01 Haziran 2013 Cumartesi 03:18
Her yer taksim, her yerde direniş
Fakat bir kere bir dert anlayan düşmeyegörsün önlerine
Ve bir kere vakt erişip
gayrık yeter!..
demesinler.
Bunu bir dediler mi,
“İsrafil surunu urur,
Mahlukat yerinden durur”
Toprağın nabzı başlar
Onun nabızlarında atmağa.
Ne kendi nefsini korur,
Ne düşmanı kayırır,
“Dağları yırtıp ayırır,
Kayaları kesip yol eyler abıhayat akıtmağa”

 Halk faşizme karşı ayakta..
Provakasyona karşı doğal önderler gayret gösteriyorlar.
 Doğan Haber Ajansı'nda haberler şöyle:

İstanbul Haberleri
 
New York'tan Amsterdam'a, Şişli'den Tunceli'ye!..
Taksim'den Harbiye'ye, Şişli'den İstiklal'e, İzmir'den Adana'ya, Konya'dan Tunceli'ye, Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Parkı'ndan Boston'a, Amsterdam'dan New York'a, Brüksel'den Madrid'e...


Taksim Gezi Parkı'nda başlayan protesto dalgası çığ gibi büyüyor. Son 2 gündür sabah saat 05.00'da gerçekleşen polis müdahalesi, dün gün boyu devam etti. Gece de aralıksız devam eden müdahaleler gerek Türkiye genelinde, gerekse tüm dünyada geniş yankı buldu.

Doğan Haber Ajansı ile ulusal ve uluslarası ajanslar Gezi Parkı protestosuna yapılan polis müdahalesi ile ilgili haber, görüntü ve fotoğrafları servis etti, çoğu yabancı site olayları canlı olarak yayınladı.

İZMİR'DEN DAN TUNCELİ'YE, KONYA'DAN ADANA'YA...


Gün boyu yaşanan gelişmeleri takip eden vatandaşlar, özellikle sosyal medyadan örgütlenerek akşam saatlerinde bulundukları illerde Gezi Parkı protestosuna destek verdi. Başta İzmir, Konya, Eskişehir, İzmit, Adana, Tunceli, Antalya ve Mersin olmak üzere bir çok ilde protesto gösterileri düzenlendi. Eskişehir ve İzmir'deki gösteriye ise tıpkı İstanbul'daki gibi polis müdahale etti.

TÜM İSTANBUL SOKAKLARDA

Protesto gösterileri Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı ve Harbiye'de yoğunlaştı ve buralarda polisin müdahalesi daha sert oldu. Ancak gece saat 01.00 sıralarında Kurtuluş, Halkalı, Bahçeşehir, Teşvikiye, Fulya, Kartal, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Beylikdüzü, Ulus, Barbaros ve Ataşehir başta olmak üzere İstanbul genelinde pek çok semtte protestoya destek eylemleri yapıldı. Gece evlerinden sokaklara inen vatandaşlar, Türk Bayraklarıyla yürüyerek Gezi Parkı protestosuna destek verdi. Bazı vatandaşlar ise evlerinin ışıklarını açıp kapatarak ve pencerelerden tencere çalarak protestoya destek verdi.

YURT DIŞINDAN YOĞUN DESTEK

Gezi Parkı protestosuna destek sadece Türkiye'den değil, yurt dışından da geldi. Gezi Parkı'ndaki eyleme destek vermek amacıyla İspanya'da yaşayan bir grup Türk, Madrid Sol Meydanı'nda bir araya geldi. Basın açıklaması yapan gruba, çok sayıda İspanyol ve yabancı turistler de destek verdi. İsviçre'nin Cenevre kentinde Birleşmiş Millitler Parkı'nda da Gezi Parkı'na destek eylemi yapıldı. Öte yandan Hollanda'nın Amsterdam ve Belçika'nın Brüksel kentlerinde Taksim Gezi Parkı'nda yapılan eyleme destek olmak amacıyla protesto gösterisi düzenlenirken, New York'ta ve Boston'da ise bugün bir gösteri düzenlenmesi bekleniyor.Protez bacakla isyan
Harbiye'de Cumhuriyet Caddesi'nde göstericilere müdahalede bulunan polise protez bacaklı bir vatandaştan tepki geldi. Protez bacağını çıkartıp polis ekiplerine haykıran vatandaş, tepkisini dile getirdi.


Taksim ve çevresinde çıkan olaylar Harbiye'deki Cumhuriyet Caddesi'ne sıçradı. Çıkan olaylarda polis ile göstericiler çatıştı. Çatışma sırasında elinde protez bacağıyla sekerek gelen bir kişi polislere tepki gösterdi. "Ben sizin verginizi ödüyorum" diyen kişi protez bacağını polislere göstererek "Benim paramla polislik yapıyorsunuz. Yeter bu zulüm nedir? Niye avmler? diyerek tepki gösterdi.
 
Magazin Haberleri
 
'Kimi kimden koruyorsun'
Sanatçı Yılmaz Erdoğan ve komedyen Cem Yılmaz, Gezi Parkı protestosu nedeniyle çıkan olaylarla ilgili tweetler attı.ANKARA GEZİ PARKI PROTESTOSU


Ankara'da Taksim Gezi Parkı'nda polisin müdahalesini protesto eden yüzlere kişi Kuğulu Park'ta toplandı. Protesto sonrasında Kuğulu Park'tan ayrılan bir grup Atatürk Bulvarı'nı kapatarak Kızılay istikamatine yürüyüşe geçti. Bu sırada yolu kapatan polis ekiplerine taş atılması üzerine çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve tazyikli suyla gruba müdahale etti. Grupların Kuğulu Park ve Atatürk Bulvarı çevresinde bekleyişleri sürüyor

İZMİR'DEN GEZİ PARK MÜDAHALESİNE 10 BİN KİŞİLİK PROTESTO

İzmir'de, yaklaşık 10 bin kişi, Taksim Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini prostesto etti. Topluluk "Her yer Taksim her yer direniş", "Kimyasal Erdoğan"ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.

Sosyal paylaşım sitelerinden örgütlenen yaklaşık 10 bin genç, Taksim Gezi Park'ta ağaçların kesilmesini protesto eden göstericilere polis müdahalesini protesto etmek için biraya geldi. Alsancak İskelesi'nde buluşan kabalığa taraftar grupları ve bazı partilerin gençlik kolları da destek verdi. Topluluk "Her yer Taksim her yer direniş", "Kimyasal Erdoğan", "Direne direne kazanacağız", "Faşizme karşı omuz omuza", "Satılmış medya istemiyoruz" ve "Hükümet İstifa" sloganları attı. "Diren Gezi Park İzmir Yanında", "Gezi Parkı Yıkarsanız Ülkeyi Başınıza Yıkarız" ve "Bir Orman Gibi Kardeşçesine" pankartları taşıyan topluluk Onuncu Yıl ve İzmir Marşılarını söyledi. Topluluk daha sonra Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ne hareket geçti. Göstericiler caddeyi boydan boya doldururken apartmanların balkonlarından bazı vatandaşlar eyleme destek verdi. Yaklaşık bir saat daha protestoyu sürdüren gençlerin bir kısmı dağıldı. Bir kısım protestocu Gündoğdu Meydanı'nda çimenlerin üzerine oturup beklemeye başladı.

YÜRÜYÜŞE GEÇEN GRUBA POLİS MÜDAHALE ETTİ

İzmir'de Taksim Gezi Parkı'ndaki polis müdahalesini prostesto eden grup Konak yönüne yürüyüşe geçti. Polis, grubun önünü kesip gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Protestocu grup ile polis arasında çatışmalar devam ediyor.

İZMİR SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ


İzmir’de Gezi Parkı’ndaki eylemlere destek olmak için sosyal medyada örgütlenip kentte biraraya gelen binlerce kişi şehri birbirine kattı. Yolları kapatarak ateşe veren ellerine geçen taşları sağa sola atan protestocular eylemlerini sürdürüyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde biraraya gelen gruplar Alsancak iskelesinin önünde toplandı. Sayıları yaklaşık 10 bin kişiyi bulan protestocu grup Gündoğdu Meydanı’na kadar yürüdü. Burada İstanbul Gezi Parkı’ndaki müdahaleyi protesto eden eylemcilerin bir kısmı ayrıldı. Herhangi bir olayın çıkmadığı protestonun ardından bir süre meydanın çimlerinde oturan grup Basmane’deki Ak Parti Konak İlçe Teşkilatı binasına yürüdü.

Polis eşliğinde yürüyen guruba müdahale edilmedi. Ak Parti binasının önüne gelen topluluk burada da bir süre oturma eylemi yaptı. Grup, ardından İlçe Teşkilatı binasına yürümek isteyince engellendi. Polis barikatını geçmeye çalışan gruba müdahale edildi. Gaz ve tazyikli suyla püskürtülen grup ikiye ayrılarak yaklaşık 20 metre geriye çekildi.

BİR GRUP DANS ETTİ


Bir grup Basmane Otobüs Durakları'nın bulunduğu güzergahtaki yolu trafiğe kapatırken, diğer grupta Doktor Refik Saydam Bulvarı’nı 2 saat trafiğe kapattı. Polise herhangi bir saldırıda bulunmayan topluluğa basın açıklaması için izin verilince protestocular Basmane Meydanı’na doğru yürüdü. Meydanda toplanan grup basın açıklamasını okudu. Ardından birada dans edip şarkılar söyleyen protestocular, yaklaşık 30 dakika sonra dağıldı. Buradaki protestocuların, polis ekiplerine gaz kullanmadığı için teşekkür etmesi dikkat çekti.

KENTİ BİRBİRİNE KATTI

Duraklar tarafındaki grup çöp konteynırların devirip ateşe verdi. Önlerine geçen polis, yolda barikatlar oluşturdu. Gruptakiler ellerine geçirdikleri maddeleri hedef gözetmeksizin polisin üzerine attı. Polisin tüm müdahalelerine rağmen yaklaşık 3 saat eylemlerine devam eden protestocular, Şair Eşref Bulvarı üzerinden kaçmaya başladı. Daha sonra güzergah üzerindeki Mc Donalds ve Gediz Üniversitesi Çankaya Kampüsünün camlarını kırdı. Gruptakiler, konteynırları yere devirip barikat kurup yolu trafiğe kapattı. Grubun bölgedeki eylemleri sürüyor.

Öte yandan çıkan olaylarda 4'ü polis olmak üzere 5 kişi yaralandı.

PROTESTOCU GRUBUN BEKLEYİŞİ DEVAM EDİYOR

İzmir sokak ve caddelerini savaş yerine döndüren protestocuların Talatpaşa Bulvarı üzerindeki 23.30'dan itibaren devam eden bekleyişi sürüyor. Polis ekipleri eylemcilerin dağılması için bölgede bulunmazken eylemin sabaha kadar sürmesi bekleniyor.

KONYA'DA GEZİ PARKI PROTESTOSU

İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nın yıkılıp, Topçu Kışlası yapılması Konya'da sosyal medya sayesinde bir araya gelen üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi. İzinsiz yapılan protesto ve yürüyüşe polis müdahale etmedi.

Konya'da Gezi Parkı'nın yıkılmasını protesto etmek isteyen sosyal medya aracılığıyla bira araya gelen yaklaşık 300 üniversite öğrencisi akşam saatlerinde Kültürk Park'ta toplandı. İlk olarak oturma eylemi yapan grup, gezi Parkı'nın yıkılmasını karşı olduklarını belirtip bugün Taksim Meydanı'nda yaşanan olayları kınadıklarını belirtti. Gençlere kentte bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Hatay Milletvekili Nihat Matkap da destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından Atatürk Anıt Alanı'na kadar yürüdü. Gruba çevredekilerde alkışlarıyla destek verdi. Polis, izinsiz yapılan gösteri ve yürüyüşe müdahale etmedi. Atatürk Anıtı'na gelen grup, İstiklal Marşı'nın ardından sessizce dağıldı.

MEZUNİYET TÖRENİNDE 'GEZİ PARKI' PANKARTINA GÖZALTI

Zonguldak'taki Bülent Ecevit Üniversitesi'nde 2012-2013 eğitim öğretim yılında mezun olan 4 bin öğrenci diplomalarını alarak kep fırlattı. Tören sırasında stadın kenarındaki köprüye 'Gezi parkı direniyor Taksim'e selam' yazılı pankart asan Öğrenci Kolektifi üyesi 5 öğrenci gözaltına alındı.

Kozlu Şehir Stadı’nda gerçekleştirilen törene Vali Erol Ayyıldız, Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ergün Özgür, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Özbakır, Rektör Prof.Dr. Mahmut Özer, öğretim görevlileri, öğrenciler ve aileler katıldı. Yaklaşık 5 bin kişinin izlediği tören, öğretim üyeleri ve mezun olan öğrencilerin yürüyüşü ile başladı. Törende, üniversitede birincisi, ikincisi ve üçüncüsü ile fakültelerinde ilk üçe giren öğrencilere ödülleri ve diplomaları verildi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer, Bülent Ecevit Üniversitesi olarak eğitim-öğretim kapasitesini artırmak için tüm eğitim birimlerine hem çok sayıda yeni bölüm kazandırmaya hem de öğretim elemanı sayısını önemli ölçüde artırmaya devam ettiklerini söyledi. Rektör Özen, "Tüm bu gelişmelerin doğal bir sonucu olarak da, son iki yıl içerisinde öğrenci sayımızı yüzde 30, öğretim elemanı sayımızı yüzde 24, yardımcı doçent öğretim üyesi sayımızı yüzde 25, doçent öğretim üyesi sayımızı yüzde 69 ve profesör öğretim üyesi sayımızı ise yüzde 54 arttırmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz" dedi. Törene 7 aylık oğlu Mustafa Emre ile birlikte katılan Tıp Fakültesi son sınıf öğrencisi 26 yaşındaki Süheyla Gündoğdu Savaş, diplomasını Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Aydın'dan aldı. Öğrencilere diplomalarının verilmesi sırasında stadın kenarında yer alan yoldaki köprünün korkuluklarına Öğrenci Kolektifi Üyesi öğrenciler 'Gezi parkı direniyor Taksim'e selam' yazılı pankart astı. Pankart, durumu fark eden polisler tarafından toplandı. Pankartı astığı belirlenen 5 öğrencinin gözaltına alındığı belirtildi.

MARMARİS'TEN GEZİ PARKI DESTEĞİ

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, sivil toplum temsilcileri, yerel sanatçılar ve öğrenciler Gezi Parkı'nda devam eden protestolara destek için biraraya geldi. Sloganlar atıp şarkılar söyleyen topluluğun gece yarısına değin oturma eylemi yapacakları açıklandı.

Sosyal paylaşım sitelerinde sözleşip Gezi Parkı protestolarına destek vermek amacıyla 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişi ellerinde "Kapitalizme verilecek tek bir ağacımız yoktur', "çevreme ve sanatıma dokunma" dövizleri taşıdı, sloganlar attı. Saat 19.00'da biraraya gelen topluluk arasında BJK Çarşı grubu, yerel sanatçılar, gönüllü çevreciler ve öğrencilerin de bulunduğu görüldü. Topluluk arasında bulunan Müjdat Gezen Kültür ve Sanat Merkezi öğrencilerinin "geleceğine sahip çık", "diren Gezi Park", "hükümet yıkılsın yerine AVM yapılsın" dövizleri taşıdığı görüldü. Topluluk 10. Yıl Marşı'nın okudu. Topluluk ayrıca "Kesilen ağaçlar anana, dalları babana münasip olsun" adlı kendi yazdıkları bir şarkıyı söyledi.

Sanatçı ve çevreciler olarak eylemlerrine deval edeceklerini belirten Tiyatro Sanatçısı Cengiz Sezgin'inde destek verdiği grup, gece yarısına kadar oturma eylemi yapacağı açıklandı. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde Marmaris Gönüllü Çevreciler Derneği Başkanı Filiz Ersan, cadde ve meydandan geçen vatandaşlardan yıkımın durdurulması için imza topladı.

GEZİ PARKI PROTESTOSUNA ADANA’DAN DESTEK

İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılmasıyla ilgili yapılan protestoya Adanalılar da destek verdi. Yaklaşık 600 kişilik grup, şarkı ve türküler söyleyerek halaylar çekti. Eyleme, ünlü rock sanatçısı Hayko Cepkin de katıldı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 600 kişilik grup, Atatürk Parkı’nda bir araya gelerek, Taksim’deki Gezi Parkı’nın yıkılmasına tepki gösterdi. Etkinlikte eylemciler, şarkılar söyleyerek, halaylar çekerek polisin müdahalesini protesto etti. Ezeli rakip olan Adanaspor ve Adana Demirspor taraftarının da katıldığı eylemde, konser vermek için kente gelen rock şarkıcısı Hayko Cepkin de katılarak destek verdi. Cepkin, burada yaptığı açıklamada, "Yapmaya çalıştığımız şey aslında rant sistemine direnebilmek, İstanbul’u ayakta tutabilmek. Bugün bütün şehirlerimizde, belirli saatlerde direniş yapılıyor. Bizde burada direnmeye devam ediyoruz" dedi.

Gezi Parkı’nın yıkılmasına tepki gösteren grup, Atatürk Parkı’ndaki eylemini sürdürüyor.

MERSİN'DE SAKSAFON VE GİTARLA GEZİ PARKA DESTEK EYLEMİ

Mersin'de Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) üyeleri, İstanbul'da devam eden Gezi Parkı olaylarını protesto etmek amacıyla saksafon ve gitar eşliğinde şarkılar söyleyerek eyleme destek verdi.

İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Özgür Çocuk Parkı içerisinde bir araya gelen yaklaşık 200 kişi oturma eylemi yaptı. Eylem sırasında, 'Gezi Parkı bizim, elinizi çekin', 'Şşşt sende haykır, nükleere hayır', 'Nükleere inat, yaşasın hayat', 'Gel sende haykır, tek yol sosyalizm', 'Orada bir Tayyip var, adamın içi dap dar', 'Faşizme karşı omuz omuza' ve 'Hey sende haykır, olaylara hayır' sloganları atıldı. Gitar ve Saksafonla ritim tutularak söylenen şarkılara ve Çav Bella Marşı'na alandaki herkes eşlik etti. Eylem yaklaşık yarım saat sürerken, polis çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Saksafon ve gitar eşliğinde atılan sloganlara devam eden eylem olaysız sona erdi.

EYLEM ATATÜRK PARKI'NDA DEVAM ETTİ

Mersin'de, İstanbul Taksim'deki gezi parkında yaşananlar protesto edilirken renkli görüntüler yaşandı. Mersin'de CHP tarafından düzenlenen proteste eylemi Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Kültür Parkta gerçekleşti. Meydanda bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, ellerindeki dövizlerle birlikte gitar ve saksafon eşliğinde şarkılar söyleyip slogan attı. Alana bayraklarla gelen gruplar, oturma eyleminden önce Taksim'deki gezi parkında bir kişinin öldüğünü iddia edip bir dakikalık saygı duruşu yaptı. 'Kimyasal Tayyip', 'Ödediğimiz vergiler biber gazına değil, korumamıza harcansın' , 'Şükretme isyan et' ,'Lambaya püf de', 'Az efendi olun lan' ,' Diren gezi parkı', 'Bize her yer taksim', 'Şerefine Tayyip' yazılı dövizler açarak, içki içti. Mersin İdman Yurdu, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray takımlarının taraftarlarının da destek verdiği eylem yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

TUNCELİ'DE GEZİ PARKI PROTESTOCULARINA DESTEK

Tunceli'de sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partiler, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda gösteri yapanlara yürüyüş ve basın açıklamasıyla destek verdi.

Tunceli Sanat Sokağı üzerinde bugün saat 18.30'da toplanan yaklaşık 700 kişilik grup sloganlar atarak, Behice Boran Caddesi üzerindeki Ak Parti il başkanlığı binası önüne yürüdü. Ak Parti aleyhine slogan atan protestocular, caddeyi çift yönlü trafiğe kapattı. Grup adına basın açıklaması yapan Emek Partisi İl Başkanı Hüseyin Tunç, Taksim Gezi Parkı'nda göstericilere faşizan bir saldırı uygulandığını ifade ederek, şöyle dedi:

"AKP hükümeti yaşamın her alanında halkımıza çeşitli baskılar uygulamaya devam ediyor. Gezi Parkı'ndaki ağaç katliamını yaparak yeşil alanları nasıl yok edeceğini bütün Türkiye'ye gösterdi. Dünya bu olayları dikkatle izliyor. AKP hükümetinin gerçek yüzü her gün daha da açığa çıkıyor. Tunceli'de bütün vadilere, derelere baraj yapmak isteyen AKP hükümeti zaten yeşil alanlara olan tavrını ortaya koymuştu. Şimdi gezi parkında bütün dünya halkı AKP faşistminin gerçek yüzünü görüyor. Polisin uyguladığı şiddeti nefretle kınıyoruz. Taksim gezi parkında derinişini sürdüren halkın yanındayız ve her daim destek veriyoruz onların haklı direnişine"

Protestocular açıklamanın ardından dağıldı.

ANTALYA’DA GEZİ PARKI'NA DESTEK EYLEMİ

Antalya'da sosyal paylaşım sitesi Facebook aracılığıyla toplanan grup, İstanbul Taksim 'Gezi Parkı'ndaki göstericilere destek amacıyla eylem yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 100 kişi, sloganlar atarak Gezi Parkı'nda polisin göstericilere sert tutumunu protesto etti. Eylemde 'Gezi Parkı bizim, elinizi çekin', 'Her yer Taksim. Her yer direniş, nükleere hayır', 'Nükleere inat, yaşasın hayat', 'Gel sen de haykır, tek yol sosyalizm', 'Çevik boş durma, devrimciye çay getir', 'Faşizme karşı omuz omuza' ve 'Hey sen de haykır, olaylara hayır' sloganları atıldı. Atatürk anıtı önünde yaklaşık yarım saat süren eylem, olaysız sona erdi.

ESKİŞEHİR'DE 3 BİN KİŞİ TAKSİM GEZİ PARKI EYLEMCİLERİNE DESTEK VERDİ, POLİS BİBER GAZIYLA MÜDAHALE ETTİ

Eskişehir'de yaklaşık 3 bin kişi Taksim Gazi Parkı eylemcilerine destek vermek için toplandı. Kalabalık Ak Parti il binasına yürümek isteyince polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı. Dağılan grup tekrar toplanıp yolu trafiğe kapatınca, polis kalabalığı biber gazıyla dağıttı.

Hoşnudiye Mahallesi'ndeki Eti Parkı'nda bir araya gelen kalabalık İstanbul Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemcilere destek verdi. Bir süre parkta kalıp çeşitli sloganlar atan kalabalık daha sonra Ak Parti il binasına doğru yürüyüşe geçti. Yunus Emre Caddesi eski otogarın bulundu yerde çevik kuvvet polisleri kalabalığın önünü kesti. Polis, kalabalığın dağılması için uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen polislere doğru yürüyen gruba çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu. Kalabalık dağılırken, polislere direnen 2 kişi gözaltına alındı. Biber gazından etkilenen astım hastası bir kadın da 112 ambulansıyla Eskişehir Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

Kalabalık ise kısa süre sonra bu kez Köprübaşı semti Cengiz Topel Caddesi'nde toplandı ve yere oturarak yolu trafiğe kapattı. Polisler yeniden kalabalığın dağılması için uyarıda bulundu. Kalabalık dağılmayınca çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçan kalabalığı polisler kovaladı. Üniversite caddesinde yeniden toplanan gruba burada polisler yeniden biber gazlı müdahalede bulundu. Zaman zaman tekrar toplanan gruplar protesto gösterilerini sürdürdü.

GECE YARISI YENİDEN TOPLANDILAR

Taksim Gezi Parkı’ndaki eyleme destek için İzmit'te Cumhuriyet Meydanı'nda saat 19.00'de gerçekleştirilen protesto gösterisinin ardından, gece yarısında aktivistler ve öğrenciler yeniden toplantı. Kalabalığın sayısı saat 02.00 sıralarında 2 bini buldu. Hükümet karşıtı sloganlar atan ve şarkılar söyleyen kalabalık, sık sık İstanbul'daki gelişmelerle ilgili bilgi aldı. Kalabalığın protesto gösterisine polis herhangi bir müdehalede bulunmadı.
 Son Güncelleme: 03.06.2013 11:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.