banner200
banner222
18 Kasım 2014 Salı 17:25
Yargıtay''dan Soyadı Değişikliğine İlişkin Karar
banner188
banner213
banner230

Yargıtay, eşi vefat ettikten sonra, babasının kütüğüne de dönmek istemeyerek üçüncü bir soyadı talebinde bulunan kadının isteğini geri çevirdi. Yargıtay, soyadı değişikliği talebini kabul eden ve istediği yeni soyadını kadının kullanmasına karar veren yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay, eşi vefat ettikten sonra, babasının kütüğüne de dönmek istemeyerek üçüncü bir soyadı talebinde bulunan kadının isteğini geri çevirdi. Yargıtay, soyadı değişikliği talebini kabul eden ve istediği yeni soyadını kadının  kullanmasına karar veren yerel mahkemenin kararını bozdu. 
NUFÜS MÜD. KARARI UYGULAMADI
Bozma kararında Yargıtay, “Kocası ölen kadın yeniden evlenmedikçe kocasının aile kütüğünde kalıp soyadını taşımaya devam eder. Kadının kocasından aldığı soyadı, ancak yeniden evlenmekle veya babasının kütüğüne dönmekle değişebilir” dedi. Yargıtay’da karara bağlanan olay şöyle gelişti: Mersin’de yaşayan A.A.’nın kocası 2003 yılında vefat etti. A.A., eşinin vefatından 10 yıl sonra, babasının kütüğüne dönmeyerek, yeni bir soyadı talebi ile Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Yerel mahkeme, kocasının ölümünden sonra soyadını 10 yıl boyunca kullanmaya devam eden A.A.’nın talebini kabul ederek, soyadını değiştirdi. Ancak A.A.’nın kimliğini değiştirmek için gittiği Mersin Nüfus Müdürlüğü, mahkemenin kararına uymayarak, yeni soyadını kütüğe kaydetmedi. 

Nüfus Müdürlüğü daha sonra yerel mahkemenin bu kararını Yargıtay'a götürerek, temyiz etti. Mersin Nüfus Müdürlüğü’nün temyiz istemini görüşen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi, Mersin 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını bozdu. Nüfus Müdürlüğü’nün itirazını haklı bulan Yüksek Mahkeme kararında, “Kocası ölen kadın yeniden evlenmedikçe kocasının aile kütüğünde kalıp soyadını taşımaya devam eder. Kadının kocasından aldığı soyad ancak yeniden evlenmekle veya kendi isteğiyle babasının kütüğüne dönmekle değişebilir. Bu nedenlerle davacı A.A.’nın evlenmekle aldığı soyadını değiştirme isteminin reddine karar verilmesi gerekirken davanın tümden kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiştir” dedi. Yargıtay’ın verdiği karar sonrası kocası ölen kadın, ya kocasının soyadını kullanmaya devam edecek ya da babasının kütüğüne dönerek soyadını değiştirecek. Emsal karara göre, bu durumda olan kadın üçüncü bir soyadı alamayacak.
YENİ DÜZENLEME 
Soyadı değişikliği ile ilgili yeni bir düzenleme geliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı düzenlemeye göre vatandaşlar, soyadlarını değiştirmek için mahkemeye gitmek zorunda kalmayacak. Kanun yasalaştıktan sonra 3 yıl içinde ilginç soyadı taşıyan, soyadı alay konusu olan, yazım hatası nedeniyle soyadı mağduru olan kişiler, nüfus müdürlüklerine dilekçe ile başvuracaklar. Yürürlükteki Soyadı Kanunu’na göre, soyadını değiştirmek isteyen kişi, asliye hukuk mahkemelerine başvurarak dava açmak zorunda. Değişikliğin kabul görebilmesi için haklı bir neden olması şart. Kültüre ve âdetlere uygun olmaması, kişinin itibarını zedeleyebilecek şekilde komik olması ve alay konusu yapılması gibi gerekçeler bulunmadıkça mahkeme soyadı değişikliği talebini kabul etmiyor.


http://www.haberozgur.net/hukuk/yargitaydan-soyadi-degisikligine-iliskin-karar-h779.html
banner229
Son Güncelleme: 18.11.2014 17:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol