banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
21 Eylül 2013 Cumartesi 07:35
Trabzonspor gelirlerine el konuldu
UEFA Finansal Kontrol Kurulu, Trabzonspor 'un da aralarında bulunduğu altı kulübün Avrupa gelirlerine geçici olarak el koyuldu. UEFA'nın resmi internet sitesinde yer alan ve CFCB'nin soruşturma birimi tarafından yapılan açıklamada, kararın, FC Astra Ploieşti, FC Metalurh Donetsk, HNK Hajduk Split, HSK Zrinjski, Skonto FC ve Trabzonspor'u kapsadığı belirtildi.

Trabzonspor'un Mali İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Abdi Serdar Üstünsalih, DHA'ya yaptığı açıklamada, UEFA'nın bu kararı finansal fair-play kurallarına uyulmamasından verdiğini söyledi. Üstünsalih, bu olayın gereksiz yere abartıldığını belirterek, "Nuri Albayrak döneminde transfer edilen Kiki Musampa'ya gerekli ödemeler yapılmamıştı. Musampa'da önce UEFA'ya başvurmuş davayı kaybetmiş ve ardından CAS'a gitmişti. CAS da Trabzonspor'u Musampa'ya 1 milyon 300 bin Euro ödemeye mahkum etmişti. Şu anda bu olayın devamını yaşıyoruz" dedi.

ÜSTÜNSALİH: "BU ÇOK ABARTILACAK BİR DURUM DEĞİL"
Üstünsalih, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Biz de bu gelişme üzerine Musampa ile temasa geçmiştik ve kendisine 400 bin Euro'luk bir ödeme yapmıştık. Geri kalan 900 bin Euro'yu ise 10 taksitle ödemek için anlaştık. Ancak Musampa daha sonra bu anlaşmadan vazgeçti ve parayı iki taksitle istedi. Biz de sözünde durması gerektiğini söyleyip ödemeyi yapmadık. Ardından ise bize 15 Eylül'e kadar ödeyin yoksa UEFA'ya giderim diye uyarıda bulundu. Sonuçta da dediğini yaptı. Şimdi 30 Eylül'e kadar kendisiyle yeniden anlaşmaya çalışacağız. Eğer anlaşamazsak UEFA'da bulunan paramızdan kendisine ödeme yapılacak. Ama biz anlaşacağımızı düşünüyoruz. Bu çok da abartılacak bir konu değil. Uzlaşıp bir şekilde bu işin içinden çıkacağız. En kötü ihtimalle 2 taksit yaparak bu parayı ödeyeceğiz."
Son Güncelleme: 21.09.2013 12:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177