25 Haziran 2014 Çarşamba 11:02
Yargıtay: Fakire 50 bin TL fazla

ADANA Ceyhan'da bir cinayetin faili olarak tutuklanan kadın, 2 yıl 5 ay 10 gün hapis yattıktan sonra suçsuz olduğu anlaşılınca beraat etti.

Tutuklandığı sırada hamile olan ve çocuğunu da cezaevinde doğurmak zorunda kalan kadının açtığı, "haksız tutuklama tazminatı" davasında Ceyhan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 2012'de 50 bin TL manevi tazminata hükmetti.

Karar, davalı Hazine avukatı tarafından temyiz edildi. Temyiz incelemesini yapan Yargıtay 12. Ceza Dairesi, manevi tazminat miktarı belirlenirken objektif bir kriter olmadığını belirterek, göz önünde tutulması gereken kriterleri şöyle sıraladı: "Hükmedilecek manevi tazminatın davacının sosyal ve ekonomik durumu, üzerine atılı suçun niteliği, tutuklanmasına neden olan olayın cereyan tarzı, tutuklu kaldığı süre, tutuklama tarihi ile tazminat davasının kesinleştiği tarihe kadar ele geçecek parasal değer ve benzeri hususlar." Manevi tazminatın l! hakkaniyet ölçüsünü aş- i mayacak bir şekilde belir-lenmesi gerektiği belirtilen kararda, "Hak ve nesafet" kurallarına uygun makul bir miktar tayin edilmesi istendi.

Yargıtay kararında bu gerekçelerle ağır ceza mahkemesinin kararının oybirliği ile bozulmasına karar verildiği belirtildi. Manevi tazminat hesaplanırken davacının sosyo ekonomik durumunun göz önüne alınması, yoksullara daha az, zenginlere daha çok manevi tazminat ödenmesi sonucunu doğuruyor.

VATAN

Son Güncelleme: 26.06.2014 15:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol