23 Mayıs 2014 Cuma 12:39
Anayasa Mahkemesi'nden denetimli serbestlik kararı
Anayasa Mahkemesi, açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir başka suçtan soruşturulması veya böyle bir suçtan tutuksuz yargılaması devam edenlerin kapalı ceza infaz kurumlarına geri gönderilmelerine ilişkin hükmü iptal etti. Yüksek Mahkeme, düzenlemenin açık ceza infaz kurumlarından beklenen kamusal yararı ortadan kaldırdığını belirtti. 23.05.2014 10:47

ANKARA (ANKA) -
Akhisar İnfaz Hakimliği, Ankara 1. İnfaz Hakimliği, Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bafra Ağır Ceza Mahkemesi, Bafra İnfaz Hakimliği, İstanbul Anadolu 1. İnfaz Hakimliği ve Ceyhan İnfaz Hakimliği, hükümlülerin, kanunda öngörülen cezasının üst sınırı yedi yıldan az olmayan bir başka suçtan dolayı soruşturulmaları veya böyle bir suçtan tutuksuz yargılamalarının devam etmesi halinde kapalı ceza infaz kurumuna geri gönderilmelerinin eşitsizliğe yol açtığını belirterek, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu'nun 14. maddesinin 4. fıkrasının iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruyu birleştiren Yüksek Mahkeme, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunu'nun 14. Maddesinin 4. Fıkrasının, "açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir başka suçtan soruşturulması veya böyle bir suçtan tutuksuz yargılaması devam edenlerin kapalı ceza infaz kurumlarına geri gönderilmelerine' ilişkin hükmü iptal etti. Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının gerekçesi Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kanun koyucu tarafından hükümlünün açık ceza infaz kurumlarına ayrılma şartlarının ortadan kalkması ve toplum için bir tehlike oluşturabilecek olmasını gözeterek tedbir amaçlı olarak düzenleme yaptığının belirtildiği kararda, bu kişilerin kapalı ceza infaz kurumuna gönderilmelerinin, suçlu sayıldıkları gerekçesiyle kendilerine verilen bir yaptırım niteliğine dönüştüğü vurgulandı.

-SUÇSUZLUK KARİNESİ İLE BAĞDAŞMIYOR-

İtiraz konusu kuralın, açık ceza infaz kurumlarından beklenen kamusal yararı da ortadan kaldırdığının belirtildiği gerekçede, "Kanunun çıkarılma ve açık ceza infaz kurumlarının kurulma amaçları ile çelişen bu hususlar ise hükümlülerin henüz işleyip işlemedikleri belirli olmayan bir suçtan dolayı suçlu olarak nitelendirilmelerine yol açıp Anayasa'nın suçsuzluk karinesi ilkesi ile bağdaşmamaktadır" denildi. Kararda, düzenlemenin ilgililerin suçlulukları ispatlanıncaya kadar suçsuz sayılmaları olanağından yararlanmalarını engellediği ve hukuk devletinin gereklerinden olan hukuki güvenlik ilkesini ihlal ettiği kaydedildi. Yüksek Mahkeme, fıkranın "veya soruşturma konusu olan suçun kanunda öngörülen cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir başka suçtan soruşturması veya böyle bir suçtan tutuksuz yargılaması devam etmekte" ibaresini iptal etti.

ANAYASA MAHKEMESİ DENETİMLİ SERBESTLİK KARARI TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Son Güncelleme: 23.05.2014 13:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.