banner200
banner222
20 Mart 2014 Perşembe 18:11
BASIN VE YAYIN YOLUYLA HAKARET, KOVUŞTURMANIN ERTELENMESİ...
banner188
banner213
banner230
 Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, başvurunun süresi ve kararın niteliği ile suç tarihine göre dosya görüşüldü: 
Temyiz isteğinin reddi nedenleri bulunmadığından işin esasına geçildi.

Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede başkaca nedenler yerinde görülmemiştir.
Ancak; 

... isimli internet gazetesinde katılan hakkında, "şişeleme sevgisi afiş oldu" başlığıyla yayımlanan yazı ve karikatürler ile devam eden günlerde yayımlanan "E...'e grafik şakası, %70'e varan yağ bindirimler", ''E... bindirim mağazası yağcılar için açıldı, E... bindirim mağazası", "E..., nalet olsun içimdeki şişeleme sevgisine", "şişeleme de yeni afiş, şişemi gördüm" başlığı altında yayınlanan yazı ve resimler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, eleştiri sınırlarını aşıp, katılanın onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek mahiyette olduğunun anlaşılması karşısında, hükümden sonra 05.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6352 sayılı Kanunun geçici 1-b madde ve fıkrası uyarınca basın ve yayın yoluyla ya da sair düşünce ve kanaat açıklama yöntemleriyle işlenen suçlar bakımından "kovuşturmanın ertelenmesi" kurumunun getirilmesi karşısında, anılan internet gazetesinin yayın yönetmeni olan sanığın hukuki durumunun yeniden değerlendirilmesi zorunluluğu,

Bozmayı gerektirmiş ve katılan M... vekilinin temyiz nedenleri yerinde görüldüğünden tebliğnamedeki onama düşüncesinin reddiyle HÜKMÜN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 12/12/2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

kararara.com
banner229
Son Güncelleme: 20.03.2014 18:12
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol