banner200
banner222
10 Aralık 2014 Çarşamba 11:13
AVM’ler pazar günleri kapanacak
banner188
banner213
banner230

AKP’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa önerisiyle, AVM’ler pazar ve resmi tatil günlerinde kapalı olacak.

Öneriye göre, AVM’ler pazar ve resmi tatil günlerinde kapalı olacak; hafta içi ise saat 20.30’a kadar açık olabilecek. Sunulan yasa önerisi, şu düzenlemeleri öngörüyor:

* Büyük mağazalar ve AVM’lerin kuruluşu, “Büyük Mağazalar Değerlendirme Kurulu”nun olumlu raporuna bağlı olacak. Kurul, illerde AVM’ler için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı temsilcisi, belediye meclisi, ticaret ve sanayi odaları ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin temsilcilerinden oluşacak. Kurulun iznine göre AVM’lerin kuruluşu valiliğin onayıyla gerçekleşecek.

* Büyük mağaza kurulabilmesi için öncelikle imar planlarında ticaret alanı, kentsel ve bölgesel iş merkezi ya da tali iş merkezi ayrılmış olması ve bu alanların büyük mağaza kurulmasına uygun bulunması koşulu aranacak. AVM’lerin kuruluşu için nüfus ve trafik ile esnaf ve sanatkârlar ile küçük ve ortay boy işletme yoğunluğu dikkate alınacak. 

Otoparklarda ücret zorunlu

* AVM’ler, otoparkların amaç dışı kullanımını önlemek amacıyle elektronik olarak kontrol ederek, alışverişi mümkün kılacak asgari bir saatten sonra otoparkın kalan zamanı için müşteriden ücret talep edebilecek.


banner229
Son Güncelleme: 10.12.2014 11:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol