Rahmi
Rahmi
28 Şubat 2019 Perşembe 07:22
AYM'den, kurumuyla ilgili internette yazı paylaşan memura verilen cezayla ilgili önemli karar

Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğünde görev yapan tiyatro sanatçısına bir internet paylaşım sitesindeki yazısının içeriğinin kurumun huzur ve sükununu bozmaya yönelik olduğu gerekçesiyle KINAMA cezası verilmiştir.

Davacı, disiplin cezası ile ilgili Ankara 15. İdare Mahkemesinde açmış olduğu dava sonucunda mahkeme işlemin İPTALİNE karar vermiştir.

İdarenin karara itiraz etmesi üzerine Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararını bozmuş ve davanın REDDİNİ hükmetmiştir. Gerekçesinde ise; Kanun hükmüyle sözleşmeli sanatkar memur statüsünün düzenlenmiş olduğu, idareye sanatkar memurlarla sözleşme yapma yetkisi tanındığı, idarenin aynı sözleşmede hizmet süresince bu kişilerin tabi olacağı disiplin kurallarını da 657 sayılı Kanun'a gönderme yapmak suretiyle belirlemesinde hukuka aykırılık olmadığı değerlendirilmiştir.

Ayrıca, 657 sayılı Kanunun 125. maddesinin (B) bendinin (1) alt bendinde "Kurumların huzur, sükün ve çalışma düzenini bozma"nın kınama cezasını gerektiren eylemler arasında sayıldığı belirtilerek davacı tarafından yazılan söz konusu ifadelerin geçtiği yazı bölümlerinin incelendiğinde eleştiri sınırının aşıldığı, kullanılan üslup ve yapılan ithamların Kurumun huzur ve sükununu bozacak düzeye ulaştığı ifade edilmiştir.

Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvuru sonucunda yapılan değerlendirmede özetle;

- Tiyatro sanatçısı olan davacının 5441 sayılı Kanun uyarınca Sanatçı İdari Hizmet Sözleşmesine göre istihdam edildiği, bu durumda kişinin statüsünün 657 sayılı Kanun'un ek geçici 12 nci maddesine göre belirlendiği, davacıya verilen cezanın bu hizmet sözleşmesinde yer alan ilgili hükümler doğrultusunda 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesine göre verildiği,

- 657 sayılı Kanunun ek geçici 12. Maddesinde Devlet Tiyatro, Opera ve Balesinin özel kanunlarına göre sanatkar olarak çalışan personeli hakkında, bu kanun esaslar çerçevesinde hazırlanacak kendi özel kanunları yürürlüğe girinceye kadar 5441 sayılı Kanun, 1309 sayılı Kanun, 1310 sayılı Kanun ile bu Kanunlarda atıf yapılan kanun hükümlerinin devam olunacağının belirtildiği,

- Bu kapsamda, davacı hakkında uygulanacak olan özel kanunlarda disiplin işleriyle ilgili hususlar düzenlenmemiş ve disiplin işlerinin tüzükle düzenleneceğine ilişkin genel bir atıfla yetinildiği, ayrıca İdari Hizmet Sözleşmesine disipline dair hükümler konulmuş ve bu hükümlerde düzenlenmeyen hususlarda 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesine atıf yapıldığı,

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.