banner200
banner235
banner225
22 Ekim 2014 Çarşamba 09:22
Yargıtay'dan çok konuşulacak karar 'Polise kimlik göstermemek suç değil'
banner188
banner213
banner230
Yasemin GÜNERİ / HT GAZETE

Yargıtay, kimlik isteyen polise kimlik vermemeyi suç saymadı. Mahkûmiyet kararını bozan Yargıtay, polise kimlik vermemeyi “şikâyet hakkını kullanma” olarak yorumladı.

YARGITAY 4. Ceza Dairesi çok tartışılacak bir karara imza attı. Yargıtay, kimlik soran polise kimlik vermemeyi suç saymadı. Siverek 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği mahkûmiyet kararını bozan Yargıtay 4. Ceza Dairesi, polise kimlik vermemeyi “şikâyet hakkını kullanma” olarak yorumladı. Siverek’te yaşayan E.Y., aracını park ettiği sırada, sonradan polis olduğunu öğrendiği sivil kişilerin aracını yumruklayıp kendisinden kimlik istemesi üzerine itirazda bulundu. Sürücü, S.C. ve V.Y. adlı polis memurlarına itiraz ederek, “Size kimlik vermiyorum. Siz kim oluyorsunuz? Sizi şikâyet edeceğim, sürdüreceğim” diye karşılık verdi. Polis memurları da E.Y. hakkında tutanak düzenleyerek Siverek Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Soruşturmayı yürüten savcılık, E.Y. hakkında “Görevi yaptırmamak için direnme ve hakaret” suçlarını işlediği iddiasıyla dava açtı. Sürücü E.Y.’yi yargılayan Siverek 1. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığı suçlu buldu. Bunun üzerine E.Y., mahkûmiyet kararını temyiz etti. Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 4. Ceza Dairesi, mahkûmiyet hükmünü bozarak E.Y.’nin beraati yönünde hüküm kurulması gerektiğine karar verdi.

‘ŞİKÂYET HAKKINI KULLANMAK İSTEMİŞ’
Yargıtay 4. Ceza Dairesi, kararın gerekçesiyle ilgili şu görüşlere yer verdi: “Sanığın olay günü kendisinden kimlik isteyen polis memurlarına yönelik eylem ve sözlerinde, görevi yaptırmamak için direnme suçunun tehdit unsurunun oluşmadığı, bu sözlerin şikâyet hakkını kullanacağını söylemekten ibaret yakınma niteliğinde olduğu gözetilerek, sanığın beraati yerine yasal olmayan ve yetersiz gerekçeyle mahkûmiyetine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.”


https://www.haberturk.com/gundem/haber/1001935-polise-kimlik-gostermemek-suc-degil
banner229
Son Güncelleme: 22.10.2014 09:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol