29 Mart 2011 Salı 15:05
Kuzu: “İdam cezasına karşı değilim“
Kuzu, Anayasa Komisyonu öncesinde gazetecilerin Kayseri'de yaşanan vahşetle gündeme gelen idam cezasına ilişkin sorularını yanıtladı. Olayı bir vahşet olarak nitelendiren Kuzu, yargılamanın bir an önce sonuçlanmasını istediğini söyledi. Bir gazetecinin 'Yarın bir gün bu tip insanlar aftan yararlanabilir' yönündeki sözleri üzerine Kuzu, "Bizim dönemde af çıkmaz. Bu dönem başka dönem AK Parti olduğu sürece af çıkmaz" dedi.

"Sizce zaman zaman bunlar idam edilmeli. İçinizden geçiyor mu?" yönündeki sözleri üzerine Kuzu, "İdam cezalarını ben her zaman savundum. İdam cezaları bir tarafta dursun, uygularsın ya da uygulamazsın. İdam cezasının uygulanması zaten 1984'ten beri yok. Yıllarca uygulanmadı öyle durdu. İnsanlık tarihinde zaman zaman çok kötü uygulanmış ayrı bir mesele. Toplumsal tepkide bunlar bir tarafta durur. Ama uygularsın ama uygulamazsın o başka bir şey, çok sınırlı da olsa. Ama AB süreci de sınırı da kabul etmiyorlar. Dolayısıyla Türkiye o birlik içinde olmak istiyorsa bu yollardan geçmek zorunda. Yoksa benim şahsi kanaatime göre idam cezası olmasını her zaman savundum. Bir kenarda dursun diye her zaman söyledim. Ama yeniden gelme şansı yok" dedi.

Kuzu, Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunan gazeteci Ahmet Şık'ın yayınlanmamış kitabına el konulmasına ilişkin sorular üzerine, "Dosya hakkında bir bilgim yok. Eldekinin suç örgütüyle ne kadar bağı var ona bakmak lazım. Konuya kitap olarak bakarsanız haklısınız ama kitap olarak değil de delil olarak bakarsanız farklı noktaya varırsınız. Dosyayı görmeden bir şey diyemeyeceğim" diye konuştu.( Sabah)

BBP LİDERİ: İDAM GERİ GELSİN
BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, ahlaki, ekonomik ve bölücü teröre bulaşanlar için idamın geri getirilmesini istedi.
Topçu, “Meclise sesleniyoruz; idamı kaldırdınız. Bu vahşet ortamını ellerinizle hazırladınız, AB denilen hayal tünelinden çıkamadınız. Canınız sıkıldıkça referanduma gidiyorsunuz. İdamın geri getirilmesini de millete sorun” dedi.
 
PROF. ÖZBUDUN: BİREY OLARAK SÖYLERSEM BU İNSANLARIN YAŞAMA HAKKI YOKTUR
Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ergun Özbudun, 'İdam cezası geri gelmeli mi gelmemeli mi' sorusunun “Çok zor bir soru” olduğunu söyledi.
 
Özbudun, idamın Avrupa Komisyonu üyesi 47 ülkede tamamen kalktığını, Türkiye’de de 2001 yılı Anayasa Değişikliği ile kaldırıldığını anımsattı ve geri gelmesi durumunda Türkiye’nin Avrupa standartlarından uzaklaşmış olacağını vurguladı. Ancak Özbudun, “Birey olarak soruyorsanız, hukukçu olarak değil, Ergun Özbudun olarak soruyorsanız, vahşice cinayet işleyenlerin infazını haksız bulmam. Böyle insanların yaşamaya hakkı yoktur. Vicdanım en ağır şekilde cezalandırılmalarından yana” dedi.
 
Özbudun, “Bu birey olarak görüşlerim. Ama getirmenin ciddi sakıncaları olur. İdamı tekrar getirmenin ehven-i şer olduğu kanısındayım” diye konuştu.
 
AK PARTİLİ BURHAN KUZU: İDAMA KARŞI DEĞİLİM
Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Burhan Kuzu, şahsi olarak idam cezasına karşı olmadığını açıkladı.
 
CHP'Lİ TEKİN: TARTIŞMAK DEMOKRASİ AYIBI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, idam cezasını tartışmanın demokrasi ayıbı olacağını söyledi.
 
CHP'Lİ ARITMAN: KARŞIYIM
CHP İzmir Milletvekili Canan Aritman, en bir hekim olarak, sosyal demokrat olarak her şekilde öldürmeye karşıyım. Çocuk tecavüzlerinde ağırlaştırılmış hapis cezası verilmeli. İnsan öldürmeye karşıyım. İdam cezasının yanında olamam. Çocuk tecavüzlerine karşı en ağır ceza verilmeli.” diye konuştu.
 
CHP'Lİ ERSİN: ABARTILI TALEP
CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, idam cezası tartışmalarına şöyle dedi:
“İdam cezasını Türkiye bütün çağdaş ülkelerde olduğu gibi sisteminden çıkardı. Ceza sisteminde idam cezası yok. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası var. Dolayısıyla suç işleyen kişilerin suçun mahiyeti ne olursa olsun kısasa kısas anlayışını 21. yüzyılda söz konusu olmadığı çağdaş ülkeler tarafından kabul ediliyor. Ağır ceza vermek doğrudur. Çocuklara yönelik işlenen suçlarda cezaların ağırlaştırılması doğrudur. İdam cezası uygulanmamalı. Abartmamalı ve sulandırmayalım. İdam cezası istemek sulandırmaktır. Olmayacak şeylerle kamuoyunu meşgul etmeye gerek yok.”
 
CHP'Lİ SEVİGEN: KATLİAM KATLİAMLA ÖRTÜLMEZ
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen de, “İdam cezası uygulanmamalı. İdam cezası başka bir katliam, bir katliamı diğer katliamla örtemeyiz. İdam cezası uygulanmamalı. O da bir katliam. Ne farkı var. Bu tartışmalar faydalı tartışma değil. Ailelere de acı veriyor. Cezalar ağırlaştırılmalı” şeklinde konuştu.
 
HUKUKÇU PROF. HASAN İŞGÜZAR: ADLİ HATA YAPILDIĞINDA TELAFİSİ YOK
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Hasan İşgüzar, ölüm cezasına karşı olmanın tek gerekçesinin adli hata yapıldığında telafisinin mümkün olmaması olduğunu söyledi. İşgüzar, “Yoksa ben de bir kız çocuk babasıyım. Böyle bir durumda değil idam cezası geri gelsin demeyi, zanlıyı kıyma makinesinden geçirmek isterim. Ama adli hata yapıldığında geri dönüşü yok, telafisi mümkün değil. Türkiye’de yargının durumu ortada” dedi.
 
Türkiye’de idamın uygulandığı dönemde suç oranında azalma olmadığını dikkat çeken İşgüzar, “Aksine idamı gerektiren suçlarda artış olduğunu görüyoruz. Yani idamın suçluyu caydırmakla ilgisi yok. İdamı mağdur ailelerin acısını hafifletmek için isteriz” diye konuştu.
 
Hasan İşgüzar, idamın geri gelmesi yerine çözüm olarak infaz sisteminin düzeltilmesi gerektiğini işaret etti. Türkiye’de 10 kere müebbet de alsa bir suçlunun, 10 yıldan fazla hapis yatmadığına dikkat çekti. İşgüzar, “Ağca Türkiye’de olsaydı 10 yıl yatmazdı hapiste. 20 yıl cezası olan 6-7 yılda çıkıyor. Ya indirimlerle ya da aflarla çıkıyor. Oysa müebbet alan ya da 20-30 yıl ceza alan gerçekten bu kadar içerde kalacağını bilse idama gerek kalmaz” dedi.
 
İşgüzar, “Hırsızlık, kapkaç, adam öldürme, tecavüz gibi suçlardan hüküm giyenlerin af kapsamına girmeyeceğine dair anayasa değişikliği yaparsınız. Ama 70 yıldır kimse yapmıyor, belki bir gün ben de girerim düşüncesiyle.”
 
Suçluyu azaltmada eğitimin de önemine dikkat çeken İşgüzar, karakola şikayete giden kadının ‘kocandır döver de’ diyerek evine gönderildiğini, hakimlerin çocuğa tecavüz edenlere ‘ama o da istedi’ diyerek indirim uyguladığını anımsattı. 
 
BBP'DEN 'İDAM CEZASI GERİ GELSİN' DİYE İMZA KAMPANYASI
Bu arada BBP Genel Başkanı Topçu, bugün Abdi İpekçi Parkında partisinin Ankara İl Başkanlığınca “idam yasasının geri getirilebilmesi için” başlatılacak olan imza kampanyasına katılacak. (Hürriyet)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.