banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
11 Mart 2015 Çarşamba 10:39
Birçok İşverenden Gelir Elde Et Ama Beyanname Verme!
banner188
banner213
banner230

Mart beyan dönemi yaklaşırken sizlere ücretlerle ilgili önemli bir vergi avantajından bahsetmek istiyorum. Bilindiği üzere Gelir Vergisi Kanununun 61. maddesinde ücret “bir işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir” diye tanımlanmıştır ve bu madde kapsamında belirtilen ücretler tutarı ne olursa olsun tek işverenden elde ediliyorsa tevkif suretiyle vergilendirilmekte ve yapılan bu tevkifat nihai vergi sayılmaktadır. Aynı kanununun 86/1-d maddesine göre ise birden fazla işverenden alınan ücretlerde ise birinci ücretin dışındaki elde edilen ücretlerin toplamı yine ilgili kanununun 103. Maddesinde belirtilen ikinci tarife dilimini(2014 yılı için ikinci dilim 27.000TL) geçiyorsa elde edilen (birincide dahil olmak üzere) ücret gelirlerinin tamamı beyan edilmelidir.

Şimdi asıl mesele, birden fazla işverenden alınan ücretler varsa hangi ücretin birinci ücret hangisinin ikici ya da hangisinin üçüncü ücret sayılacağı önem kazanmaktadır. Burada seçim tamamen ücretliye, daha doğrusu ücret kazancını elde eden mükellefe bırakılmıştır. Örneğin, iki ayrı işverenden ücret gelir olan mükellef A, bir işverenden 50 bin lira, diğer işverenden 24 bin lira ücret geliri elde etmiştir. Mükellef A 50 bin lira ücret aldığı işvereni birinci işveren olarak belirlediğinde ki, bu seçim ücret gelirini elde eden kişiye bağlı, diğer işverenden aldığı ücret (24 bin lira), 27 bin liralık beyan sınırını aşmadığı için hiçbir ücret gelirini beyan etmek durumunda kalmayacak ve beyanname vermesi gerekmeyecektir. Böylece birden fazla işverenden ücret geliri elde edip sadece tevkif suretiyle vergilendirilmiş olacak ve tarife dilimi olarak da daha fazla avantaj sağlayacaktır.

 Ayrıca yabancı ülkelerde bulunan işverenlerden alınan ve stopaj yoluyla vergilendirilmemiş olan ücretlerin ise tutarına bakılmaksızın beyan edilmesi gerekmektedir.

Ücret gelirleri beyan edilirken şu hususlara da dikkat edilmelidir:

- Eğer beyan sınırı aşılıyorsa yıl içerisinde elde edilen ücret gelirlerinin birincide dahil olmak üzere tamamı beyan edilecektir.

- Yıl içinde kesilen sosyal sigorta ve işsizlik sigortası primi işçi payı indirilecek.

- Varsa diğer indirimler (sakatlık indirimi, şahıs sigorta primi, eğitim sağlık harcamaları ve BES katkı payı vb.) düşülecek.

- Kalan tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanacak, bu hesaplanan gelir vergisi Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir.

- Yıl içinde kesilen gelir vergisinin asgari geçim indirimi mahsup edilmeden önceki tutarı, hesaplanan vergiden mahsup edilecek, ücreti yıl içinde kesinti yoluyla vergilendirilmemiş olanlarda asgari geçim indirimi tutarı, hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilecektir.

Ayrıca ücret gelirlerinde son dilimin 2014 yılı için 97.000 TL olduğunu hatırlatmakta yarar bulunmaktadır.

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

Ozan Bingöl
Vergi Uzmanı

banner229
Son Güncelleme: 11.03.2015 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol