banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
23 Nisan 2015 Perşembe 21:04
Yargıtay Eşten Habersiz İpoteğe Dur Dedi!
banner188
banner213
banner230

Kocasının kendisinden habersiz evini ipotek ettirmesini mahkemeye taşıyan kadın, Yargıtay tarafından haklı bulundu ve bankanın itirazı geri çevrildi

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, “eşten habersiz konulan ipoteğin iptal edilmesi” kararını onadı. Yargıtay'a konu olan olay 2011'de İstanbul'da yaşandı. Mehmet P., eşi Nurten P.'den habersiz olarak ikamet ettikleri evi ipotek göstererek bir bankadan kredi çekti. Mehmet P. borçlarını ödeyemeyince evlerine icra takibi yapıldı.

Bunun üzerine Nurten P. kendisinin bu durumdan haberdar olmadığını belirterek, ipoteğin kaldırılmasını ve icra takibinde evin satışının durdurulması için hem kocasına hem de bankaya dava açtı. Yerel mahkemede görülen davada mahkeme heyeti, eşin rızası alınmaksızın aile konutuna ipotek konulmasının yasalara aykırı olduğuna hükmetti. Hüküm, davalı banka tarafından temyiz edildi.  

Temyiz istemini görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Davacının, kocasının borçlarını bilmemesi hayatın olağan akışına aykırıdır” diyerek yerel mahkemenin kararını bozdu. Son sözü söyleyen Hukuk Genel Kurulu'nun yerel mahkemenin kararını onamasıyla karar kesinleşti. 

http://www.turktime.com/haber/Yargitay-Habersiz-Ipotege-Dur-Dedi/333455

banner229
Son Güncelleme: 23.04.2015 21:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol