banner200
banner235
banner225
02 Ocak 2014 Perşembe 11:34
Yargıtay'dan imam açıklaması
banner188
banner213
banner230
 Yargıtay Başkanlığı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in gündeme getirdiği “Cemaatin imamı” iddiasıyla ilgili suskunluğunu yazılı açıklama ile bozdu. Kamuoyunda Yargıtay’ın da adının geçtiği bir kısım yorum ve açıklamalar yapıldığının belirtildiği yazılı açıklamada,demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün bir gereği olarak, yargının her türlü eleştiriye açık olduğu ifade edildi. Polemiklere neden olacak, eleştiri niteliği taşımayan, yeterli bilgi içermeyen ve yargının bağımsızlık ve tarafsızlığını zedeleyici sonuçlar doğurabilecek açıklamaların kabuledilmesinin mümkün olmadığının kaydedildiği açıklamada, “Yakın zamanda bir siyasi partitemsilcisi tarafından, Yargıtay aşamasındaki bir davaya ilişkin olarak, usul kurallarına aykırı, yasadışı bir sürecin işletildiğine dair bazı iddialar ileri sürülmüştür. Yargıtay, her aşaması denetime tabi, keyfilik ve kişisel eğilimlere dayalı tasarrufların en kısa sürede giderildiği mekanizmalarla donatılmış bir yüksek yargı kurumudur” denildi.

ADLİ DENETİM ARAÇLARININ TÜMÜ ETKİR BİR BİÇİMDE ÇALIŞTIRILIYOR

Yargıtay’ın yapısındaki idari ve adli denetim araçlarının tümünü de etkin bir biçimde çalıştırdığının vurgulandığı açıklamada, Yargıtay’ın, Anayasanın 138. maddesinde yeralan ‘hiçbir organ makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ hükmüne bağlı olduğu, bu hükmün anlam ve önemine inanıldığı bilgisine yer verildi. Yargıtay’ın Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlere göre hüküm verdiğinin ifade edildiği açıklamada, “Kamuoyunda yer aldığı şekliyle bu iddialar, kurumumuzca yasal girişim yapılmasını sağlayacak ve yeterli bir sonuca ulaşmayı temin edecek somut bilgiler içermemektedir. Somut bilgi ve belge ibrazı halinde gerekli yasal işlemler derhal başlatılacaktır” denildi.

YARSAV'DAN SUÇ DUYURUSU

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV), görevini kötüye kullanan yargıçların soruşturularak gerekli adli tahkikatın yapılmasını istedi. YARSAV, görevini kötüye kullanan yargıçlar için AnkaraCumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Ankara Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın tanıklığına dikkat çekilen suç duyurusunda, Şahin’in Karabük'te yaptığı konuşmaya yer verildi. Suç duyurusunda, “Mehmet Ali Şahin'in de tanık olduğu üzere, Yargıtay'da bir holding başında bulunan bir şahıs hakkındaki davanın temyiz aşamasında ‘cemaatin imamı’ olarak tanınan şahıs tarafından dosyanın özeti Pensilvanya'ya gönderilerek, Fethullah Gülen'e ne şekilde kararverilmesi konusunda görüşünün sorulduğu anlaşılmaktadır. Yine aynı şekilde Başbakan RecepTayyip Erdoğan tarafından da yargı içerisinde aynı yönlü çete oluşumlarından bahsedilmiş olup yine aynı şekilde Ankara Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan tarafından aynı çete oluşumlarının orduya kumpas kurduğu iddiaları telaffuz edilmiştir” denildi. Yargıçlık mesleği ile bağdaşmayacak şekilde dosya özetini Fethullah Gülen'e göndererek onun görüş ve talimatları doğrultusunda dosyayı karara bağladığı iddia edilen ve Şahin tarafından da "cemaatin imamı" olarak bilindiği ileri sürülen yüksek yargıcın ve yargıda kamuoyunda dile getirilen çetenin araştırılmasının istendiği suç duyurusunda, görevini kötüye kullanan yargıç ve yasa dışı örgüt yapılanmasının soruşturularak haklarında gerekli adli tahkikatın yapılması istendi. (ANKA)


banner229
Son Güncelleme: 02.01.2014 11:38
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol