banner200
banner222
19 Aralık 2012 Çarşamba 11:22
2013 YILI BÜTÇESİ TBMM GENEL KURULU'NDA...
banner188
banner213
banner230
 TBMM Genel Kurulu'nda, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşmeleri sürüyor. 

Başkanvekili Sadık Yakut'un başkanlığında toplanan Genel Kurul'da, tasarının 8. maddesi ele alınıyor. 

Alınan karar gereğince bugün, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 7 maddesi daha görüşülecek. 

TBMM Genel Kurulu'nda 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 8. maddesi üzerinden görüşmeler başladı. 

Pervin Buldan, bugün, BDP Grubu olarak Genel Kurulu cezaevlerinde tutuklu milletvekillerinin yasama faaliyeti günü olarak ilan ettiklerini vurguladı. 

Bugün, kendisinin Şırnak Milletvekili Irmak olduğunu belirten Buldan, elindekinin de Irmak'ın mazbatası olduğunu belirtti. 

Selma Irmak olarak, 12 Haziran 2011'de Şırnak'tan bağımsız aday olduğunu belirten Buldan, şunları aktardı: 

''İnternet sitesinde adresim A Blok olarak görünüyor ancak bu yanlış. Adresim Diyarbakır E Tipi Cezaevi 4. bayan koğuşu. Gözaltına alınıp tutuklandım, 2 yıl 8 aydır cezaevindeyim, rehin olarak tutuluyorum. Rehin diyorum tutuklanmamı gerektirecek bir suç yok, katil değilim, hırsızlık yapmadım, ihaleye fesat karıştırmadın, rehin tutulmamın nedeni Kürt, kadın olmak, düşüncelerimi ifade etmem. Genel Kurul'da sizler gibi konuşmalar yapamıyorum, kanun teklifi, soru önergeleri veremiyorum. Küçücük bir koğuşta, ekranlardan sizleri, Şırnak halkının onurlu direnişini izliyorum. Genel Kurul'da çıkan kavgaları hayretle seyrediyorum. Fiziken aranızda olmasam da ruhen sizlerle birlikte olduğumu, yüreğimin Şırnak halkıyla çarptığını bilmenizi isterim. Bazen duygu ve düşüncelerimi yazdığım mektuplarla kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. En son yazdığı mektup AKP Ağrı Milletvekili Fatma Salman'a ilişkindi. Sevgili Fatma'ya en içten duygularla geçmiş olsun dileklerimi gönderiyorum dedim.'' 

Buldan, Irmak'ın, en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşmasını, Genel Kurul'da yasama faaliyetlerine katılmasını istedi. 

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de konuşmasını BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım adına yapacağını belirterek, Yıldırım'ın fotoğrafını konuşma yaptığı kürsünün önüne bıraktı. 

Tasarının 8. maddesi üzerinde söz alan CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, AK Parti'li milletvekillerine, ''Gece yastığa başınızı koyduğunuzda Sayıştay denetiminden geçmemiş harcamayı onayladığınız için rahat uyuyor musunuz-'' diye sordu. 

Şafak, Sayıştay raporlarının olmadığı bir bütçeyi kabul etmenin, onaylamanın, kendilerinin aykırı işlem yapacağı anlamına geldiğini belirtti. 

Konuşmaların ardından tasarının 8. maddesi kabul edildi. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yakında benzin, mazot fiyatını eşitleyecek bir düzenlemenin gündemde olmadığını bildirdi. 

CHP Antalya Milletvekil Osman Kaptan, Türkiye'de, dünyanın en pahalı benzininin kullanıldığını, yapılacak ilk işin benzinin ucuzlatılması olduğunu söyledi. 

Türkiye'de yatırımlar açısından öncelikli illerden birinin Antalya olması gerektiğini ifade eden Kaptan, Antalya'nın önemli bir turizm potansiyeli olduğunu dile getirdi. Kaptan, Antalya'ya yapılacak yatırımın Türkiye'ye yapılmış olacağını kaydetti. 

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, kürsüye, tutuklu olan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan'ın resmiyle geldi. Fotoğrafı kürsüye koyan Önder, Ayhan'ın ağzından özgeçmişini anlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Milletvekili özlük hakları bize tanınırken, milletvekilliği görevini ifa etmemiz türlü gerekçelerle engelleniyor. Tutsak vekillerin durumuna dair yapılan kanuni düzenlemeyle ilgili sayın Meclis Başkanı, yasa koyucunun ne kastettiğini, 'Meclis'in iradesini anlaması lazım' diyerek dünya hukuk tarihinde görülmemiş bir tavırla bu yasanın neye hizmet etmesi gerektiğini bu ülkenin yargıçlarına anlatmaya çalışıyor. Buna rağmen bizler bu halkın seçilmiş temsilcisi olarak cezaevlerinde tutulmaya devam ediliyoruz. 

Hükümet, silahla mücadele, onun siyasi siyasal uzantılarıyla müzakere demişti. Tüm alanlarda olduğu gibi bu lafı da tamponundan anladılar. Sivil siyasetle mücadele ediyorlar, silahlı unsurlarla müzakereyi tercih ediyorlar.'' 

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, bu bütçeye ''yatırım bütçesi'' demenin gerçeklerden uzak bir yaklaşım olduğunu öne sürdü.

Işık, bütçenin içinde memurun, işçinin, emeklilinin, esnafın olmadığını savundu. 

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Çoşkun, AK Parti'nin 10 yıllık dönemde Türkiye'ye çağ atlattığını, yatırım yaptığını, projeler ürettiğini, bundan sonra da yatırımların devam edeceğini söyledi. 

Coşkun, ''780 bin kilometre kareyi evimiz, 754 milyonu kardeşimiz bildik. 81 vilayetimizde ayrı ayrı yatırımlar yaptık. Yapamayacaklarımızı söylemedik ama söylediklerimizi de mutlaka yaptık'' dedi. 

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, iktidarın belediyeye hazine yardımlarını ''baskı aracı olarak kullandığını'' öne sürdü. 

Erdoğan, Büyükşehir Belediye Kanunu'na yönelik eleştirilerde bulundu. 

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, tutuklu BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım'ın resmiyle kürsüye geldi ve onun adına konuştu. 

Tuncel, ''KCK adı altında yürütülen siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alındım ve tutuklandım. 53 bin oyla seçildim ama ne yazık ki bu irade cezaevinde hapsedildi'' dedi. 

Tuncel, sözlerini ''Mardin zindanından Genel Kurul'u saygıyla selamlıyorum'' diyerek bitirdi. 

CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, daha önceki bütçelerde olduğu gibi bu bütçenin içinde de iççi, memur, esnaf, emekli ve dar gelirlinin olmadığını savundu. 

Akgöl, Hatay'da esnafın ve çiftçinin çok zor durumda olduğunu, 10 bin 940 iş yerinin kapandığını söyledi. 

9. madde üzerinde milletvekillerinin soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tarımsal üretimde kullanılan mazotun sübvanse edildiğini anımsatarak, ''Yakında benzin, mazot fiyatını eşitleyecek veya vergisini eşitleyecek bir düzenleme gündemde değil. Daha yeni akaryakıtta ÖTV düzenlemesi yaptık'' diye konuştu. 

Tasarının kabul edilen 9. maddesine göre, 2013 Yılı Yatırım Programı'na ek yatırım cetvellerinde yer alan projeler dışında herhangi bir projeye harcama yapılamayacak. 

Bu cetvellerde yer alan projeler ile ödeneği toplu olarak verilmiş projeler kapsamındaki yıllara sari işlere (kurulu gücü 500 MW üzerinde olan baraj ve HES projeleri, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi İnşaatı Projesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca gerçekleştirilecek şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve metro yapım projelen ile diğer demiryolu yapım projeleri hariç) 2013 yılında başlanabilmesi için proje veya işin 2013 yılı yatırım ödeneği, proje maliyetinin yüzde 10'undan az olamayacak. 

Bu oranın altında kalan proje ve işler için gerektiğinde projeler, 2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Karar esaslarına uyulmak ve öncelikle kurumların yatırım ödenekleri içinde kalmak suretiyle revize edilebilecek. 

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin, yatırım programında ödenekleri toplu olarak verilmiş yıllık projelerinden makine teçhizat, büyük onarım, idame-yenileme, tamamlama ile bilgisayar yazılımı ve donanımı projelerinin detay programlan ile alt harcama kalemleri itibarıyla tadat edilen ve edilmeyen toplulaştırılmış projelerinin alt harcama kalemleriyle ilgili işlemlerde, 2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Karar esasları uygulanacak. 

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin bütçelerine yatırım projeleri ile ilgili olarak yapılacak ödenek ekleme, devir ve aktarma işlemleri 2013 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Kararda yer alan usul ve esaslara göre yatırım programı ile ilişkilendirilecek. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan birçok ülkede, otoyollar, köprüler, tünellerin ücretlendirildiğini belirterek, ''Dolayısıyla Türkiye'deki uygulama, bu anlamda bir aykırılık ifade etmiyor. Dün yapılan ihale sonucunda, otoyolların mülkiyeti kimseye verilmiyor. Sadece özel sektör bunu daha iyi işletir mantığıyla, özel sektöre belirli bir süreliğine işletme hakkı devrediliyor'' dedi. 

Şimşek, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 

Mahalli idarelere 2002'de bütçeden 4 milyar 747 milyon lira ayrılırken, 2013 bütçesinde bu rakamı 33,4 milyar liraya çıkardıklarını bildiren Şimşek, bütçe harcamaları içindeki payın yüzde 4'ten yüzde 8,3'e ulaştığını belirtti. Şimşek, ''Bu savaş bütçesidir'' eleştirilerine işaret ederek, eğitim, sağlık, mahalli idarelere ayrılan bütçe içindeki payın iki katına çıktığını ifade etti. 

Şimşek, 1990'lı yıllarda iç borç stokunun 770 kat arttığına işaret ederek, AK Parti Hükümetleri döneminde ise iç borç stokunun 1,5 kat arttığını belirtti. Şimşek, kamu açısından Türkiye'nin net iç borcunun bulunmadığını vurgulayarak, ''Türkiye, devlet olarak dışardan, dünyadan alacaklı konumdadır'' dedi. 

Engellilere yönelik olarak bu dönemde ciddi kaynak aktarımı olduğunu ifade eden Şimşek, bu yardımların rasyonel zemine oturtulması, bazı şartlara bağlanması, istismarın engellenmesinin, rasyonel devlet olmanın gereği olduğunu söyledi. Şimşek, engellilere 2002'de 50 milyon lira harcama yapılırken, 2013 bütçesiyle yaklaşık 7 milyar liraya çıkardıklarını bildirdi. 

Hiçbir zaman pembe tablo çizmediğini dile getiren Şimşek, ''Ülkenin kazanımları var, bazı yapısal problemleri, eksiklikler, fazlalıklar var. Memurlarımıza daha fazla para verirsek Türkiye çöker demedim. Kaynaklarımızı dikkate almak zorundayız, bütçede personel harcamaları yüzde 30'a dayandı. Yatırımlar için de kaynak gerekiyor. Bunları dengelememiz lazım. AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında Türkiye'de asgari ücret, 11 AB ülkesinden daha fazlaydı, brüt bazda asgari ücret. O konuda da son yıllarda Türkiye çok mesafe katetti'' diye konuştu. 

Şimşek, dünyanın bir çok ülkesinde otoyolların ücretli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Meksika'da öyledir, kullandım iyi biliyorum. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan bir çok ülkede şu veya bu şekilde otoyollar, köprüler, tüneller ücretlendiriliyor. Dolayısıyla Türkiye'deki uygulama, bu anlamda bir aykırılık ifade etmiyor. Dün yapılan ihale sonucunda, otoyolların mülkiyeti kimseye verilmiyor. Sadece özel sektör bunu daha iyi işletir mantığıyla, özel sektöre belirli bir süreliğine işletme hakkı devrediliyor. Elektrikte, dağıtım ve üretiminde de böyledir. Hiçbir şekilde mülkiyet özel sektöre geçmiyor, belirli süreliğine özel sektörün işletmesi daha verimli, etkili olur diye bu şekilde devrediliyor. Buradan gelen gelirler, milletimize hizmet, yatırım olarak dönüyor.'' 

Şimşek, terörün finansmanının bir boyutunun, kaçakçılıkla ilişkili olduğunu dile getirerek, kaçakçılıkla mücadelede ellerinden geleni yaptıklarını anlattı. 

Son 10 yılda kayıt dışıyla mücadele mesafe aldıklarını belirten Şimşek, ''Bir çok vergiyi de indirdik. 4-5 üründe vergiler nispeten yüksek. Fakat KDV'nin yüzde 1 olduğu mallarda kayıtdışılığın yüksek olduğunu söylersem şaşırmayın'' dedi. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B'de amaçlarının gelir olmadığını belirterek, ''Gelir ikincil önceliktir. Amacımız vatandaş ile devlet arasındaki sorunu çözmektir'' dedi. 

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 12. maddesi kabul edildi. 

Şimşek, tasarı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, 2013'de vergi gelirlerinde yüzde 14 artış öngördüklerini belirtti. 

Kredi kartlarına yüzde 2,3'lük faizin, üst limit olduğunu ve Merkez Bankası'nın belirlediğini anımsatan Şimşek, dünyanın bir çok ülkesinde kredi kartı faizlerinin, piyasa faizlerinin çok üzerinde olduğunu vurguladı. 

Şimşek, 2B'de amaçlarının gelir olmadığını dile getirerek, ''Gelir ikincil önceliktir. Amacımız vatandaş ile devlet arasındaki sorunu çözmektir'' dedi. 

Öte yandan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, partisinin, BDP'li tutuklu milletvekilleri adına kürsüde konuşup, fotoğraflarını bıraktığını ancak TBMM TV'den bunun bazılarının yayınlanmadığını söyledi. Buldan, milletvekillerinin Meclis TV'yi arayıp, fotoğraflara tepkilerini dile getirdiklerini savunarak, ''Tepki gösterenleri de kınıyorum'' dedi. 

Tepkisini dile getirmesinden sonra TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis TV'ye talimat verildiğini ve normal yayınını yapacağını belirtti. 

CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ve MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, bu konuya ilişkin Meclis TV ile görüşmelerinin olmadığını ifade ettiler. 

TBMM Genel Kurulu'nda 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 13. maddesi kabul edildi. 

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, Hatip Dicle'nin fotoğrafını Genel Kurul kürsüsüne getirdi ve onun adına konuştu. 

Dicle'nin adına 1994'teki tutuklanma ve milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili süreci anlatan Sakık, ''80 binin üzerinde oy aldım. İl Seçim Kurulu benim mazbatamı verdi ama karanlık eller devreye girdi. Madem benim seçilme hakkım yoktu, beni neden YSK oy birliğiyle aday yaptı- Neden seçim kurulu mazbatamı verdi-'' sorularını yöneltti. 

Dicle'ye verilen mazbatayı grup başkanvekillerine iletmek üzere kavasa veren Sakık, BDP Grubu olarak Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye acil şifalar dilediklerini söyledi. 

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, AK Parti iktidarının, dolaylı vergilerle, sabit, dar gelirli vatandaşların ''canına okuduğunu'' savundu. 

Tüketici kredisi ve kredi kartları borç tutarının 250 milyar TL'ye ulaştığını söyleyen Kalaycı, ''Vatandaş daha nereye kadar borçlanabilecek-'' dedi. 

Kalaycı, tüketici kredisi borcu bulunan hane halkının alt gelir grubunda bulunan ücretli çalışanlar olduğunu belirterek, ''Bu, hükümetin ücretli çalışanları nasıl borçlu hale getirdiğinin ispatıdır'' diye konuştu. 

AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, Genel Kurul'da muhalefet partisine mensup milletvekillerinin iktidar partisine mensup milletvekillerine göre daha çok konuştuğunu söyledi. Boğa'nın bu yöndeki sözlerine, muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi. 

Boğa, AK Parti iktidarlarıyla bütçenin gerçek kimliğine büründüğünü ifade ederek, ''Bütçe gelirleri yalana talana değil limana, yollara, tüp geçitlere, barajlara, nükleer santrallere gitmektedir'' ifadesini kullandı. 

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ''Ergenekon'un bir Moğol destanı olduğuna'' ilişkin sözlerinin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. 

Halaçoğlu, ''Sayın Arınç'a tavsiyem, bu konuyu uzmanlık sahası olmayan Türköne'den, Wikipedia'dan değil kendisine bağlı olan Türk Tarih Kurumu'nun bilimsel kitaplarından öğrensin'' dedi. 

Halaçoğlu, Sayıştay raporlarının TBMM'ye sunulmamasının açıkça Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. 

Madde üzerinde soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de net asgari ücretin bundan 10 yıl önce 184 TL, bugün 740 TL, artış oranının yüzde 301,5 olduğunu; bu dönemde enflasyonun yüzde 141 civarında arttığını kaydetti. 

Reel anlamda asgari ücrette ciddi bir artış olduğunu söyleyen Şimşek, AB ülkeleriyle karşılaştırıldığı zaman Türkiye'nin 10-11 ülkenin üzerinde asgari ücret sunduğunu kaydetti. 

''Bu yeterli mi, bunlar tartışılabilir. Ancak son 10 yılda asgari ücretin geldiği yer belli'' diyen Şimşek, ''Türkiye, dünya ile rekabet etmek durumunda. Asgari ücretteki artışın makul olması hem çalışan hem istihdam açısından önemli. Burada kesinlikle 'açlığa terk etmek' gibi bir politikadan bahsedilemez'' diye konuştu. 

Türkiye'de özel sektörün Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranının AB'nin neredeyse 6'da 1'i olduğunu belirten Şimşek, harçların yılbaşında muhtemelen en az enflasyon oranında artırılacağını kaydetti. 

TBMM Genel Kurulu'nda 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın 14 maddesi kabul edildi. 

Tasarının son maddesi olan yürütme maddesi ise bütçe görüşmelerinin son günü olan 20 Aralık Perşembe günü oylanacak. 

Tasarının görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açığın yapısal bir sorun olduğunu belirtti. Şimşek, sorunun boyutlarının 2011'de çok üst noktada hissedildiğini kaydederek, enerjinin en büyük bileşen olduğunu ancak temel sorunun sadece enerjiden kaynaklanmadığını söyledi. 

Şimşek, yapısal tedbir olarak enerjide dışa bağımlılığı azaltma, AR-GE'yi geliştirme, markalaşma ve eğitime kadar bir çok alanda adım attıklarını, atmaya devam ettiklerini kaydetti. 

Tasarının 14. maddesinin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşimi yarın saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.

meclishaber
banner229
Son Güncelleme: 19.12.2012 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol