banner200
banner222
18 Aralık 2014 Perşembe 10:50
Yargıtay'dan tartışılacak karar. Çalışmayan eşini SGK'lı gösteren kocaya ceza verilmedi
banner188
banner213
banner230

Yargıtay'dan tartışılacak karar. Çalışmayan eşini SGK'lı gösteren kocaya ceza verilmedi

Yasemin GÜNERİ / HABERTÜRK

BANDIRMA’da, fiilen çalışmayan eşi Çiğdem A.’yı kendi şirketinde çalışıyor gibi gösterip SGK’lı yapan Cihan A. hakkında ‘kamu kurumunu dolandırmak’ suçlamasıyla dava açıldı. Bandırma Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada Cihan A. “Eşimden sekreterlik hizmeti alıyorum’ savunması yaptı, mahkeme ‘dolandırıcılık suçunun oluşmadığını’ belirterek beraat kararı verdi.

‘ZARAR YOKSA DOLANDIRICILIK DA YOK’

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 15. Ceza Dairesi, dolandırıcılık suçunun oluşması için SGK’nın zarara uğratılmış olmasının gerektiğine dikkat çekti ve “Zarar yoksa dolandırıcılık da yok” diyerek beraat kararını onadı. Cihan A.’nın eşinden sekretarya hizmeti aldığına dair SGK’ya bildirimde bulunduğu ve bu şekilde kamu kurumunun zarara uğratılmadığının tespit edildiği belirtilen Yargıtay kararının, benzer durumdaki binlerce kişi için emsal oluşturacağı düşünülüyor. 

‘KARAR DOĞRU’

SOSYAL Güvenlik Müşaviri Ahmet Ağar: “Bu karar doğru bir karar. Çünkü işveren ‘Bu işçiyi çalıştırıyorum’ diyorsa ve sigortasını kuruma ödüyorsa, işçi ister az çalışsın ister çok çalışsın, burada SGK’nın kaybı söz konusu değil.”


http://www.haberturk.com/gundem/haber/1020525-yargitaydan-tartisilacak-karar

banner229
Son Güncelleme: 18.12.2014 10:54
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol