banner200
banner235
banner225
11 Ocak 2013 Cuma 11:11
Yargıtay'dan Öz anne evlatlık verilen çocuğu ile görüşebilir
banner188
banner213
banner230
“Ankara’da evlatlık verdiği kızını görmek isteyen bir kadın, çocuğuyla kişisel ilişkisini sürdürebilmek için dava açtı ancak Aile Mahkemesi davayı reddetti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin gündemine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Daire bozma kararında, “davacının kızın öz annesi olduğunu belirtilerek, evlat edinmenin çocukla yeni ailesi arasında soybağı ilişkisi kursa da evlatlığın kendi ailesiyle soybağı ilişkisinin evlat edinmeyle ortadan kalkmayacağı” vurgulandı.

Ana ve babasından ayrılmasına karar verilmiş çocuğun kendi yüksek yararına aykırı olmadıkça ana-babasıyla düzenli biçimde kişisel ilişki kurmasının, çocuk için bir hak olduğu anlatılan kararda, çocuklarıyla düzenli şekilde kişisel ilişki kurma hakkına ana ve babanın sahip olduğu belirtildi.

Çocuğun annesini bildiğine göre, evlatlıkla ilgili kayıtların gizliliğinden de söz edilemeyeceği vurgulanan kararda, öz anne ile evlatlık verdiği çocuğu arasında uygun sürelerle kişisel ilişki tesis edilmesi gerektiği kaydedildi.Kaynağı: AA (Anadolu Ajansı) –

banner229
Son Güncelleme: 11.01.2013 11:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol