banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
19 Aralık 2012 Çarşamba 10:15
Şike cezaları açıklandı!
 İtalya Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu, adı şike skandalına karışan Napoli takımının 2 puanını silme kararı aldı.

Federasyondan yapılan açıklamada, Napoli Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü şike soruşturmasına göre 16 Mayıs 2010 tarihinde oynanan Sampdoria-Napoli maçında bazı oyuncularının şike faaliyetlerine karışması sebebiyle Napoli takımı, 2 puan silme ve 70 bin Avro para cezası aldığı bildirildi. Spor savcısı Stefano Palazz, Napoli için 1 puan silme cezası verilmesini talep etmişti.

CANNAVARO'YA 6 AY MEN
Açıklamada, kulübün yanı sıra adı geçen karşılaşmada, maç ayarlama faaliyetlerine karıştıkları tespit edilen takım kaptanı Paolo Cannavaro ve Gianluca Grava 6 ay, o dönem ki üçüncü kalecisi ve şike teklifi aldığını itiraf eden Matteo Giannello da 3 yıl 3 ay sahalardan men cezası verildiği kaydedildi. Savcı Palazzi ise oyuncular; Cannavaro ve Grava için ise 9 ay sahalardan men cezası istemişti.

NAPOLİ 5. SIRAYA GERİLEDİ
Mavi-beyazlı kulübün aldığı 2 puan silme ceza sonrası Serie A puan tablosundaki konumu da değişti. 17 maçta, 10 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 yenilgisi bulunan Napoli, 33 puanla 3. sıradaydı. Bugün açıklanan cezanın ardından puanı 31 düşen Napoli, sıralamada, 5. basamağa geriledi.

Napoli gibi 2 puan silme cezası alan bir diğer takım ise 3. lig A Grubu takımlarından Portogruaro oldu. Ceza alan takım ve kişilerin  itiraz hakkı bulunurken, Napoli takımının avukatı Mattia Grassani, kararı ''büyük hayal kırıklığı'' niteledi ve tazminat davası açabileceklerini söyledi.

Napoli, bu sezon birinci ligde mücadele edip, adı şikeye karıştığı için puan silme cezası alan 5. takım oldu. Sezon başında federasyon disiplin kurulu, Cremona ve Bari Cumhuriyet Savcılıklarının yürüttüğü iki ayrı şike soruşturmasında adları geçen Sampdoria ve Torino'ya -1, Atalanta'ya -2 ve Siena'ya da -6 puanla lige başlama cezası vermişti.


herşeyspor
Son Güncelleme: 19.12.2012 10:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177