01 Nisan 2013 Pazartesi 16:51
Taahhüdü ihlale  Yargıtay Şoku
Kahramanmaraş'ın yanısıra diğer illerden de yaklaşık bin 800 kişinin 1.5 aylık sürede bu karardan yararlanmasının ardından, Yargıtay yerel hakimin kararlarını bozdu. Tahliye edilenler ya da firardayken hapisten kurtulanların durumu, kararın gerekçesi açıklandıktan sonra netleşecek.
 
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçesi'ndeki Açık Cezaevi'nde ödeme taahhüdünü yerine getirmediği için mahkum olan bir borçlu, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlanmak için 14 Şubat 2013'de İnfaz Hakimliği'ne başvurdu. Kahramanmaraş İnfaz Hakimi Abdullah Özer, dosyayı inceleyip verdiği tahliye kararına, cinayet, gasp, hırsızlık ırza geçme gibi yüz kızartıcı suç işleyenler dahi Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlanırken 'taahhüdü ihlal suçundan tazyik hapsi alanlarının bu haktan yararlandırılmamasının infazda eşitlik ve adalet kuralına aykırılık teşkil edeceğini' gerekçe gösterdi.
 
BİN 800 KİŞİ YARARLANDI
 
Bu kararın sosyal paylaşım sitelerinde duyulmasının ardından borcu ödeme şartını 'makul bir sebep olmaksızın' ihlal eden borçlu hakkında alacaklının şikayeti üzerine 90 güne kadar 'tazyik hapsi' cezasına çarptırılan binlerce kişiden önce Kahramanmaraş'ta yaşayan yüzlercesi teslim oldu. Davayı açan mahkum da tahliye oldu. Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelenlerle bu sayı 1,5 ayda bin 800'ü buldu. Aynı hakim, bu kişiler için de aynı kararları verdi.
 
YARGITAY'IN HIZLI KARARI
 
İnfaz Hakimi Abdullah Özer'in verdiği kararları değerlendiren Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, tahliye kararlarına itiraz ettiklerini, kararı Yargıtay'ın bozduğunu açıkladı. Başsavcı Küçük, "Hakim arkadaşımız kendi takdir hakkını kullanarak bu kararları verdi, ancak biz Başsavcılık olarak hukuken böyle olmadığını düşündüğümüz için temyiz başvurusunda bulunduk. Yargıtay kararları bozdu. Bundan sonra böyle olmayacak" dedi.
 
TUTUKLANACAK MI?
 
Başsavcı Küçük, tahliye kararlarının bozulması nedeniyle tahliye edilenlerin tekrar tutuklanıp tutuklanmayacağını da Yargıtay'ın bozma gerekçesine göre hareket edileceğini vurguladı. Küçük, "Yargıtay'ın gerekçeli kararını bekliyoruz. Bundan sonra bu tür kararlar çıkmayacak. Gerekçeli karara göre tahliye edilenler hakkında uygulama yapılacak" diye konuştu.
 
HAKİMİN GEREKÇESİ

Tahliye kararlarını veren Hakim Özer, kararında, "5275 Sayılı Yasa'nın 17'nci maddesinde yapılan değişiklikteki gibi açıkça disiplin veya tazyik hapsine mahkum olanların bu yasadan yararlanamayacağı şeklinde düzenlemeye yer verilmesi gerektiği yasa koyucunun bir şeyi açıkça yasaklamaması halinde kural olarak o şeyin yasaklanmadığı ve uygulanabilir olduğunun kabulü gerektiğini, bu nedenle tazyik hapisleri yönünden de denetimli serbestlik uygulamasının yapılması gerekeceği" gerekçesiyle tazyik hapsi nedeniyle hükümlü olanların Denetimli Serbestlik Yasası'ndan yararlandırılacağı yönünde hüküm vermişti.

BARO BAŞKANI: YARGITAY'IN KARARINI DESTEKLİYORUZ

Kahramanmaraş Barosu Başkanı Av. Metin Doğan, Yargıtay'ın bozma kararını doğru bulduklarını söyledi. Doğan, Kahramanmaraş İnfaz Hakimliğinin, yapılan başvuruları değerlendirerek kendi gerekçelerine göre ve Anayasa ilkesini temel almak suretiyle taahhüdü ihlal ve nafaka ödememe sebebiyle verilen tazyik hapisleri hakkında da Denetimli Serbestlik uygulanması esası getirdiğini hatırlatarak şu değerlendirmeyi yaptı:"Savcının bir üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedildi. Hem savcılık hem biz bu konuda hakim ile aynı görüşte değildik. Çünkü bu taahhüdü ihlal ve nafakaya verilen hapis cezaları tazyik hapsi niteliğindeydi ve zaten o taahhüt konusu edim yerine getirildiğinde veya nafaka ödendiğinde bu cezalar ortadan kalkıyor, sanık ceza infaz kurumunda infazına başlanılsa bile edimi yerine getirdiğinde aynı gün tahliye olabiliyordu. Ama İnfaz Hakimliği ve Ağır Ceza Mahkemesi bu konuda bizim gibi düşünmedi, bunun üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı yine kanuni yollardan birisi olan yazılı emir yoluyla bozma talebi amacıyla dosyaları Adalet Bakanlığı'na gönderdi Adalet Bakanlığı da Yargıtay'a yazılı emirle bozma talebinde bulundu. Yargıtay da geçen hafta içerisinde bu taahhüdü ihlal ve nafaka ödememe sonucu verilen tazyik hapislerinde adli kontrol hükümlerinin uygulanamayacağı karar verdi. Doğrusu da buydu öbür türlü borcunu ödemeyen kişilere bir başka kolaylık daha sağlanmış olacaktı. Zaten taahhütler bin bir güçlükle alınmakta alacakların tahsili ile ilgili çok büyük sıkıntılar yaşanmakta ve yine resmi bir çalışması olmayan kişilerden nafaka tahsilatları adeta imkansız hale gelmekteydi. Bu düzenleme ile bu anlamda Yargıtay'ın adli kontrol hükümlerinin uygulanmayacağına dair kararını olumlu buluyoruz ve bu kararı destekliyoruz."
Haber Kaynağı: DHA
Son Güncelleme: 01.04.2013 17:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2013-04-06 18:21:45

orgut uyelerıne ceza verılmıyor artık ama tahaahut olunca ceza var avukatlar tefecıler bankalar gsm sırketlerı bıraz daha zengın olsunlar adalet onlar dan yana yazıklar olsun

Avatar
VOLKAN ALTINDİŞ 2013-04-01 17:58:04

basbakanım lutfen hapıs cozummu adalet bakanım en azından denetımlı serbestlık yapın yazıktır gunahtır hapıs ıyı bır sey degıl busefer adam yatıyor hıc odemıyor bı cozum bulun lutfen o ınsanların yerıne kendınızı koyun kaldıkı bunu en ıyı basbakanımız bılır adamcagız sıır yuzunden yattı bukadar daha ne dıyım

Avatar
nurettin kadıoğlu 2013-04-02 12:35:21

ne yani adamlar cezaevine girdiği zaman paraları ödemişmi olacak şimdi alacaksınız bu adamları atacaksınız cezaevine sonra 3 ay tatıp çıkacak sonra bu adamalrdan ne alacaksınız koskocaman bir sıfırrrrrrrrrrrrrrr.

Avatar
ali 2013-04-04 09:53:12

gerek 81 vilayetin baro başkanları ve hakimlerinin bu kararın neresinde olduklarını görmek istiyoruz. eğer diğer suçlardan çıkanlara itiraz edilmediyse bunada itiraz etmeyecekler. hani anyasaya aykır idi anayasa yasaların üzerindeydi. adalete ve hükümete güven malesef iyici sıfırladı. aslında 340 md hakkız kazanç elde edenleri besliyor özeünde bir bakın. kim haksız kazancın devam etmesini istiyor buna bakmak lazım .. 340 md anayasaya ve insanca yaşama hakkı ihlalai olduğunu kabul eden ve etmeyen bankaraı gsm şirketlerini ve avukatları illeri basın deşifre etmeli. fransa soykırım kararı alıca ne diyoruz fransız mallarına boykot ihaller iptal. aynı şeyi burda yapmalıyız. turkcel avea vodofon akbank yapıkredi granti ing hscb tüm bankalara deşifre edilsin