banner200
banner222
18 Şubat 2016 Perşembe 16:30
IKEA'ya Avrupa'da vergi suçlaması
banner188
banner213
banner230

 

İsveç'te kurulan ve merkezi Hollanda'da bulunan mobilya sektörü şirketlerinden IKEA, Avrupa'da vergi ödemekten kaçmakla itham edildi. IKEA Türkiye hakkında herhangi bir iddia yer almazken, şirketten yazılı da bir açıklama yapıldı.

Mobilya sektörünün en büyük şirketlerinden IKEA'nın Avrupa'da vergi ödemekten kaçtığı iddia edildi.

Avrupa Parlamentosundaki Yeşiller Grubunun araştırmasına göre, IKEA çeşitli vergi planlama stratejileriyle geçtiğimiz 6 yılda 1 milyar avro civarında vergi ödemekten kaçtı.

Araştırmada,IKEA'nın teknik olarak mağazalardan aldığı lisans ve imtiyaz ücretlerini Hollanda'daki iştirake aktardığı, Hollanda'da toplanan ücretlerin, Lihtenştayn’a vergi ödenmeden yönlendirildiği belirtildi.

Şirketin, bu şekilde çeşitli AB üyesi ülkelerden elde ettiği gelirlerin vergisini ödemediğine vurgu yapılan çalışmada, AB’de vergi kaçakçılığını önlemeye yönelik gerekli tedbirlerin alınması gerektiği kaydedildi.

Yıllık toplam satışları 30 milyar avro civarında olan IKEA şirketinin 172 bin çalışanı bulunuyor.

Şirket, 40'ın üzerinde ülkede 375’ten fazla mağazada faaliyetlerini sürdürüyor.

İsveç'te 1943 yılında kurulan IKEA'nın merkezi ise Hollanda'da bulunuyor.

IKEA TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA GELDİ 

IKEA Türkiye konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“IKEA Group, faaliyetlerini büyük bir sorumlukla, sürdürülebilir bir şekilde yürütmeyi amaçlamakta olup, ulusal ve uluslararası vergi kural ve düzenlemelerine uygun şekilde vergilerini ödemektedir. 2015 mali yılında IKEA Group, faaliyet gösterdiği ülkelerde toplam 822 milyon Euro civarında kurumlar vergisi ödemiş olup, bu ödediği tutar yaklaşık yüzde 20 efektif  kurumlar vergisi oranına denk gelmektedir. 2015 yılında, toplam vergi giderini 1,5 milyar Euro olarak açıklayan IKEA Group, son beş yılda (2011-2015) yaklaşık 7,2 milyar Euro kurumlar vergisi ödemiştir. 

IKEA Türkiye- MAPA Mobilya ve Aksesuar Pazarlama A.Ş.,  %100 Türk sermayeli bir şirket olup, Inter IKEA Systems B.V.'den almış olduğu imtiyaz hakları kapsamında Türkiye’deki perakende faaliyetlerini tüm yasal gereklere uygun olarak yürütmektedir."

Hürriyet

 

banner229
Son Güncelleme: 18.02.2016 16:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol