09 Mart 2016 Çarşamba 00:04
Davutoğlu Çipras'la görüşürken AKP'li bakan, 'günün önemi'ne dair şiir okudu: Kafir Yunan

Meclis Genel Kurulu'nda, 2014 Yılı Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın görüşmeleri sürüyor. Bu günkü oturumda Maliye Bakanı Naci Ağbal, 3. madde üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm'ün bugün bir şiir okuduğunu, kendisinin günün anlam ve önemine uygun bir şiir okumak istediğini belirten Ağbal, İsmet Özel'in "Amentü" şiirinden şu mısraları okudu:

"Ezan sesi duyulmuyor, Haç dikilmiş minbere/ Kafir Yunan bayrak asmış, camilere, her yere/ Öyle ise gel kardeşim, hep verelim elele/ Patlatalım bombaları, Çanlar sussun her yerde/ Çanlar sustu ve fakat binlerce yılın yabancısı bir ses değdi minarelere: Tanrı uludur Tanrı uludur/ Polistir babam Cumhuriyetin bir kuludur."

'NEFRET SÖYLEMİ İÇERİYOR'
Daha sonra, söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ağbal'ın okuduğu şiirin "nefret söylemi" taşıdığını ifade etti.

Özel, "Diplomatik ilişki içinde olduğumuz, geçmişte yaşananlar ne olursa olsun Yunanistan'a karşı 'kafir Yunan' ifadesi, 'Çanlar sussun her yerde' gibi Hristiyanları rencide edebilecek sözler, sonra CHP'ye sataşmak için ezanın Türkçe okunmasıyla ilgili söylenenler... Kabinenin bir üyesi bunu niye yapıyor, ne amaçla yapıyor? Gerçekten utanarak ve üzülerek dinledik" diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Ben, Müslüman ve Şafi mezhebine mensup bir Grup Başkanvekili olarak, Sayın Bakan'ın dile getirdiği, okuyarak onayladığı, nefret söylemini aşan o cümlelerin tamamını buradan kınıyorum" ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İsmet Özel'in AKP'ye yönelik eleştirilerinin olduğunu anımsatarak, "Bu eleştirileri dikkate alındığında, Sayın İsmet Özel'in geldiği noktadan sizlerin de ibret aldığını görmekten memnuniyet duyuyorum" dedi.

AĞBAL: SALDIRI ANLAMI TAŞIMIYOR
Yeniden söz alan Ağbal, şunları söyledi:

"Kurtuluş Savaşı zamanında bu ülkenin karşılaştığı işgal karşısında yaşanan acılara, ızdıraplara, bu ülkenin bin yıllık medeniyet kültürüne ve birikimine karşı yapılan saldırıya karşı bir iç okumadır, o tarihsel dönemin bir anlatısıdır. Hiçbir şekilde bir millete veya dine karşı saldırı anlamını taşımaz. Zaman zaman burada Kurtuluş Savaşı dönemini anımsıyoruz, Kurtuluş Savaşı döneminde yapılanları biliyoruz ve bugün gelinen noktada bu okuduğum şiir tamamen tarihsel bağlamında o döneme ait gelişmeleri özetleyen bir şiirdir. Benim herhangi bir millete, dine karşı olumsuz düşünce içinde bunu söylemem mümkün değildir, sadece tarihsel koşullar içerisinde bu söylenmiştir. Sabahleyin burada yapılan konuşmalarda da Cumhuriyetin kuruluşuna ilişkin olarak birtakım temennilerde ve takdirlerde bulunulmuştur. Okuduğum bentler de tamamen bu bağlamda söylenmiş şeylerdir. Bunu maksadından, bağlamından koparıp bugün güncel bir şekilde bu meseleyi farklı bir yere saptırmak olsa olsa sizin kafanızın ardındaki esas ayrımcılık ve esas nefret söylemine dayanmaktadır."

CHP'Lİ HAMZEÇEBİ: İHTİMAL VERMİYORUM
TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayanların camiye, cemevine, kiliseye, sinagoga gidebileceğini ya da herhangi bir inanca mensup olmayabileceklerini kaydetti. Hamzaçebi, "Hepsi saygıdeğer vatandaşlarımızdır. Bu Genel Kurulda bunun dışında bir düşüncenin olabileceğini ben düşünmüyorum, buna ihtimal vermiyorum" dedi.

Ağbal, Hamzaçebi'nin bu sözlerine "Aynen katılıyorum" diye karşılık verdi.

Yeniden söz alan Baluken, "Sayın Bakan'ın özrü kabahatinden beter" diye konuştu.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise, "Bütün inançlara saygılı olduğumuza ilişkin sayısız veri varken bir şiire atıfla nefret suçu işlendiği iddiasını kabul etmiyoruz" iddiasında bulundu.

'MESELE ŞİİRDEN ÇIKTI'
Bostancı, "Mesele şiirden çıktı, İsmet Özel tartışmasına döndü. İnsanların eserleri farklıdır, kendileri farklıdır ve burada dile getirilen İsmet Özel'in ne söylediği, ne yaptığı, tarihe nasıl baktığı değildir. Meseleyi şiirden alıp ondan sonra kişiye ilişkin bir tartışmaya dönüştürürsek ortada sanatçı kalmaz" sözlerini sarfetti.

Nefret suçlarıyla mücadele konusunda AKP'nin yaptıklarının ortada olduğunu iddia eden Bostancı, "Konunun anlamından fazla köpürterek bu şekilde mukabele edilmesini de uygun bulmuyorum. Sonuçta, İsmet Özel'in bir şiiridir. Kendi bağlamı içinde görülmelidir. AK Parti'nin içinde de Hristiyan bir vekilimiz vardır, bütün partilerde olduğu gibi" ifadelerini kullandı.

TARTIŞMA UZAYINCA BİRLEŞİME ARA VERİLDİ
Hamzaçebi, tartışmanın sürmesi üzerine birleşime ara verdi.

İsmet Özel'in Meclis'te tartışmalara konu olan şiirinin ilgili bölümü şu şekilde:

İnsanın
Gölgesiyle tanımlandığı bir çağda
Marşlara düşer belki birkaç şey açıklamak
Belki ruhların gölgesi
Düşer de marşlara
Mümkün olur babamı
Varlık sancısıyla çağırmak:
Ezan sesi duyulmuyor
Haç dikilmiş minbere
Kâfir Yunan bayrak asmış
Camilere, her yere
 


Kaynak: Haber.sol.org.tr
Son Güncelleme: 09.03.2016 00:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.