28 Mart 2011 Pazartesi 10:00
TÜSİAD: Bizim görüşümüz değil

Akademisyenlerin tespitleri Kamuoyunda tartışmalara yol açan anayasa taslağı konusunda bir açıklama yapan TÜSİAD, anayasanın değiştirilemez maddelerinin değiştirilmesi yönünde, ne geçmişte ne bugün bir görüş ve önerisi olmadığını vurguladı. Açıklamada, geçen hafta kamuoyuna sunulan çalışmanın, akademisyen ve kanaat önderlerinin 5 temel başlıkta uzlaştıkları veya uzlaşamadıkları tespitleri içerdiği vurgulandı.

Sivil ve özgürlükçü anayasa Açıklamada, yeni anayasa hazırlanırken parlamento dışı katılımın bir sisteme bağlanması gerektiği belirtilerek TÜSİADın yeni anayasanın birey odaklı, sivil ve özgürlükçü olması ilkelerini talep ettiği ifade edildi. TÜSİAD’ın bazı görüşlerine de yer verilen açıklamada, “TÜSİAD, zorunlu din dersinin kaldırılması ve eğitim dilinin Türkçe olması gerektiği görüşündedir” denildi.

Derneğin açıklamasında taslak anayasanın kendilerinin görüş raporu olmadığı ifade edildi

TÜSİAD’dan geri adım

© TÜSİAD’ın, son çalışmayla aslında bir yeni anayasa ihtiyacına işaret ettiği ve yeni anayasanın birey odaklı, sivil ve özgürlükçü olması ilkelerini talep ettiği ifade edilen açıklamada, TÜSİAD’ın yeni anayasaya yaklaşımının, son 20 yıldır olduğu gibi, çağdaş dünyada kabul görmüş ilkelerin Türkiye’de yerleşmesi ve kurumsallaşmasına dayandığı vurgulandı.

Haber Merkezi - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, (TÜSİAD) kamuoyunda tartışmalara yol açan anayasa taslağı konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada, Anılan belge bir TÜSİAD görüş raporu değildir, akademisyen ve kanaat önderlerinin 5 temel başlıkta uzlaştıkları veya uzlaşamadıkları tespitleri içermektedir. TÜSİADın anayasanın değiştirilemez maddelerinin değiştirilmesi yönünde, ne geçmişte ne bugün, bir görüş ve önerisi olmamıştır denildi.

TÜSİADdan yapılan yazılı açıklamada, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısının özel oturumunda, kamuoyuna sunulan Yeni Anayasa Yuvarlak Masa Toplantıları Dizisi-Yeni Anayasa Sürecinin Beş Temel Boyutu başlıklı çalışmanın, TÜSİADın ev sahipliği yaptığı ve Türkiyenin alanlarında tanınmış 22 akademisyen ve kanaat önderinin bir araya geldiği toplantılar dizisinin sonucunda, 5 başlıkta farklı fikirleri derleyen bir metin olduğu belirtildi. Açıklamada, çalışmanın son bölümünün ise çalışmanın eş koordinatörleri Prof. Ergun Özbudun ve Prof. Turgut Tarhanlı tarafından kaleme alındığı ve diğer 20 katılımcı açısından bağlayıcı olmayan, şahsi yorum ve değerlendirmeleri içerdiği ifade edildi.

‘Bu konularda önerimiz olmamıştır’

Açıklamada, şunlar kaydedildi: TÜSİADın demokratikleşme raporları dikkate alındığında, cumhuriyetin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olması niteliklerini ve devletin dili, başkenti ve bayrağı konularını içeren anayasanın değiştirilemez maddelerinin değiştirilmesi yönünde, ne geçmişte ne bugün, bir görüş ve önerisi olmamıştır. TÜSİADın sivil-asker ilişkilerine dair demokratikleşme raporlarında önerileri belgede tüm katılımcıların da tam mutabakata vardığı üzere, bu çalışmayla büyük ölçüde paralellik arz etmektedir.

Yeni anayasanın, parlamentodaki parti gruplarının oluşturacağı uzlaşma komisyonunda hazırlanması önerisine katılmakla birlikte, TÜSİAD bu komisyonun içtüzükte yapılacak değişiklikle resmileştirilmesini ve parlamento dışı katılımın bir sisteme bağlanmasını beklemektedir.

‘İnanca özgürlük’

TÜSİADın siyasete kadın katılımının özel önlemlerle anayasadaki yerini alması gerektiği kanaatinde olduğu vurgulanan açıklamada, TÜSİAD, din eğitim ve öğretimi ve anadilin öğrenimi hususlarında, bireylerin talep etmeleri halinde iştirak edecekleri seçimlik dersler koyulması formülünden yanadır. TUSİAD bu çerçevede, zorunlu din dersinin kaldırılması ve eğitim dilinin resmi dil olan Türkçe olması gerektiği görüşündedir denildi.

TÜSİADın yüksek yargı kurumlarının yapısının belirlenmesi konusunda karma bir modeli savunduğu, çoğunluk üyenin yargı organlarınca belirlenmesi, diğer üyelerin yarıya yakınının TBMM tarafından nitelikli çoğunlukla, sınırlı sayıda üyenin ise cumhurbaşkanı, üniversiteler ve barolar tarafından belirlenmesinin uygun olacağı görüşünde olduğu kaydedilen açıklamada, TÜSİADın HSYKnin yürütmeden bağımsız hale getirilmesi gerektiği görüşünü savunduğu dile getirildi.

‘Görüşlerimiz paralel’

Seçimlerde ulusal barajın düşürülmesi, parlamenter sistemin muhafaza edilmesi ve cumhurbaşkanının yetkilerinin parlamenter sisteme uygun olarak sınırlandırılması konusunda belgeyle TÜSİAD arasında parallelik olduğu belirtilen açıklamada, Belgeyle tutarlı olarak TÜSİAD, YÖK yerine yeni bir yapının kurulmasını ve üniversitelerin özerkliğinin güvence altına alınmasını beklemektedir denildi.


Cumhuriyet

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.