banner200
banner222
15 Aralık 2014 Pazartesi 10:25
YARGITAY: 'TERBİYESİZ' DEMEK ONUR VE ŞEREFİ RENCİDE ETMEZ
banner188
banner213
banner230

Cezaevindeki eşine para yatırmak için gittiği cezaevine, ziyaret günü olmadığı gerekçesiyle içeriye alınmayan kişinin görevliye hitaben sarfettiği, "Terbibesizlik yapıyorsun" sözünün hakaret olmadığı yönündeki yerel mahkeme kararı Yargıtay 4. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Olay, 19 Şubat 2010 günü Edirne'de meydana geldi. Cezaevindeki eşine para yatırmak için cezaevi önüne gelen kadın, ziyaretçi günü olmadığı gerekçesiyle çocuğuyla birlikte cezaevine alınmadı. İddiaya göre; cezaevinin tehna bir yer olması ve çevrede başıboş köpeklerin dolaşması sebebiyle korku yaşayan kadın, ncezaevi nizamiye görevlisine 'Terbiyesizlik yapıyorsun' diyerek direnmeye çalıştı. Devreye giren görevliler tarafından kadın, cezsaevi çevresinden uzaklaştırıldı. Nizameye görevlisi, Edirne 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne müracaat ederek, kadın hakkında 'hakaret ve görev yaptırmamak için direnmek' suçundan dava açtı. Edirne 2. asliye Ceza Mahkemesi 22 Haziran 2010'da verdiği kararla, kadının görevliye sarfettiği sözlerin hakaret içermediğine hükmetti.

'TERBİYESİZLİK YAPMA' SÖZÜ ONUR VE ŞEREFİ RENCİDE ETMEMİŞTİR

Karara itiraz eden Cumhuriyet Savcısı, temyiz yoluna gitti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yerel mahkeme kararını onadı. Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: "Ceza infaz kurumunda bulunan eşine para yatırmak için gelen sanığın, ziyaret günü olmadığı için çocuğunun kendisiyle birlikte cezaevine girmesine izin verilmemesi üzerine, cezaevi çevresinin başı boş köpeklerin dolaştığı ıssız bir yer olması ve 6 yaşındaki çocuğunun korkması nedeniyle, nizamiyede görevli bulunan müştekiye, kendisine yapıldığını düşündüğü haksızlığı eleştiri amacıyla 'Terbiyesizlik yapıyorsun' demiştir. Bu sözlerin, müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, ağır eleştiri, rahatsız edici, kaba ve nezaket dışı davranış niteliğinde olduğu ve hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığı anlaşılmaktadır. Tebliğnamedeki bozma görüşüne iştirak edilmemiştir. Eyleme ve yükletilen suça yönelik Cumhuriyet savcısının temyiz iddiaları yerinde görülmediğinden tebliğnameye aykırı olarak kararın onanmasına oybirliği ile karar verilmiştir." CİHAN

Cihan
banner229
Son Güncelleme: 15.12.2014 10:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol