24 Ocak 2016 Pazar 14:14
Greenpeace kömür yakıtlı termik santrallerini protesto etti:

Greenpeace bugün Manisa'nın Soma ilçesinde bir sıcak hava balonu havalandırarak, kömür yakıtlı termik santrallerin sağlık, çevre ve iklim üstündeki etkisine dikkat çeken bir eylem gerçekleştirdi.

Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, bugün Manisa'nın Soma ilçesinde bir sıcak hava balonu havalandırarak, kömür yakıtlı termik santrallerin sağlık, çevre ve iklim üstündeki etkisine dikkat çeken bir eylem gerçekleştirdi. İçinde çevre aktivistlerinin bulunduğu balon, Soma Kömürlü Termik Santrali ve Kolin Şirketler Grubu'nun geçen yıl kömürlü termik santral projesi için 6 bin ağacı kestiği zeytinlik alan üzerinde uçtu. Greenpeace eylemcilerinin uçurduğu sıcak hava balonun üstünde bulunan 100 m2'lik "Kömür can alır" pankartı bütün Soma ilçesinden görüldü.

Türkiye dördüncü sırada!

Eylemi desteklemek için Soma Termik Santrali'nin yanındaki zeytinlik arazide buluşan kitle, Greenpeace eylemcileri ile birlikte "Kömürü Değil Yaşamı Seç" pankartı açtı. Eylemde konuşan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Avukat Deniz Bayram, tüm dünyada kömüre dayalı enerji üretiminden vazgeçilirken Türkiye'nin Çin ve Hindistan'dan sonra dünyanın 4. büyük kömür tehdidi haline geldiğini ifade ederek, "Kömürlü termik santraller iklim değişikliği, hava kirliliği, çevre tahribatları ve olumsuz sağlık etkilerinin baş sorumlusudur. Geçtiğimiz ay COP21 Paris Zirvesi'nde kabul edilen Paris Anlaşması iklim değişikliğine karşı devletlerin kömür projelerine karşı somut politikalar üretmesini öngörüyor" dedi.

'Türkiye kömürde ısrar ediyor'

Türkiye'de kömürün, enerji üretiminde yüzde 29'luk bir paya sahip olduğun belirten Deniz, "Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul edilen enerji stratejisi kömürü teşvik etmeye devam ediyor. Çevreyi kirleten, sağlığı bozan ve iklimi değiştiren mevcut 20 santralin yanı sıra planlanan 80 santralle birlikte proje sayısının her geçen gün artışı Türkiye için umut verici değil. Yaşamı tehdit eden kömür politikası bir an önce terk edilmeli. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, başta Soma'da yapılması planlanan Kolin Termik Santrali olmak üzere tüm yeni santral başvurularını reddetmeli. Etkin enerji verimliliği politikaları ve yenilenebilir enerji üretiminin önündeki engellerin kaldırılması yönünde derhal etkili politikalar hayata geçirilmeli" şeklinde konuştu.

'Kömürlü termik santraller hasta ediyor'

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, çevresel hava kirliliği 2012 yılında 3,7 milyon kişinin erken ölümüne neden olduğunu sözlerine ekleyen Deniz, "Türkiye'de pek çok bölgenin yanı sıra, Soma'da da Dünya Sağlık Örgütü'nün güvenli limitler olarak ilan ettiği değerlerin çok üstünde parçacık madde kirliliği mevcut. Bölgede pek çok evde, solunum cihazı ile yaşayan çocuklar var. Aktif olan Soma Termik Santrali, hali hazırda ciddi sağlık sorunları ve erken ölümlere neden olurken, ilçeye yeni bir kömürlü termik santral kurulmasının burada nefes almayı daha da güçleştireceği ve yeni hastalıklara neden olacağı aşikar" vurgusunu yaptı.

'Temiz ve yenilebilir enerji mümkün'

Güneş enerjisi potansiyeli açısından Avrupa'da ikinci sırada olan Türkiye, buna rağmen güneş enerjisinden en az faydalanan ülkelerden biri konumunda. Kömüre dayalı enerji üretimi teşvik edilirken enerji verimliliğinin rafa kaldırıldığına ve yenilenebilir enerji üretiminde yasal ve politik engeller ile karşılaşılmakta olduğuna dikkat çeken Deniz, iletim ve dağıtımda yaşanan kayıpların önüne geçilmesi, acilen enerji verimliliği politikalarının uygulanması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ciddiyetle ele alınması gerektiğini ifade etti.(JİNHA)

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 24.01.2016 14:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.