banner200
banner222
24 Mart 2014 Pazartesi 18:11
Yargıtay’dan twitter özgürlüğü
banner188
banner213
banner230

  Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, eski bakan Suat Kılıç’ın Twitter paylaşımları nedeniyle Yazar Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu hakkında açtığı davada tazminata hükmeden mahkeme kararını bozdu. Kararda, twitter paylaşımlarında siyasilere sert eleştirilerde bulunmanın hak olduğuna ve siyasilerin bu eleştirilere katlanmaları gerektiğine dikkat çekildi.


Özgürlük alanlarının sınırlanması tartışmalarına ışık tutan karar, 2012 yılında Kayseri Kaskispor ile İsrail’in MaccabiBnot takımları arasında oynanan Euro CUP Kadınlar Basketbol müsabakası sırasında “Kahrolsun İsrail” şeklinde slogan atılması ve ardından 30 genç hakkında bu nedenle Başsavcılıkça soruşturma başlatılması üzerine gelişmişti. Bu soruşturma tartışılırken o tarihte HAS Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, Twitter hesabından “Kayseri’de ‘Kahrolsun İsrail’ sloganları atan 30 genç için suç duyurusu yapanın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç olduğunu biliyorsunuz değil mi” mesajını paylaşmıştı. Bu twitter mesajı, Bakan Kılıç tarafından yalanlanmıştı ve Kılıç, bu nedenle dava açacağı mesajı verirken Bekaroğlu, yine Twitter hesabından ancak bu kez şu mesajı paylaşmıştı: “...Tamam dava aç. Para verelim. Bu Büyüklenme, bu kibirlenme ne öyle. Para bu kardeşim. Ellerimizin kiri, bulur veririz Bakan kardeşlere.”MAHKEME CEZA KESTİ

Kılıç, bu ikinci mesaj üzerine Bekaroğlu hakkında kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 25 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. Mahkeme de Bekaroğlu’nun bunların bir eleştiri olduğu yönündeki savunmasını dikkate almamış, mesajları hakaret olarak değerlendirmiş ve tazminat ödenmesine hükmetmişti.
Taraf

banner229
Son Güncelleme: 24.03.2014 18:18
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol