banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
11 Haziran 2016 Cumartesi 22:17
Yargıtay kopyala-yapıştır gerekçeli kararı affetmedi
banner188
banner213
banner230

İSTANBUL Milliyet

Kendisine mobbing uygulandığı, iş yükünün sürekli artırıldığı ve istememesine rağmen görev yerinin keyfi olarak değiştirildiği gerekçesiyle istifa ettiğini belirten işçi, mahkemeden işverenin Kıdem tazminatını ödemesini talep etti.  

İşçi haklı ama...

Yapılan yargılama sonrası mahkeme, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporu doğrultusunda işçiyi haklı bularak  kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağının kabulüne karar verdi. Karara işveren itiraz etti ve dosya Yargıtay’a taşındı. Dosyaya bakan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi,Ergenekon ve Balyoz davalarında sık sık tartışma yaratan ve yaklaşık 3 yıl önce Yargıtay Başsavcılığı’nın raporuna konu ettiği ‘kes-kopyala-yapıştır’ yöntemle hazırlanan karar gerekçesi nedeniyle kararı bozdu. 

‘Kanuna aykırı’

Kararda şu ifadelere yer verildi: “Kararın gerekçesinde maddi olay saptanmalı, hukuki niteliği ve uygulanacak hukuki kurallar belirlenmeli, hukuk kuralları somut olaya uygulanmalı ve sonunda hüküm kurulmalıdır. 

Mahkemece karar gerekçesinde dosya içeriği ile uyuşmayan, tarafların savunmalarını açıklamayan, bilgisayardan kopyala-yapıştır şeklinde yapılan işlemden kaynaklandığı düşünülen gerekçeye yer verilmiştir. Bu şekilde karar 6100 sayılı kanuna aykırıdır. Bu nedenle bozulması gerekmiştir.” 

http://www.milliyet.com.tr/yargitay-kopyala-yapistir-gundem-2260536/

  
banner229
Son Güncelleme: 11.06.2016 22:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol