Yeşim
Yeşim
15 Haziran 2017 Perşembe 13:58
İstanbul Barosu'ndan sert açıklama: 'TEVEKKÜL DÖNEMİ BİTMİŞTİR'

Tevekkül Dönemi Bitmiştir

Milletvekili/Gazeteci K.Enis Berberoğlu, İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesinde bugün 25 yıl ağır hapis cezası ile cezalandırıldı.

Bu ceza, TCK. 330/1. Maddesi uyarınca, “ siyasi ve askeri casusluk maksadıyla, devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçudur. Berberoğlu’nun bu suçu sabit görülerek, “müebbet hapis cezası” ile cezalandırılmış ve hafifletici sebepler öngörülerek bu ceza 25 yıla indirilmiştir.

Öncelikle belirtmeliyiz ki, iddia ve isnat edilen eylem itibariyle bu karar “hukuksal içerikli” değildir. Teknik hukuk bakımından yapılacak bir değerlendirme itibariyle, “suçun unsurları” oluşmamıştır. Enis Berberoğlu’nun eylemi itibariyle, - bir an için eylem sabit olsa dahi – cezanın karşılığı TCK. 330/1 olamaz. “Casusluk” eyleminin unsurlarının bulunmadığı açıktır. Kaldı ki, sübut bulan bir eylem de yoktur.

İstanbul Barosu olarak, yapılan yargılama ve verilen mahkûmiyet kararının, “pür hukuksal” değerlendirmesinin yapılması noktasında, yasa/doktrin/içtihat çerçevesinde bir çalışma içine girilmesinin, uzun bir süreden bu yana, beyhude bir uğraş olduğunun farkındayız. Varlığımız açısından en temel uğraş olan bu çabanın, artık hiçbir anlam ifade etmediği bir zaman dilimine ulaştık.

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı açısından, hukuk tarihimizin en acı noktasındayız.

Adliyelerimiz, adaletin sağlandığı yerler olmaktan çıkmıştır.

Yargının FETÖ’den kurtarılması adı altında siyasal iktidar tarafından oluşturulan yeni yapılanmanın bizi getirdiği bu son aşama, sözün bittiği yerde olduğumuzun göstergesidir.

Enis Berberoğlu kararı, bu tesbitleri haklı kılan uygulamaların bir örneğidir. Ne yazık ki, son örneği olacağına dair en küçük bir umut da yoktur. Çünkü, ifade özgürlüğü yoktur. Çünkü, basın özgürlüğü kalmamıştır. En vahimi ise, milletvekili olan Enis Berberoğlu’nun tutuklanmış olmasıdır. Çünkü bu tutuklama, doğrudan TBMM’ne yöneltilmiş bir tehdit niteliği de taşımaktadır.

Kısacası, “tevekkül” dönemi bitmiştir.

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.