30 Haziran 2011 Perşembe 07:15
Batum: 'Adalet bakanı, hakimlere görevini hatırlatsın'
Balbay'ın durumunu "tutukluluk değil, tutsaklık, rehin alma operasyonu" olarak tanımlayan Batum, "Adalet Bakanı nasıl Ogün Samast benzetmesi yapar? Ne alakası var, bu adam nasıl Adalet Bakanı olmuş? Bunları anlayabilecek bir bakan olsaydı AKP'nin Adalet Bakanı olmazdı" diye konuştu.

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de konuyu değerlendirirken "İntikam duygusuyla verilecek karardan sürpriz beklemek mümkün değildir. Biz kararımızdan vazgeçmeyeceğiz, başka bir şey beklemeyin. Haklı davamızda mücadelemize devam edeceğiz. Bu Silivri mücadelesi değil, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın tahliye taleplerinin reddine yapılan itirazın da mahkemece reddedilmesini değerlendirirken "Adalet Bakanı'nın genelge yayınlayarak, hakimlere anayasanın 90. maddesini, yani görevlerini hatırlatması gerekiyor. Uluslararası hukuku uygulamak zorundasınız" dedi.
Batum, Balbay'ın tahliyesine ret kararının itirazının reddedilmesini CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı öncesi gazetecilere değerlendirdi. Adalet Bakanı'nın genelge yayınlayarak hakimlere görevlerini hatırlatması gerektiğini söyleyen Batum, "Sizin burada 102. maddeye karar verme yetkiniz yok. Bu hakimlere anayasanın, evrensel hukukun, AİHM kararlarının hatırlatılması lazım" dedi.
Batum, tutuklu milletvekilleri için bir yasa teklifi üzerinde çalışıp çalışmadıklarının sorulması üzerine "Hiçbir çalışma yapmıyoruz. Biz en güzel yasayı yapsak da bunu Hükümet'e getirsek de geçiremeyiz. Sebahat Tuncel için hangi kanun çıkarıldı da şimdi kanun çıkarmaktan bahsediliyor?" diye sordu. Balbay'ın durumunu "tutukluluk değil, tutsaklık, rehin alma operasyonu" olarak tanımlayan Batum, "Adalet Bakanı nasıl Ogün Samast benzetmesi yapar? Ne alakası var, bu adam nasıl Adalet Bakanı olmuş? Bunları anlayabilecek bir bakan olsaydı AKP'nin Adalet Bakanı olmazdı" diye konuştu.

-"BU, SİLİVRİ MÜCADELESİ DEĞİL DEMOKRASİ MÜCADELESİDİR"-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de konuyu değerlendirirken "İntikam duygusuyla verilecek karardan sürpriz beklemek mümkün değildir. Biz kararımızdan vazgeçmeyeceğiz, başka bir şey beklemeyin. Haklı davamızda mücadelemize devam edeceğiz. Bu Silivri mücadelesi değil, özgürlük ve demokrasi mücadelesidir" dedi.
Tekin, haksızlığa uğrayan tüm milletvekillerinin hakkını aradıklarını vurgulayarak "Millet iradesi diyenlere millet iradesinin ne olduğunu hatırlatacağız. Biz yargıya hiç hakaret etmedik. Geçmişte bu yargı kararlarına iktidarın tutumunu biliyoruz. Sizinle ilgili bir karar olunca millet iradesi diyeceksiniz, başkası olunca hukukun üstünlüğü diyeceksiniz. Böyle iki yüzlülük olmaz" diye konuştu. Tekin, konuyla ilgili herhangi bir yasa çalışması yapmadıklarını bildirdi.

ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdullah Karaoğlan 2011-06-30 14:13:16

Bu şahıs hukuk fakültesinde bize ders verdi. Bağımsız Yargıdan bahsederdi. HSYK'nın yapısını eleştirirdi. Adalet Bakanı niye var diye! Şimdi kalkmış Adalet Bakanının Hakimlere emir ve talimat vermesini istiyor. Nasıl bir zihniyet bu. Hem bas bas bağıracaksn Yargı Bağımsız olsun diye diğer taraftan işine gelmeyen kararların değiştirilmesi için Adalet Bakanının hakimlere emir ve talimat vermesini isteyeceksin. Vah vah vah. Nasıl bir zihniyetten ders almışım

Avatar
Tahsin Yaşar Öztürk 2011-07-01 15:27:57

Yargıya talimat bunlara atalarından tevarus eden bir hastalıktır.Yassıa da mahkemelerini kuran da talimatla hüküm veren de bunların ağa ba balarıdır.Bu hastalıkları emekli olsalar da şifa bulmaz.İşte Adalet bakan ları Seyfi oktay,Ankara'da kurduğu özel büroda yargıya talimatlar yağ dırmıyormuydu?Soruşturmanın sonucu bilmiyorum.Şimdi Bay Batum'a so ruyorum:İç kanun hükmündeki hangi Uluslararsı anlaşmada "Anaya sal düzeni yımak iddiası ile örgüt kuran veya bu örgüte üye olmaktan tutuklu olarak yargılanan birisi Milletvekili adayı gösterilebilir,seçilmesi halinde de ceza evinden tahliye edilir" diye bir hüküm var?Böyle bir hüküm yok ise hangi Adlet bakanı (CHP ninki hariç)bağımsız yargıya talimat verip tahliye sağlayabilir.Eğer AKP adalet bakanı kazara böyle bir talimat verse CHP bunu hukuk siyasallaştı diye zilli zurna ile yerli Pravdada beş sütuna manşet eder.Bu memlekette sade vatandaş dev lete bir zarar vermiyor.Ne çekiyorsak (iyileri tenzih ederim) bu proflar dan çekiyoruz.Eleman...