24 Şubat 2017 Cuma 16:25
Başbakan'dan 'Af' Tartışmalarına Noktayı Koydu: Cezanın Süresi Değil, Şekli Değişiyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın 'Genel af yok' açıklamaları sonrası Başbakan Binali Yıldırım da konu hakkında açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım, 'disiplin cezaları işleyen mahkumlar kapalıdan açığa alınıyor' dedi.

"CEZANIN SÜRESİ DEĞİL ŞEKLİ DEĞİŞİYOR"

Başbakan Yıldırım, Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin af tartışmalarını sorması üzerine, Yıldırım şunları söyledi:

Af nasıl olur? 10 yıl cezan var tamamen salıverilirsin af olur veya 3 yıla indirilir yine af olur. Burada kapalıdan açığa geliyor. Açığın anlamı şu: Orada cezaevinin çeşitli etkinlikleri var. Ayakkabı, mobilya yapıyorlar. Kesimhanesi var. Oradaki mahkumları meşgul etmek. Bir yandan da Ceza İnfaz Kurumu'na akar sağlamak için çalışıyorlar.

BİR YANLIŞ İÇERİSİNDE OLURLARSA HAKKI KAYBEDERLER

Dolayısıyla terörle mücadeleden ötürü biraz yer suçları var. O bakımdan terör, organize suçlar gibi önemli suçların dışında disiplin suçlarından hüküm giyen mahkumları kapalıdan açığa alıyorlar. Açık cezaevindeyken bir yanlış içerisinde olursa bu hakkı kaybediyor tekrar önceki konumuna geliyor.

BOZDAĞ: GENEL AF YOK

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'da "Önümüzdeki süreçte genel af olabilir mi?" sorusuna "Böyle bir şey yok" diye karşılık vermişti.

ADALET BAKANLIĞI'NDAN YAYIMLANAN YÜRÜRLÜK

MADDE 1– 2/9/2012 tarihli ve 28399 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan "cezalarının" ibaresi "cezaları on yıldan az olanlar bir ayını, on yıl ve yukarı olanlar ise" olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2– Aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "c) Haklarında iyi hal kararı verilse bile, 5275 sayılı Kanunun 44 üncü maddesinde sayılan eylemlerden dolayı toplam beş ve daha fazla hücreye koyma cezası alıp, son hücreye koyma cezasının kaldırılması üzerinden bir yıl geçmemiş olanlar,"

MADDE 3– Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci ve ikinci fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. "(1) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken; firar suçu hariç kınama dışında disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilenler disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren, Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu takdirde açık kuruma ayrılabilir."

"(2) Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken ilk kez firar edip yakalanan ve hücreye koyma disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilen hükümlüler, disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu ve bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir. Açık kurumdan ikinci kez firar eden hükümlüler hakkında ise bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi hükmü uygulanır."

MADDE 4– Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5– Bu Yönetmelik hükümlerini Adalet Bakanı yürütür.

www.haberler.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.