banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
18 Eylül 2015 Cuma 17:08
E-haczin kapsamı genişliyor. Vergi borcu olan satış yapamayacak !
banner188
banner213
banner230

Motorlu kara taşıtlarında uygulanan e-haciz, 1 Ocak’tan itibaren gayrimenkul, deniz ve hava taşıtları için de devreye girecek. Ercan Baysal

Maliye Bakanlığı vergi tahsilatını artırmak amacıyla elektronik haczin kapsamını genişletiyor. 1 Ocak 2015 tarihinde Türkiye geneline yayılan motorlu kara taşıtlarına elektronik haciz uygulamasına gayrimenkullerin yanı sıra hava ve deniz taşıtları da dahil oluyor. Vergi borcu olanların kara taşıtlarının yanı sıra uçak, gemi, yat ve iş makineleri de elektronik ortamda  satışı yapılamayacak. Herhangi bir vergi borcu olan yatını satmak istediğinde sicile şerh düşüldüğü için ekranda ‘vergi borcu vardır’ yazısı çıkacak. Kağıt ortamında yapılan e-hacizde ise sadece yazışmalar birkaç ay sürebiliyor.

İŞ MAKİNELERİ

Maliye Bakanlığı, takip masraflarının azaltılması, iş yükünün azaltılması, zaman tasarrufu sağlanması amacıyla gayrimenkullerin de haczinin elektronik ortamda yapılmasını planlıyor. Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) çalışmaları devam ediyor.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından tutulan Milli Gemi Sicili, Türk Uluslar arası Gemi Sicili ve bağlama kütüğünde sicil kaydı tutulan ve elektronik ortamda araştırılması yapılan gemilerin haczinin de elektronik ortamda yapılması planlanıyor. Konuya ilişkin olarak Maliye gerekli görüşmelere başladı. El konulan malları da kısa sürede elden çıkarılmasının hesapları yapılıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından tutulan sicile kayıtlı sivil hava araçlarının da elektronik ortamda araştırılması ve haczedilmesi planlanıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ile yapılan görüşmeler kapsamında da kamu alacaklarının süratle tahsili kapsamında iş makinesi türünden araçların elektronik ortamda haciz edilmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

E-HACİZ FİNANSTA BAŞLADI

Maliye vergi borcu olanlara yönelik başlattığı elektronik haciz (e-haciz) uygulamasının kapsamını her geçen gün genişletiyor. Bu kapsamda e-haciz uygulaması ilk olarak finans sektöründe başlatıldı. Sonrasında başkentte 4 vergi dairesinde uygulanan Araç Haciz Projesi’nin, 81 ile yaygınlaştırılması kararı alındı. Buna göre herhangi bir vergi borcu olan arabasını satmak istediğinde sicile şerh düşüldüğü için ekranda ‘vergi borcu vardır’ yazısı çıkıyor. Taşıtların satışı borç ödenmeden yapılamıyor.

http://www.muhasebeweb.com/haber_detay.php?id=4283_E-haczin-kapsami-genisliyor-Vergi-borcu-olan-satis-yapamayacak-.html

banner229
Son Güncelleme: 18.09.2015 17:10
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol