banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Eylül 2012 Pazar 17:57
'Fenerbahçe artık istikrar ve devamlılık kulübüdür'
 Aziz Yıldırım, futbol şubesinde kısa dönemli başarılardan ziyade, orta ve uzun dönemli planlamaları esas alan bir zihniyetin hakim olduğunu belirterek, "Bu kararlılığımız, bu politikamız sportif direktörümüz ve teknik sorumlumuz Sayın Aykut Kocaman önderliğinde hayata geçmeye devam edecektir" ifadelerini kullandı. Başkan Yıldırım'ın, Fenerbahçe Kulübü'nün resmi yayın organı Fenerbahçe Dergisi'nin ekim sayısında yer alan yazısı, kulübün resmi internet sitesinde yayımlandı. Futbol takımının, teknik direktör Aykut Kocaman yönetiminde ilk sezonunda Süper Lig'de şampiyon olduğunu, ikinci sezonda Türkiye Kupası'nı kazandığını hatırlatan Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Derbilerde rakiplerine üstünlük sağlamış, geçen sezonun özel şartlarında Türkiye'de ilk kez organize edilen Süper Final Grubu'nda ezeli rakiplerini 4 puan geride bırakmış, ancak yarım puanla şampiyonluğu elinden kaçırmıştır. Bunları hatırlatmak istiyorum çünkü bu başarıların altında imzası olan teknik heyetimiz ve takımımız içeriden dışarıdan acımasızca, iz ve izan tanımaksızın yerilmektedir. Fenerbahçe'nin sağduyulu kesimleri ve Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi olan bitenin farkındadır. Fenerbahçe'de artık başarısızlık üzerinden yapılan iktidar savaşları dönemleri geride kalmıştır. Fenerbahçe artık istikrar ve devamlılık kulübüdür. Futbol şubemizde kısa dönemli başarılardan ziyade (ki o başarıları da kazanmış olmamıza rağmen) orta ve uzun dönemli

planlamaları esas alan bir zihniyet hakimdir. Bu kararlılığımız, bu politikamız sportif direktörümüz ve teknik sorumlumuz Sayın Aykut Kocaman önderliğinde hayata geçmeye devam edecektir."

Geçen sezondan kalan 5 maçlık ceza nedeniyle taraftarlara çağrıda bulunan Aziz Yıldırım, taraftarın tüm gücüyle takımının arkasında olması gerektiğini savundu. Cezalı maçlar nedeniyle milyonlarca liralık gelirden de mahrum kaldıklarını kaydeden Fenerbahçe Başkanı, şunları kaydetti:

"Futbol takımımız, çok önemli isimlerle güçlendirilmiş kadrosuyla, her sezon olduğu gibi bu sezonda da yarıştığı tüm kulvarlarda zirveyi hedeflemeyi sürdürecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, herkes rahat olsun, takımımıza destek olmaya devam edelim. Geçen sezonun özel koşullarında kulübümüz birkaç kez seyircisiz oynama cezası aldı ve maçlarımızı TFF'nin yeni uygulaması gereği kadın ve çocuklarımızın önünde oynadık; dünya spor tarihine geçen sahneler yaşadık. Geçen sezonun olağanüstü koşullarında bu tablo bizi gururlandırdı, bize güç verdi. Ama artık bu işe bir son vermeliyiz. Takımımız, bu sezona da 5 maç cezalı olarak başladı ve kulübümüz milyonlarca liralık gelirden mahrum kaldı. Sebebi ne olursa olsun, bu sezon kesinlikle ama kesinlikle küfür, sahaya yabancı madde atma, sahaya girme gibi fiilleri yaşamak istemiyoruz. Fenerbahçe taraftarı tüm gücüyle takımının arkasında olmalı. Medical Park Antalyaspor maçı bu sezon cezalı oynayacağımız son maç olarak kalmalıdır."

Yönetim kurulundaki eski ve yeni üyelerle birlikte var güçleriyle Fenerbahçe için çalışmaya ve proje üretmeye devam ettiklerini anlatan başkan Yıldırım, "Katıldığım bir televizyon programında ana hatlarıyla bahsettiğim projelerin üzerinde çalışıyoruz. Detayların üzerinden geçiyoruz. Fenerbahçemizin geleceğini garanti altına almak için düşünüyoruz, planlıyoruz ve uygulamaya geçmeye hazırlanıyoruz. Bu süreçte Fenerbahçe kongre üyeleri başta olmak üzere, tüm camiamızın desteği bizim için çok ama çok önemli olacak. Yine söylüyorum; her şey Fenerbahçe için; Fenerbahçe'nin bugünü, yarını ve geleceği için" diye konuştu.

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini ifade eden Aziz Yıldırım, "Ardı ardına gelen terör olayları, şehit haberleri hepimizi kalbimizden vuruyor, derinden yaralıyor. Artık sözlerin, cümlelerin anlamını yitirdiği bir noktadayız. Bir kez daha bu vatan için şehit düşen tüm evlatlarımıza Allah'tan rahmet, ana ve babalarına, yakınlarına sabırlar diliyorum. Fenerbahçe camiası olarak bu konuda, üzerimize düşeni tüm varlığımızla, tüm benliğimizle yapmaya hazır olduğumuzu dile getirmek istiyorum" diye görüşlerini aktardı.

İSTANBUL-DHA
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177