19 Kasım 2016 Cumartesi 19:21
Yatırım yoluyla vatandaşlık için yeni bir alternatif

  Grenada’nın Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programı, Karayipler bölgesinde, uygun bulunan başvuruların sahiplerine Çin’e vizesiz giriş olanağının yanı sıra E-2 Yatırımcı Vize Anlaşmasıyla ABD’ye giriş, ABD’de yaşama ve çalışma izni için başvurma imkânı da sağlayan tek program.   Henley&Partners Karayipler Direktörü Christopher Willis, önümüzdeki aylarda dünya çapında en iyi “yatırım yoluyla vatandaşlık” adaylarının dikkatini çekmek için Grenada Hükümeti’yle sıkı bir çalışmaya gireceklerini söyledi: “Firmamız; yakın zamanda başarıyla hayata geçirilen Malta Bireysel Yatırımcı Programı da dâhil, dünyanın en başarılı oturum ve vatandaşlık programlarının tasarlanması, uygulanması ve yürütülmesi konusunda 20 yılı aşkın bir süredir Kuzey Amerika’da, Karayipler’de ve Avrupa’daki hükümetlerle çalışarak benzersiz bir deneyim ve uzmanlık kazanmıştır. Devlet danışmanlığı uygulamalarımız, doğrudan yabancı yatırım alanında milyarlarca dolar kazancın yolunu açtı. Kazançlı bir ikinci vatandaşlık arayanlara dünya ölçeğinde öncü bir teklif sunarak Grenada ekonomisinde de önemli bir fark yaratılmasına yardımcı olabileceğimize inanıyoruz.”   Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı, “2016 Global Oturum ve Vatandaşlık Programları Endeksi”ne göre şu anda Karayipler bölgesindeki ikinci en iyi program. Bu endekste hukuki unsurlar, vergi ve yaşam kalitesinin yanı sıra şeffaflık, risk ve uyum konuları gibi birçok faktör değerlendiriliyor.

10 yılı aşkın bir süredir Henley & Partners tarafından yıllık olarak IATA ile yayınlanan ve son derece saygın bir endeks olarak kabul gören “Visa Sınırlamaları Endeksi”nde Grenada dünyada otuz dokuzuncu sırada.

Grenada vatandaşlığı şu anda AB’nin Schengen bölgesi, Birleşik Krallık, Singapur, Brezilya, Çin ve Hong Kong dâhil olmak üzere 112 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sunuyor. Yeni yayınlanan “Henley&Partners – Kochenov Vatandaşlık Kalite Endeksi”ne göre Grenada, “İnsani Gelişmişlik” ve “Seyahat Özgürlüğü” yelpazesi puanları bakımından doksan birinci sırada yer alıyor.  

Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Teşvikleri Bakanı Alexandra Otway, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Giderek daha çok sayıda hükümetin, yatırım yoluyla göçmenlik programlarının sağladığı büyük faydaların farkına varmasıyla birlikte, zengin ve yatırım potansiyeli olan global vatandaşların ilgisini çekme konusundaki dünya genelinde görülen yarış hızla büyüyor. Grenada programını bir üst seviyeye taşımak için Henley & Partners şirketiyle çalışacağız. Bu program, ulusumuzun ekonomik kalkınmasına önemli bir katkı sağlamıştır ve bu katkının, uzun yıllar boyunca da devam edeceğini düşünüyoruz. Yurt içinde sağladığı yatırım; bize sürdürülebilir uzun vadeli istihdamı kazandırdı, uzmanlaşma odaklı eğitimin yolunu açtı ve birçok Grenadalının yeteneklerinin daha da gelişmesini sağladı. Vatandaşlar için ve vatandaşların genelinin refahı için Grenada’da büyüyen bir özel yatırım piyasası oluşturmayı hedefliyoruz.

Ailelerinin olanaklarına global nitelikler kazandırmayı ve de durmaksızın değişen, belirsizliklerle dolu bir dünyada ticari menfaatlerinin ufkunu genişletmeyi hedefleyen, bunun için de ikinci ya da üçüncü bir vatandaşlığı edinmek isteyenlerin sayısı tüm dünyada hızla artıyor. Özellikle dünyanın en büyük pazarlarına vizesiz giriş imkânı sağladığı düşünülürse Grenada’nın sunabileceği pek çok şey var. Karayipler’deki diğer vatandaşlık programlarıyla kıyaslandığında oldukça rekabetçi olan bu programı, süreç kalitesine ve detaylara özen göstererek dünya çapındaki zengin başvuru sahipleri için daha da ilgi çekici kılmak istiyoruz.”

Bu programla Grenada vatandaşlığı almak için başvuru sahibinin ya “Ulusal Dönüşüm Fonu”na (NTF) en az 200.000 ABD Doları tutarında geri alınamaz bir bağışta bulunması ya da onaylı bir gayrimenkul projesine en az 350.000 ABD Doları tutarında yatırım yapması gerekiyor.   2013 yılında kurulan NTF’nin amacı, Grenada ekonomisini Grenada’nın yurt içi ihtiyaçlarına odaklanacak ve sürdürülebilir uzun vadeli istihdam sağlayacak bir sisteme dönüştürmek.

NTF, Grenada’da vatandaşların yararı için yürütülen ve turizm, tarım, alternatif enerji dâhil stratejik sektörleri destekleyen çeşitli projeleri finanse ediyor.

Bakan Alexandra Otway, vatandaşlık arzulayanların ülkeyi ziyaret etmesine gerek kalmadan başvurabilecekleri, talebin onayına kadar da üç ayı geçmeyecek hızlı ve etkili bir başvuru sürecini geliştirmek için Henley&Partners’la çalıştıklarını kaydetti.

Henley&Partners Karayipler Müdürü Christopher Willis de sözlerini şöyle noktaladı:

“Grenada programı, nitelikli bir ikinci vatandaşlık imkânı sağlayarak yabancı gayrimenkul alıcılarına yurt dışındaki gayrimenkul alımlarının değerini en üst seviyeye taşıyabilecekleri olağanüstü bir imkân sunuyor. Yatırımcılar da maruz kaldıkları riskleri azaltmak ve yeni iş olanakları açmak için geleneksel yatırım portföyü yanında çeşitlendirilmiş bir vatandaşlık portföyünü de geliştirmeleri gerektiğinin giderek farkına varıyor.”

  Program Şartları   Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı, bir kişinin ya ülkeye ciddi bir ekonomik katkıda bulunmasını ya da devletçe onaylanan ve niteliği uygun bir mal edinmesini şart koşuyor.

Ana başvuru sahibinin 18 yaşını geçmiş olması, başvuru şartlarını karşılaması ve en önemli iki uygunluk kriterinden birini yerini getirmiş olması gerekiyor:

 

Ulusal Dönüşüm Fonu (NTF) bağış opsiyonu: En az 200.000 ABD doları tutarında geri alınamaz NTF katkısı.

Gayrimenkul opsiyonu: Devlete ait bir gayrimenkul projesinden en az 350.000 ABD doları değerinde bir gayrimenkul edinmek. Gayrimenkulün en az üç yıl elden çıkarılmaması şartı var.

 

Ayrıca, aşağıdaki yatırım şartlarının ve diğer yükümlülüklerin de karşılanması gerekiyor:  

 

Gayrimenkul seçeneğinde ayrıca ana başvuru sahibini ve bakmakla yükümlü olduğu azami üç kişiyi kapsayan sabit 50.000 ABD Doları tutarında ek bir hükümet ücreti söz konusu. Daha fazla sayıda bakmakla yükümlü kişi olması halinde ek 25.000 ABD doları ödeniyor.

Her bir yetişkin için 5.000 ABD Doları ve 12 ila 17 yaş arasındaki bakmakla yükümlü olunan çocuklar için 2.000 ABD Doları tutarında durum tespit ücreti alınıyor.

17 yaş altındakiler için 500 ABD Doları tutarında, ana başvuru sahibi ve de bakmakla yükümlü olduğu yetişkinler için ise 1.500 ABD doları tutarında resmi işlem ücretleri ödeniyor.

Her bir başvuru sahibi için toplamda 1.750 ABD Doları tutarında devlet başvuru ücreti ve pasaport ücretleri söz konusu.

 

Prosedürler ve Zaman Aralığı

 

Genel olarak başvuru yapıldıktan sonra hükümet, 60 gün içerisinde ilk cevabını verecektir.

Gayrimenkul opsiyonu söz konusu olduğunda, zaman aralığı seçilen projeye göre değişebilir.

 

Programın Temel Avantajları

 

Schengen bölgesi, Birleşik Krallık, Singapur, Çin ve Hong Kong dâhil olmak üzere 112 ülkeye vizesiz erişim.

Karayipler bölgesindeki Çin’e vizesiz erişim sağlayan tek yatırım yoluyla vatandaşlık programı.

Grenada ABD’yle E-2 Yatırımcı Vize Anlaşması bulunan tek yatırımla vatandaşlık programına sahip Karayipler ülkesi olup vatandaşları, göçmenlik statüsü dışında vize başvurusunda bulunabilir.

Vatandaşlık, herhangi bir kısıtlama olmadan gelecek kuşaklara da geçer.

St. Kitts and Nevis, Antigua ve Barbuda, St. Lucia’daki diğer vatandaşlık programlarıyla karşılaştırıldığında daha düşük sermaye gerektirir.

Bölgeye herhangi bir ziyareti gerektirmeyen ve başvuru tarihinden itibaren yaklaşık üç ayda tamamlanan hızlı ve etkin başvuru süreci.

 

Henley&Partners Hakkında

 

Henley&Partners, oturum ve vatandaşlık planlaması alanında küresel liderdir. Her yıl yüzlerce zengin kişi, aile ve danışmanları, bu alandaki uzmanlığımıza ve deneyimize güvenini gösteriyor. Firmanın son derece donanımlı profesyonel kadrosu, dünya çapındaki 25 ofiste tek bir ekipmiş gibi uyum içinde çalışıyor.

 

Oturum ve vatandaşlık planlama konsepti, 1990’lı yıllarda Henley&Partners şirketi tarafından ortaya atıldı. Globalleşmenin hızlanıp yaygınlaşmasıyla, hizmet verdiğimiz uluslararası alanda faaliyette bulunmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar, oturum ve vatandaşlık konularıyla gün geçtikçe daha çok ilgilenmeye başladı.

 

Firma aynı zamanda, doğrudan yabancı yatırım alanında 6 milyar ABD Dolarından daha fazla bir kazanç sağlamış olan lider konumdaki devlet danışmalık hizmetini de yürütüyor. Firma, stratejik danışmanlık faaliyetlerinin yanı sıra dünyanın en başarılı oturum ve vatandaşlık programlarının tasarımı, lansmanı ve yürütülmesi alanında da hizmet veriyor.

www.henleyglobal.com

 Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 19.11.2016 19:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.