banner200
Yeşim
Yeşim
15 Ocak 2015 Perşembe 14:58
Yargıtay'dan emanet eşyayı satan yediemin için çarpıcı karar
banner188
banner213

Haczedilen ve emanet olarak bırakılan televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinesini sattığı iddia edilen yediemine yerel mahkemenin verdiği beraat kararı, Yargıtay’dan döndü.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emanet bırakılan eşyaları satan yedieminin cezalandırılması gerektiğine hükmetti.

İlginç olay, 12 Ekim 2011’de Gaziantep’in Nizip ilçesinde meydana geldi. Yapılan haciz işlemi sonrası bir evden alınan televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinesi tutanakla yediemine teslim edildi. Bir süre sonra hak sahipleri, muhafaza edilmesi için yediemine bıraktıkları eşyaları almaya geldiler. Eşyaların yerinde olmadığını gören hak sahiplerine ‘Televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinesini sattık’ diyen yediemin hakkında Nizip 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘alacak’ davası açıldı.

Tarafları dinleyen mahkeme, yedieminin beraatine hükmetti. Davacı avukatı kararı temyiz etti.

Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi:

“Sanığın muhafaza edilmek üzere kendisine teslim edilen mahcuz mallar üzerinde teslim amacı dışında tasarrufta bulunduğu gözetilmeden sübuta eren ve unsurları yönünden oluşan atılı suçtan sanığın mahkumiyeti yerine yazılı gerekçe ile beraatine karar verilmesi kanuna aykırıdır.”
FATİH KARAKILIÇ | BURSA, CİHAN

 

http://www.taraf.com.tr/guncel/yargitaydan-emanet-esyayi-satan-yediemin-icin-carpici-karar/

Son Güncelleme: 15.01.2015 15:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212