banner200
banner222
20 Temmuz 2014 Pazar 02:00
 İstanbul Milletvekili Tanal, Adliyelerdeki yolsuzluk iddialarını sordu
banner188
banner213
banner230

İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a verdiği soru önergeleri ile İstanbul ve Anadolu Adalet Sarayı’nın temizlik ihalelerinde yapılan yolsuzlukları gündeme getirdi, iddialara göre temizlik işlerine ilişkin ihaleleri alan taşeron firma ve bu ihalenin verilmesine aracılık edenler, malzeme alımlarında Devleti büyük zarara uğratıyor, alınan malzeme bedelleri ile malzeme irsaliyelerindeki bedeller tutmuyor, aynı taşeron şirket çalışanlarını da iş kanununa aykırı biçimde istihdam ediyor ve hak edişlerini vermiyor.

-Sorular

Tanal; bu iddialara ilişkin olarak verdiği yazılı soru önergelerinde şu sorulara yer verdi;

1-İstanbul Adalet Sarayı ve İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın 31.12.2013 tarihinde Piripak End. Tem. Org. İnş. Paz. San. Ve Tic. A.Ş. ile sona eren temizlik hizmetleri sözleşmesindeki teknik şartlara şirket tarafından uyulmuş mudur?

2-Bu şirketin aylık olarak Adliyelerden talep ettiği malzeme bedeli ile malzeme irsaliyelerindeki bedeller aynı mıdır?

3-Şirket deposuna gelen malzemelerin herhangi bir arşiv kaydı var mıdır?

4-Bu şirketin ücretsiz izin ve rapor alan temizli personelininin İstanbul Adliye Sarayı’nın hak edişinde tam gösterilmiş ve personelden bu hak edişler kesilmiş midir?

5-Sözleşmede yer alan Temizlik Amiri görevine getirilen Yavuz Ersoy’un tahsil durumu nedir?

6-Bu şirket personelinden 30 TL portör muayenesi parası toplamış mıdır?

7-Bakanlığınıza bu şirkete ilişkin olarak; Resmi tatillerde çalışan personele ücret yerine izin verildiğine ve paralarının ödenmediğine ilişkin herhangi bir ihbar yapılmış mıdır? Bu ihbar sonucunda herhangi bir incelemede bulunulmuş mudur? Bu inceleme sonucunda Bakanlığınız nasıl bir işlem yapmıştır?

banner229
Son Güncelleme: 20.07.2014 02:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol