Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
18 Mart 2018 Pazar 16:17
Çanakkale şehitleri yurdun dört bir yanında anılıyor
Çanakkale

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıl Dönümü etkinlikleri için kente gelen vatandaşlar, İskele Meydanı ve kordonda yoğunluğa neden oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla düzenlenen stadyumdaki törenleri izleyen vatandaşlar daha sonra İskele Meydanı ve kordona akın etti.

Burada, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen etkinlik ve programlara yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, boğazda demirli bulunan savaş gemileriyle de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kordonda gezen vatandaşlar Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü 2018 Troia Yılı Koordinasyon Merkezi tarafından gerçekleştirilen "Soğuk Heykel Canlandırma Etkinliği"ne yoğun ilgi gösterdi. Etkinlikte Hektor, Paris, Aşil ve Homeros gibi Troia'ya yön veren karakterlerin heykelleri büyük ilgi gördü.

İstanbul

İstanbul Müftülüğü'nce 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümü dolayısıyla mevlit programı düzenlendi.

Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camisi'ndeki gerçekleşen programda, şehitler için mevlit okundu, dualar edildi.

Programda konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, bundan 103 yıl önce ecdadın, kahraman Mehmetlerin Çanakkale'de büyük bir destan yazdığını belirterek, "O kahraman Mehmetlerin torunları bugün Afrin'de destan yazdı. Büyük bir tevafukla 18 Mart Çanakkale gününde Afrin fütuhatı gerçekleşti. Hayırlı mübarek olsun." dedi.

Antalya

Antalya'nın Konyaaltı ilçesi Uncalı Mezarlığı'ndaki şehitlikte düzenlenen törene Vali Münir Karaloğlu, 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Şehitlik anıtına çelenk sunan Vali Karaloğlu, beraberindekilerle kabirlere çiçek bırakıp şehit yakınlarıyla ilgilendi.

.w3-content { max-width: 100%; margin: auto;} .w3-tooltip, .w3-display-container {position: relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;}

Muğla

Muğla Şehitler Anıtı'ndaki törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından tören mangasınca saygı atışı yapıldı.

Anıt özel defterini imzalayan Muğla Valisi Esengül Civelek, Türk milletinin tüm fertlerinin, hangi koşul altında olursa olsun vatanın bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığının sembolü olan bayrağının şanla dalgalanması uğruna şehitlik mertebesine ulaşmayı rütbelerin en büyüğü kabul ettiğini söyledi.

Civelek, tören sonunda protokol üyeleri ve askeri erkanla şehitliği ziyaret ederek dua okudu, mezarlara karanfil bıraktı.

Burdur

Burdur Şehitliği'ndeki törende Vali Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye Muharip Gaziler Derneği İl Temsilcisi Hasan Okyar tarafından şehitlik anıtına çelenk sunuldu.

Topçu Yüzbaşı Ömer Oğuzhan Özbek, törende yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nin dünya tarihinde dönüm noktası olduğunu ve zaferle güç dengelerinin değiştiğini söyledi.

Kilis

Kilis'te 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıl Dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Asri Mezarlık'taki Şehitlik Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu , İstiklal Marşı okundu ve İl Müftüsü Mahmut Karatepe dua etti.

Piyade Teğmen İbrahim Irmak'ın günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından, şehit mezarlarına karanfil bırakıldı.

Vali Mehmet Tekinarslan, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Ylı Dönümü nedeniyle düzenlenen etkinliğe gösterilen ilginin önemine işaret etti.

Konya

Konya Askeri Şehitliği'ndeki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Saygı atışının yapıldığı törende, Şehitlik Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Vali Yakup Canbolat, şeref defterini imzaladı.

Daha sonra Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, diğer protokol üyeleri, şehit yakınları ve gaziler, şehit mezarlarının başında dua ederek karanfil bıraktı.

Karaman

Karaman Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende, Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Garnizon Komutanı Albay Yurdakul Kazım Türkmen, Karaman Belediye Başkan Vekili Ramazan Özbay, Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Bayat tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Meral ve protokol üyeleri, Karaman Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği ile Karaman Muharip Gaziler Derneğini ziyaret etti.

Garnizon şehitliğinde devam eden törende ise Kur'an-ı Kerim okundu, şehit mezarları ziyaret edildi.

Aksaray

Aksaray'da Coğlaki Mahallesi'nde bir araya gelen Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurtlarda kalan yaklaşık 200 öğrenci ellerinde Türk bayraklarıyla Aksaray Şehitliği'ne kadar yürüdü.

Aksaray Şehitliği'nde düzenlenen törende Vali Aykut Pekmez, Belediye Başkan Vekili Süleyman Canbulut ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Koçak tarafından Şehitlik Anıtı'na çelenk bırakıldı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar'da ise tören Kocatepe Asri Mezarlığı içinde bulunan Hava Şehitliği'nde çelenk koyma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla ile başladı.

Kur'an-ı Kerim'in okunduğu törende Vali Mustafa Tutulmaz, şehitlik defterini imzalandı. Programda katılımcılar, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Törene, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, askeri ve mülki erkan ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Çorum

Çorum'da Gazi Caddesi'ndeki Şehitlik Anıtı'ndaki törende, Vali Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, Garnizon Komutanı Albay Çetin Öcal ile Çorum Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği ve Muharip Gaziler Derneği temsilcileri tarafından çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende şehitler için saygı atışı yapıldı.

Törenin ardından şehit kabirleri ziyaret edildi. Kabirlere karanfil bırakan protokol üyeleri ve şehit yakınları, daha sonra şehitlerin ruhu için dua etti. Ziyaret, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla sona erdi.

Şehitlikteki törenin ardından Devlet Tiyatro Salonu'nda anma programı düzenlendi. Programda Hasan Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan "Çanakkale" oratoryosu seslendirildi.

Çankırı

Çankırı'da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yılı dolayısıyla şehitlikte tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini anlatan konuşma yapıldı.

Anıta çelenklerin bırakılmasından sonra Vali Hamdi Bilge Aktaş, şehitlik defterini imzaladı.

Törene, Vali Aktaş, Belediye Başkan Vekili Durmuş Karataş, Garnizon Komutanı Piyade Albay Oğuz Çiçek, Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Yüksel Teke, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ahmet Çelik ile kurum temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Sinop

Sinop'ta şehitlikte düzenlenen törende çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Şehitler adına saygı atışı yapıldı.

Şehitlik defterini imzalayan Vali Hasan İpek, yaptığı konuşmada, "Çanakkale Geçilmez" denilerek bir kahramanlık destanı yazıldığını söyledi.

Tek bayrak, tek millet, tek devlet ve tek vatan ülküsünden şehitler verilse de vazgeçilmeyeceğini vurgulayan İpek, "Aziz şehitlerimiz, kendi canlarınızı vererek vatan yaptığınız bu topraklar ve aziz milletimizin gönülleri sizlerin ebedi istirahatgahınızdır. Sizlerin huzurunda saygı ile eğiliyor ve dualarımızla şefaatinizi diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden gazilerimiz ve şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, şükranlarımı sunuyorum. Ruhunuz şad olsun." ifadelerini kullandı.

Samsun

Samsun'da Kıranköy Mezarlığı'ndaki şehitlikteki anıta çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve saygı atışı yapıldı.

Vali Osman Kaymak, Çanakkale Savaşı'nın Türkiye Cumhuriyeti tarihinin önemli bir dönüm noktası olduğunu hatırlattı.

Konuşmanın ardından Vali Kaymak ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve protokol üyeleri katıldı.

Kastamonu

Kastamonu'da Şehitler Anıtı'ndaki program, şehitliğe çelenklerin konulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı atışıyla başladı.

Vali Yaşar Karadeniz, Şehitlik defterini imzaladıktan sonra yaptığı konuşmada, Çanakkale'de büyük bir kahramanlık örneği gösterildiğini söyledi.

Türk ordusunun Çanakkale'de olduğu gibi Afrin'de de siperlerde olduğuna işaret eden Karadeniz, "Ülkemizin birliği, bütünlüğü ve huzuru için bu kez vatan sınırlarının dışında mücadele ediyorsunuz. Böylece milletimize yönelik tehditleri daha ülke sınırlarına girmeden bertaraf etme mücadelesi içindesiniz. Biz biliyoruz ki tıpkı 18 Mart 1915'te olduğu gibi zafer yine yakındır ve bizim olacaktır. Aziz şehitlerimiz emanetleriniz milletimizin güvencesindedir. Onlar milletimizin emanetleridir. Bizler sadece sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Sizler rahat uyuyunuz. Huzurlarınızda saygı ile eğiliyoruz." diye konuştu.

Konuşmanın ardından şehit kabirlerinin başında Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Amasya

Amasya'da Tekir Dede Mezarlığı'ndaki Garnizon Şehitliğine çelenk bırakılmasıyla başlayan törene, Amasya Valisi Osman Varol, 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Kurmay Albay Zafer Uğur, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, daire amirleri ile şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Şehitlik defterini imzalayan Vali Varol, buradaki konuşmada, şehitlerin canlarını seve seve verdikleri cennet vatanı korumanın, gelecek kuşaklara daha güçlü bir Türkiye bırakmanın kutsal bir görev olduğunu söyledi.

Törenin sonunda Amasya Müftüsü Abdulkadir Keşvelioğlu eşliğinde katılımcılar, şehitler için dua ederek mezarlara karanfil bıraktı, şehitliğe fidan dikti.

Törende, iki bin karanfilden yapılan Türk bayrağı dikkati çekti.

Tokat

Tokat'da Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen törende Şehitler Anıtı'na Tokat Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Derneği'ne ait çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehit yakınları, gaziler ve protokol üyeleri, şehit mezarlarını ziyaret ederek karanfil bıraktı.

Vali Ömer Toraman, Şehitlik defterini imzalayarak, Çanakkale Deniz Zaferi'nin önemine vurguladı.

Kaynak: AA

Son Güncelleme: 18.03.2018 16:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.