ÇOK SAYGIDEĞER BASINIMIZA

Şehrimizde Alevi yurttaşlarımızın oturduğu Cemal Gürsel Mahallesinde, 22 Kasım gecesi on üç evin kapılarına kırmızı yağlı boyayla çarpı konularak işaretlenmesi  olayı çok önemli olup, bu eylemin önündeki, arkasındaki faillerin mutlaka bulunup yargı önüne çıkartılması gerekir.

Bu olay elbette ki ‘bir delinin kuyuya taş atması’ gibi gelişigüzel bir olay olarak nitelenip geçiştirilemez.

Bunun derin bir amacı, bir planlaması, bir zamanlaması ve hayata geçirilmesi vardır.

Hemen belirtmek gerekir ki bu olay, yerel değil, ulusal, bir başka deyişle Malatya değil, Türkiye olayıdır. Bu bakımdan, Malatya’nın özgün yapısı üzerinden, Türkiye’ye biçim verme amaçlı bir tertip olarak değerlendirilip enine, boyuna, derinliğine araştırılarak aydınlatılmalıdır.

Sabahleyin sokağa çıktıklarında, kendi kapılarında, komşularının kapılarında, kırmızı çarpı işaretlerini gören ve daha sonra bunu duyan Alevi yurttaşların, nasıl bir duygu ve düşünce yoğunluğuna girmiş olacaklarını herkesin düşünüp anlaması gerekir.

 Çünkü, geçmişteki benzer işaretlemelerin çok acı yaşanmışlıkları vardır.

Malatya’da yaşanan bu işaretleme olayının Ülkemizin her köşesindeki vatandaşlarımızı ne denli tedirgin etmiş olabileceğini de yine söylemek zor değildir.

Bu durumlar, Türkiye Cumhuriyetine yön verme peşinde olan Bölgesel ve Küresel güçlerin, olası A,B,C planlarından birine, birkaçına yönelik hazırlık olabilir.

Öyleyse, bir ulusal güvenlik konusu olan bu tertibi aydınlatmak, önündeki ve arkasındaki faillerini kamuoyu ve yargı önüne çıkarmak Devletimizin baş görevdir.

Duyarlı hemşerilerimizin hatırlayacakları üzere, geçen yıl, tam da bu zamanlarda, 20 Kasım 2016’da, Taştepe Mahallemizde, gece vakti iki sokağa kimliği belirsiz kişilerce karbon monoksit gazı verilmesi sonucu birçok vatandaşımız ağır öksürme, göz yaşarması ve solunum zorluğu yaşamış ve bu olay da yine kamuoyunda çok tedirginlik yaratmış ama gizemi, neyin nesi olduğu aydınlatılmamıştı.

Devletimiz, Alevi yurttaşların oturduğu Cemal Gürsel Mahallemizde önceki gece yaşanan bazı evlerin kapılarına kırmızı çarpı koyarak işaretlenmesi olayını bütün teknik ve insani gücünü, birikimini kullanarak aydınlatmalıdır.

Olayla ilgili ayrıca şunlar da söylenebilir:

1.İşaretleme yapılan yer şehrin güney kenarında bulunmaktadır. Sokakların batı tarafı geniş bir boşluktur. Yörenin nüfus yoğunluğu seyrek, evler basit, eski ve tek katlıdır.

2. Kapı ve duvarlara konulan çarpı işaretlerinin (Emniyet Müdürlüğü açıklamasında yanlışlıkla olmalı  ‘artı’  yazılmıştır) yapılışı incelendiğinde, bunların mektep-medrese görmüş, eğitimli insanlar eliyle yapılmıştır. İşaretlerin farklılıkları nedeniyle failleri en az üç kişidir.

3. İşaretlenen evlerde oturan vatandaşlarımızla, işaretlenmeyen evlerde oturanların özel bir farklılıkları yoktur.

4. İşaretli sokaklar halkı tedirgin, kaygılı ama son derece sağduyuludur.

5. Malatya,  Alevi’siyle, Sünni’siyle,  yerel ve genel yöneticileriyle, tüm siyasal partileri ve gönüllü toplum kuruluşlarıyla yek vücut olarak bu olayın Türkiye düşmanı dış güçlerin bir tertibi olduğuna  inanmakta olup,  bunun boşa çıkarılması kararlılığı içindedir.

En derin saygılarımla sunarım. 25.11.2017

Av. Selahattin Sarıoğlu

Malatya Barosu

Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği

Malatya Battalgazi Merkez İlçe Önceki Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.