10 Nisan 2014 Perşembe 18:36
Sadece bu görsel Ankara hırsızlığını anlatmaya yeter

Ankara'da yerel seçimlerden önce sivil toplum kuruluşlarının desteği ve gönüllülerin katılımıyla bağımsız bir platform olan 'Ankara’nın Oyları' kurulmuştu. Seçim boyunca Ankara'da etkin bir şekilde görev alan platform üyeleri, seçimlerde yaşanan olayları anlattılar.

2014 Yerel Seçimlerinde bağımsız seçim gönüllülerinin oluşturduğu bir platform olan Ankara’nın Oyları tarafından yapılan analizler doğrultusunda Ankara ile ilgili durum tespiti yapıldı. Yapılan tespit sonucunda şu sonuçlara ulaşıldı:

“1) Halen YSK'nın resmi olarak yayınlamadığı 500'den fazla tutanak mevcuttur. Bu nedenle tutanağı eksik sandıklar için, YSK'nın sisteme giriş yaptığı veriler analize dahil edilmiştir.

2) Yayınlanmış tutanakların yarıdan fazlasında, sonuç raporumuzda belirttiğimiz şaibeler tespit edilmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

3) Mevcut koşullarda bu şekilde yapılan bir veri analizi ile sağlıklı bir seçim sonucunda ulaşılamamaktadır.

4) Yapılmış olan tespitler, kanunlara göre seçimlerin iptaline gerekçe teşkil edecek niteliktedir.

5) Bu durumda, ya seçimin iptal edilmesi, ya da şaibe içeren tutanakların geçersiz sayılması gerekmektedir. Ancak, geçersiz tutanak sayısı çok fazla olduğundan bu tutanakların yok sayılması, halkın iradesini yok saymak anlamına gelecektir.”

Ankara’nın Oyları Platformu seçim günü ve sonrası Ankara’da neler yaşandığını ortaya koydukları verilerle anlattılar.

İşte Ankara’nın Oyları Platformu’nun gözünden, Ankara’da 2014 yerel seçimleri:

ANKARA’NIN OYLARI SEÇİM GÜNLÜĞÜ

“İstanbul’da Oy ve Ötesi hareketinin kurucuları arasında olan Ortak Nokta Derneği ile Ankara Kent Forumu Derneğinin önderliğinde, sivil toplum kuruluşlarının desteği ve gönüllülerin katılımıyla bağımsız bir platform olan Ankara’nın Oylarını kurduk. Farklı siyasi görüşlere sahip gönüllülerle birlikte demokratik, adil ve temiz siyaset için sandıklara sahip çıkmak amacıyla yola çıktık ve seçimlere 1 ay kala başladığımız çalışmada seçim günü 3000 gönüllü sandık müşahidi ve 200 gezici araçla Evren, Çamlıdere dahil olmak üzere Ankara’nın tüm ilçelerinde görev almayı başardık.

Merkezde bulunan koordinasyon ekibimizle, seçim öncesinde gönüllüler için ilçe ve okul bazında atama yaptık. Seçim günü boyunca gönüllülerle gerek telefon gerekse sosyal medya araçları aracılığıyla iletişimde kalarak yaşanan problemleri kaydettik ve gerekli yerlere gezici ekipler ile gönüllü avukatları göndererek destek olduk.

Seçim günü sonunda ortaya çıkan tablo, Ankara’da gerçekleşen yerel seçimin demokratik, adil ve temiz olmaktan son derece uzak olduğunu açıkça ortaya koydu:

MÜŞAHİTLERİN SINIFLARA ALINMAMASI

Sabah Saat 6 itibariyle farklı siyasi partilerin müşahitlik kartlarıyla sandık başına giden gönüllülerin pek çoğuna, sandık başkanları tarafından orada bulunmalarına gerek olmadığı ve Akşam saat 5’den sonra gelebilecekleri söylendi. Seçim kanunlarına göre seçimi izleme hakkı bulunduğunu iddia eden gönüllülerin bazıları, polis eşliğinde okul dışına çıkartıldı. Yapılan tartışmalar ve avukatların müdahaleleri sonucunda saatler sonra tekrar sınıfa girebildiler.

SEÇMENLE BİRLİKTE KABİNE GİRİLMESİ, EMPOZE YAPILMASI

Akyurt ilçesinde görev alan bir gönüllü, sandık başkanının oy verecek seçmenle birlikte kabine girmesi üzerine kendisini defaten sözlü olarak uyardı, karşılığında sandık memurunun kaba davranışlar sergilemesi ve bu kez kabine üç kişi birlikte girmesi üzerine durum hakkında tutanak tuttu. Sandık başkanı ise seçimi engellediği gerekçesiyle gönüllü hakkında şikayette bulundu. Konu 2014/3 sayılı resmi şikayet ekindeki tutanakla kayıt altına alındı. Orada bulunan farklı parti müşahitlerinin de tutanakta imzası bulunuyor.

PARA KARŞILIĞI MÜHÜRLÜ OY PUSULASI DAĞITILMASI

Keçiören Rauf Denktaş Anadolu Lisesi’nde bazı AKP’li kadınlar, 50-100TL karşılığı AKP mühürlü oyları insanlara dağıtırken yakalandılar, durum gönüllü tarafından bilgilendirilen CHP avukatlarınca tespit edildi ve tutanak altına alındı.

 SAYIMA MÜŞAHİT ALINMAMASI

Akşam saat 5 gibi sayıma müşahit olmak isteyen gönüllüleri de bazı sandık başkanları sınıfa sokmak istemediler. Tartışmalar sonucu bu gönüllülerin bir kısmı içeri girmeyi başarabildiler.

MUHTAR VE DİĞER OYLARIN AYNI ZARFA KONULMASI

Müşahitler sayım süresince muhtar oyu ile birlikte atılan belediye meclisi, ilçe ve büyükşehir belediye başkanlığı pusulalarını içeren zarfların geçerli sayılmasına ilgili kanun maddesi gereğince itirazda bulundular. Bu oylar bazı sandıklarda uyarılara rağmen geçerli sayıldı, bazı sandıklarda muhtar oyu geçersiz sayılarak geri kalan oylar geçerli sayıldı, bazı sandıklarda ise tamamen geçersiz sayıldı. Gönüllü avukatlar ve merkez ekip yetkililere ulaşıp ortak bir talimat verilmesi, tümünün geçerli ya da tümünün geçersiz sayılması konusunda bilgilendirme yapılması ve belirsizliğin giderilmesi için talepte bulundular. Ancak, bu talepler cevapsız bırakıldı ve oyların geçerli veya geçersiz sayılması sandık başkanının inisiyatifine bırakıldı. Bu husus seçimin adaletli bir şekilde gerçekleşmesine engel teşkil etti.

BAŞKASININ YERİNE İMZA ATILMASI

Altındağ Yıldırım Beyazıt Lisesinde oy vermeye gelenlerin kendi yerlerine imza atıldığını fark etmeleri üzerine çıkan karışıklıklar tutanak altına alındı.

SEÇİM GÜNÜ SONRASINDA ANKARA’NIN OYLARI NELER YAPTI?

Seçim günü yaşananların olası sonuçlarını göz önünde bulunduran Ankara’nın Oyları koordinasyon ekibi, gönüllülere çağrı yaparak ellerindeki ıslak imzalı ve mühürlü tutanakları teslim aldı. Ayrıca, seçim günü yaşanan usulsüzlüklere dair gönüllüler tarafından tutulan tutanaklar da teslim alındı.

Eldeki veriler doğrultusunda, gece-gündüz ara verilmeksizin tasnifler yapıldı. Eksik tutanaklar çeşitli partilerle irtibata geçilerek tamamlandı. ODTÜ öğrencisi olan bir grup gönüllünün oluşturduğu analiz tablosu diğer üniversite öğrencileri ve gönüllülerce dolduruldu. YSK verileri ile yapılan karşılaştırma sonucunda tablonun ortaya koyduğu farklılık sebebiyle toplamı 12235 adet tutanağın tek tek incelenmesine karar verildi ve çok sayıda şaibeli tutanak tespit edildi.

 Yapılan tespitlere göre tutanaklarda belirlenen sorunlar şu şekilde:

- 2000’den fazla mühürlenmemiş tutanak var. Seçim kanunları gereğince, her tutanağın ve müşahitlere teslim edilen nüshanın sandık başkanına teslim edilmiş olan mührü taşıması gerekiyor.

- 3500 civarında tutanakta, geçeriz oylara ayrılan bölümde geçersiz oy sayısı belirtilmiş anacak gerekçe belirtilmemiş. Seçim kanunlarına göre geçersiz oy kaydedilmesi halinde gerekçenin kanun metninde yer alan hükümler doğrultusunda açıkça belirtilmesi gerekiyor.

- 1300 civarında tutanakta kaydırma ve toplama hataları yapılmış. Tutanakta yer alan oy toplamı, sandıkta oy kullanacak seçmen sayısını aşıyor. Bazı sandıklarda ciddi miktarda oy, seçimde aday dahi göstermeyen partilere yazılmış.

- 68 tutanakta skandal niteliği taşıyan ve seçim sonuçlarını etkileyecek oy dağılımı ve toplama hataları tespit edildi. Bu tutanakların geçerli sayılması kanunen ve pratikte mümkün değil.

12 bin 235 adet tutanak üzerinde yapılan ve sonuçları bir milyondan fazla oyu ile toplamda 6500’den fazla sandığı ilgilendiren bu çalışma, seçimlere yönelik itiraz ve iptal istemlerine delil teşkil etti. Bağımsız bir platform olan Ankara’nın Oyları tarafından “demokratik, adil ve temiz siyaset” hedefi doğrultusunda ilgili yerlere teslim edildi.”

İşte platformun hazırladığı o görsel:

Odatv.com

Son Güncelleme: 10.04.2014 18:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.