Ankara Ağır Ceza Mahkemesi duruşmada savunma yapan avukata neden “burası cami değil” dedi? Bir garip olay…

Başkan

-Avukat Bey sanığın savunması hakkında ne diyorsunuz?

Av. Rahmi Ofluoğlu savunmasına şöyle başladı:

Biz öncelikle burada neyi yargıladığımızı tespit etmeliyiz?

Dindarlığı mı yargılıyoruz, bir cemaati mi yoksa bir silahlı terör örgütünü mü?

Başkan

-Burası cami değil..

Ofluoğlu

-Ben dua mı okudum burada?

Başkan:

-İlk ihtarımı yapıyorum, çıkarırım sizi salondan..

Ofluoğlu

Siz bilirsiniz, çıkarabilirsiniz.

Başkan

Dosya kapsamında savunma yapın..

Ofluoğlu

-Başkan savunma yapmamı istemiyorsanız savunma yapmayayım?

Başkan

-Yapmazsanız mutlu olurum

Ofluoğlu

-FETÖ davalarında dindar ile silahlı terör suçu, cemaat ile suç örgütü ayırımını yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesidir, ben değilim.

Ben şimdi size Yargıtay’ın ilk FETÖ kararından bir bölüm okuyacağım başkan;

"Yargıtay 16. Ceza Dairesi Esas 2017/1809, Karar , 2017/ 5155, 26. 10. 2017 tarihli kararında Kuruluş, amaç, örgüt yapılanması ve faaliyet yöntemleri Dairemizin 2015/3 E. sy. kararında anlatılan ve nihai amacı, Devletin Anayasal nizamını cebir ve şiddet kullanarak değiştirmek olduğu anlaşılan FETÖ/PDY terör örgütünün başlangıçta bir ahlak ve eğitim hareketi olarak ortaya çıkması ve toplumun her katmanının büyük bir kesimince de böyle algılanması, amaca ulaşmak için her yolu mubah gören fakat sözde meşruiyetini sivil alanda dinden, kamusal alanda ise hukuktan aldığı izlenimi vermek için yeterli güce ulaşıncaya kadar alenen kriminalize olmamaya özen göstermesi gerçeği nazara alındığında, örgütün sözde meşruiyet vitrini olarak kullanılan katlarla irtibatlı olduğu anlaşılan ve fakat örgütün nihai amacını bildiği, örgütle organik bir bağ kurarak hiyerarşisine dahil olduğu yönünde herhangi bir delil bulunmayan sanığın, hükme esas alınan ikrarı ve HTS kayıt içeriğine göre Ağlasun İlçe Tarım Müdürlüğü'nde ziraat mühendisi olarak görev yaptığı dönemde, örgütün ilçe imamı olduğu iddia edilen ve örgütün ilçe yapılanması içerisinde görevli oldukları iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen şahıslarla telefonla görüşmek suretiyle irtibat içinde olmak, çoğunluğu kamuoyu nezdinde örgütün gerçek yüzünü ortaya koyan hukuki kılıflarla kamu görevlileri ve sivil şahıslara yönelik bir kısım operasyonlara başladığı 2013 yılı öncesinde olmak üzere birkaç kez de bu tarihten sonra örgütün dini sohbet toplantılarına katılmak, örgüt tarafından çıkarılan gazetelere gerçek ismiyle abone olmak ve çocuğunu örgüte müzahir olması nedeniyle kapatılan Altınbaşak isimli okula göndermekten ibaret eylemlerinin, sanığın konum ve kişisel özellikleri de nazara alındığında sempati ve iltisak boyutunu aşan, örgüt üyesi olduğunu ispat etmeye yeterli örgütsel faaliyetler kapsamında değerlendirilemeyeceği gözetilerek;"

Görülmekte olan davada olduğu gibi sanık Yavuz AYDIN hakkında Örgütün ilçe imamı olduğu iddiası ile dava açılmıştır.

Sanık Yavuz Aydın ilçe imamı olduğu gibi izafe edilen faaliyetlerinin bir kısmı 2013 sonrasına denk gelmektedir.

Yargıtay’ın anılan kararına karşın müvekkilim ……………….  FETÖ silahlı örgütünün kurucu veya yöneticisi olduğu iddiası ile tutuklu yargılanmasının hukuka uygun olmadığını düşünmekteyiz.

Başkan

-Biz bu kararları biliyoruz, bize Yargıtay kararı okumayın.

Ofluoğlu

-Bakınız Yargıtay da dinden bahsediyor, dindar ile teröristi ayırıyor. Siz benim sözümü ikide bir neden kesiyorsunuz, aramızda bir husumet mi var sayın başkan?

Başkan sizi tekrar ihtar ediyorum, salondan çıkarırım,

Ofluoğlu

-Söyledim, buna yetkiniz var, çıkarın o zaman..

Başkan büyük öfke ile duruşmaya yarım saat ara verdim dedi ve kalkıp gitti.

Yarım saatlik arada Av. Rahmi Ofluoğlu Ankara Barosu ile irtibata geçti ve duruşmaya bir gözlemci gönderilmesini istedi. Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezinden gözlemci avukatlar geldi, on dakika sonra duruşma başladı.

Bu kez Ofluoğlu kaldığı yerden devamla başkan ile arasında geçen tartışmayı özetledi ve devamla;

Dindarları yargılayarak FETÖ’yu çökertemeyiz. FETÖ CİA Pentagon organizasyonu bir ABD gladyosu ve halen Türkiye’ye karşı faaliyetlerini sürdürüyor.

Av. Rahmi Ofluoğlu savunmasına dindar FETÖCÜ ayırımını anlatarak devam etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.