banner200
banner235
banner225
14 Eylül 2014 Pazar 21:23
Yargıtay: Kitap okumak, ceza olarak verilemez
banner188
banner213
banner230

Yargıtay, hırsızlıktan yargılanan çocuğa verilen 'kitap okuma' cezasını bozdu. Kararda 'Kitap okuma bir etkinliği yapmaktan yasaklanma değildir' denildi

Eskişehir'de geçen yıl 18 yaşından küçük G.S isimli çocuk, gece saatlerinde bir marketin camını kırarak hırsızlık yaptı. Daha sonra yakalanan çocuk hakkında Eskişehir 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme sağnığa 18 yaşından küçük olması ve duruşmadaki iyi hali nedeniyle 11 ay 7 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, cezayı, 2 yıl ve altındaki cezaların seçenek yaptırıma dönüştürülebileceğini öngören TCK'nın 50. maddesi uyarınca sanığın, "ceza süresince haftada bir gün iki saat süreyle en yakın kütüphanede kitap okumasına" karar verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 6. Ceza Dairesi'nin gündemine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bozma kararında, cezanın seçenek yaptırıma çevrilmesini düzenleyen söz konusu kanun hükmünün, "belirli yerlere gitmekten veya belirli etkinlikleri yapmaktan yasaklamayı" öngördüğü anlatıldı.

KARAR EMSAL HÜKMÜNDE

Kütüphanede kitap okumanın "bir şeyi yapma" olduğu, "bir etkinliği yapmaktan yasaklama" olarak kabul edilemeyeceği vurgulanan kararda, bunun, aynı düzenlemenin bir başka bendinde öngörülen, "bir meslek veya sanat edinmeyi sağlamak amacıyla gerektiğinde barınma imkanı da bulunan bir eğitim kurumuna devam etme" tedbiri kapsamında da değerlendirilemeyeceği kaydedildi.


sabah
banner229
Son Güncelleme: 14.09.2014 21:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol