04 Eylül 2016 Pazar 14:20
'Bu yanlıştan dönün'

Ankara Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenler, önceki gün çıkarılan KHK ile FETÖ’cü oldukları iddiasıyla çok sayıda solcudemokrat akademisyenin meslekten atılmalarına tepki gösterdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ndeki öğretim üyeleri açıklama yaparak “Meslektaşlarının KHK listesine dahil edilmesinin bir hata sonucunda gerçekleştiğini düşündüklerini ve bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini talep ettiklerini” duyurdu.

Önceki gün çıkarılan KHK ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mektebi Mülkiye) öğretim elemanları Dr. Onur Can Taştan, Dr. Nail Dertli, Ar. Gör. Ahmet Ozan Değer, Ar. Gör. Celil Kaya ve Ar. Gör. Aysun Gezen, İletişim Fakültesi öğretim elemanları Doç. Dr. Gülseren Adaklı, Ar. Gör. İlkay Kara ve Ar. Gör. Vahdet Mesut Ayan kamu görevinden çıkarılmıştı.

Meslektaşlarının ihracına tepki gösteren akademisyenler ortak bir metinle, her bir fakülte için ayrı bir açıklama yaptı.

Açıklamalarda şöyle denildi: “Meslektaşlarımızın 1 Eylül 2016 tarihinde yayımlanan bir KHK ile kamu görevinden çıkarıldığını şaşkınlık ve üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Bizler hem kurum içi hem kurum dışı pek çok faaliyette ve görevde birlikte yer aldığımız ve kişisel olarak tanıdığımız meslektaşlarımızın FETÖ ya da herhangi bir terör örgütüyle hiçbir ilişkisinin olmadığını biliyoruz. Meslektaşlarımızın bu KHK listesine dahil edilmesinin bir hata sonucunda gerçekleştiğini düşünüyor ve bu yanlışın bir an önce düzeltilmesini talep ediyoruz.”

 

'Darbecileri cesaretlendirir'

İhraç edilen akademisyenlerin üyesi olduğu Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ihraç listesinin “kimin tarafından hazırlandığının belli olmadığı, hiçbir kritere dayanmadığı ve akademisyenleri cezalandırma amacı taşıdığı” ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 “Kaygımız, bu tür düzenlemelerin, darbecileri geriletmek bir tarafa cesaretlendirmesidir. 157 yıllık geçmişe sahip SBF-Mülkiye ve 70 yıllık bir geçmişe sahip Mülkiyeliler Birliği, Türkiye’nin aydınlanmasına, bilime ve toplumun ve ülkenin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir. Bu kurumların hiçbir kademesinde darbeci ve terörist yapılanmaların etkili olabilmesi, kendilerine zemin bulabilmesi mümkün değildir. Bizlerin darbecilerle ‘ilişkisi’ ancak onlarla amansız bir mücadele yürütmek olarak gerçekleşmiştir."

 

‘Bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar ’

Birçok akademisyen kamu görevinden el çektirildiğini İzmir’de devam eden Karaburun Bilim Kongresi’nde öğrendi. Akademisyenler bulundukları Karaburun’dan bir bildirge yayımlayarak tepki gösterdi.

1 Eylül Barış Günü gece yarısı Türkiye’de akademiye darbe yapıldığının belirtildiği bildiride, “Adil bir soruşturma ve yargılama süreci olmadan gerçekleştirilen ve insanların hayatlarını geri dönülmez bir şekilde etkileyen bu uygulamalar, hiç kimse için ve hiçbir koşulda kabul edilemez. Bilimsel ve özgür düşünceye vurulan bu son darbe, sadece güvencesizleştirilen ve işten atılan akademisyenlerin özlük haklarına, araştırmalarına ve öğrencilerine değil, toplumun geleceğine yapılmış bir saldırıdır.

Akademi iktidar odaklarından bağımsız olmalıdır; bilim itaatsiz olana ihtiyaç duyar. Tam da bu yüzden akademiden uzaklaştırılan arkadaşlarımızın bilimsel faaliyetlerinden alıkonmaları mümkün olmayacaktır!

Büyütülen savaşa ve yaygınlaşan hukuksuzluğa karşı yaşayan, yeşerten, yaşatan bilimi ve bilim insanlarını savunmaya ve onlarla dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz!” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 04.09.2016 14:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.