Yeşim
Yeşim
16 Ocak 2019 Çarşamba 15:05
DAVA SONUCU BEKLENMEDEN YAPILAN PROTOKOLE GÖRE ÖDENEN ALACAK VE TAZMİNAT TUTARI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelgesi

Tarih   : 26.10.2018

Sayı : 62030549-125[6-2017/19]-958347

KVK Md. 11

GVK Md. 40

Dava sonucu beklenmeden yapılan protokole göre ödenen alacak ve tazminat tutarının kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınamayacağı hk.

Özelge talep formunuz ile dilekçeniz ve ekinde, bankanız ile … arasında … projesinin inşası ile ilgili … tarihli bir inşaat sözleşmesi yapıldığı, sözleşmeye göre müteahhitlerin yapacağı inşaatların bankanız tarafından satılacağı ve hasılatın …'nin de aralarında bulunduğu sözleşmenin tarafları arasında dağıtılacağı, söz konusu inşaatların bu sözleşme hükümlerine göre yapılamamış olması nedeniyle hasılat paylaşımında …ile aranızda ihtilaf çıktığı ve söz konusu ihtilaftan dolayı mezkur banka ile davalık olunduğu, mevcut banka ile bankanız arasında davaya konu edilen alacak ve tazminat talepleri hususunda … tarihinde protokol düzenlenerek uzlaşmaya varıldığı ve bu protokole ...'ye davalara konu edilen taleplerine karşılık 25.000.000 TL ödeneceği, ödemenin yapılacağı tarih itibarıyla derdest bulunan davalardan feragat edilip söz konusu banka tarafından başka hiçbir hak ve alacak talep edilmeyeceği belirtilerek, ödemenin 2017 yılında yapılacak olmasından dolayı gider tahakkukunun sözleşmenin yapıldığı 2016 yılı mı yoksa ödemenin yapılacağı 2017 yılı mı olacağı ve hangi yılın mali bilançosunda gider kaydı olarak gösterileceği hususlarında Başkanlığımız görüşü istenilmektedir.

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 6. maddesinde, kurumlar vergisinin, mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanacağı, safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır.

Kurumlar Vergisi Kanunu’nun “Kabul Edilmeyen İndirimler” başlıklı 11. maddesinin (g) bendinde ise sözleşmelerde ceza şartı olarak konulan tazminatlar hariç olmak üzere kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının suçlarından doğan maddi ve manevi zarar tazminat giderlerinin kurum kazancının tespitinde indirim yapılmasının kabul edilmeyeceği hüküm altına alınmıştır.

Diğer taraftan, Gelir Vergisi Kanunu’nun 40. maddesinde nelerin gider olarak indirilebileceği 10 bent halinde sayılmış olup, bu maddenin (3) numaralı bendinde de işle ilgili olmak şartıyla, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatların gider olarak yazılabileceği hüküm altına alınmış bulunmaktadır.

Bu itibarla, ödenen tazminatın gider yazılabilmesi için işle ilgili olması ve sözleşmeye, ilama veya kanun emrine göre yapılması şarttır. İşle ilgili olmayan veya işle ilgili olsa dahi kurumun kendisinin, ortaklarının, yöneticilerinin ve çalışanlarının şahsi kusuru nedeniyle ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar gider yazılamaz.

Bu hüküm ve açıklamaları göre, ... ile Bankanız arasında, … projesine ilişkin … tarihinde yapılan sözleşmeye istinaden, müteahhitler tarafından yapılıp Bankanız tarafından satışı yapılarak elde edilecek hasılat paylaşımına konu olan ve davalık olunması nedeniyle söz konusu dava sonucu beklenmeden mezkur banka ile aranızda yapılan protokole konu edilen 25.000.000 TL tutarındaki alacak ve tazminat ödemeleri Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 11. maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi uyarınca kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınamayacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.