş olmasıdır. Dolayısıyla stajda yaşlılık sigorta koluna prim ödenmediği için bu dönem emeklilikte dikkate alınmaz. Diğer yandan staj girişi malullük konusunda da sigorta girişi olarak değerlendirilmediği için prim ödeme gün sayısı ve özellikle 10 yıllık sigortalılık süresi konusunda hesaba dahil edilmez.

Staj sonrası borçlanabilir

STAJ girişi emeklilikte dikkate alınmıyor ancak kadın sigortalılar staj sonrası doğumlarını borçlanabilir. Böylece sigortalılık süresini geri çekmesi mümkün. Bu nedenle bazı kadın sigortalılar için staj girişi emeklilik tarihini öne çekebilir. Ancak bu durum bütün sigortalılar için geçerli değil.

Mali denge tarafı da var

Staj girişi emeklilikte dikkate alınırsa yaklaşık 5 milyon kişinin emeklilik tarihinin değişmesi söz konusu olabilir. Burada sistemin mali dengesinin sarsılacağı ve sürdürülebilirliğinin kalmayacağı endişesi var. Bu nedenle staj mağdurlarına müjde çok kolay değil.

Kartınızda görünmesi yanıltmasın

Staj girişinin emeklilik konusunda dikkate alındığı algısını uyandıran bir husus da, staj yapan sigortalıların sigorta kartlarındaki numaranın staj yapılan yılla başlamasıdır. Dolayısıyla bu durumdaki kişiler staj girişinin emeklilik için dikkate alındığı algısını taşıyorlar.

dikkate alınmaz

Halbuki SGK, staj girişinde staj yapılan yılın numarası ile başlayan bir numarayı sigortalıya veriyor ve ilerleyen dönemde bu kişi ilk kez uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenecek şekilde bir işe girdiğinde, sigortalılığı bu numaradan devam ediyor. Dolayısıyla bir kişiye iki farklı numara verilmemiş oluyor. Ancak bu numaranın staj yapılan yıl ile başlaması, staj döneminin emeklilikte dikkate alındığı anlamına gelmiyor.

PEKi, NE iSTiYORLAR?

Kendilerini 'staj mağduru' olarak ifade eden kişilerin talepleri, staja başladıkları tarihin emeklilik hesaplaması için de dikkate alınması. Bunun en önemli nedeni de, bu girişin emeklilik için gerekli koşulları geri çekecek olması. Yani daha erken yaşta emekli olmayı sağlaması. Bunun için bu dönemdeki uzun vadeli sigorta kolları primini de ödeyerek sigorta girişlerinin emeklilikte dikkate alınmasını talep ediyorlar. Ancak bugün itibarıyla bu talebin kabul görmeyeceğini ifade etmek gerekiyor.

Yazar: Okan Güray Bülbül
Akşam
Son Güncelleme: 10.12.2015 12:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.