banner200
banner222
10 Haziran 2014 Salı 14:44
Brezilya'da Dünya Kupası için 'sokak çocukları' öldürülüyor
banner188
banner213
banner230
 Özellikle sosyal medyada olağanüstü ilgi gören “The Price of the World Cup” adlı dökümanter filmin yaratıcısı Danimarkalı gazeteci Mikkel Keldorf, “Sokak çocuklarının Breziya'da öldürüldüğü tartışmasız bir vakıadır” dedi. Mikkel Keldorf, belgesel filminin hazırlanma sürecini ve Dünya Futbol Kupası'nın Brezilya'da oynanacak olması sürecinde ülkede yaşanan değişimi Alman Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) haber portalının anlattı.

Kendisi halen Danimarka'nın en büyük televizyon kanalı olan TV2'de muhabir olarak çalışışan Keldorf, Brezilya'ya 2013 Eylül'ünde gelmeden önce, Danimarka'da Portekizce öğrenmiş. Brezilya'da gerçekleştirilecek 2014 Futbol Dünya Kupası ile ilgili haberleri TV2 için hazırlarken, kupanın yalnızca şenlik kısmını değil, gölgede kalan konuları da haberleştirmeyi hedeflemiş. Kendi deyimiyle öylesine olaylarla karşılaşmış ki, kupa heyecanının şaşasından ziyade dillendirilmeyen konuların çok daha önemli olduğu kanısına varmış. Ülkenin en yakıcı sorunlarından olan sokak çocuklarının ortalardan yok olmasının, öldürülmesinin arka planını araştırmaya koyulmuş. Vardığı sonuçlar tek kelimeyle ürkütücü...

İmaj bozan çocuklar...
Dünya Kupası maçlarının olduğu kentlerde sokak çocukları olarak adlandırılan insanların esrarengiz bir şekilde ortadan yok olduğunu söylüyor deneyimli gazeteci. “Bu haydutluğun tek bir nedeni var” diyor, o da, “Sokak çocuklarının dünya kupası imajına uymaması! Bundan dolayıdır ki, çocuklar gece yatarken kurşunlandı ve turistik bölgelerden kaçırıldı...”

BM temsilcisi Manoel Torquato'nun Cenevre'de kamuoyu ile paylaştığı Fortaleza'daki sokak çocuklarının yok olmalarına ilişkin raporun tamamen gerçeği yansıttığını dile getiren M. Keldorf, kendisinin bölgede bizzat gerçekleştirdiği röportajlarla da bu bilgilerin tasdik edildiğinin altını özellikle çizerek, “benim kaynaklarıma güvenim tamdır” ifadesine yer veriyor.

Fortaleza ve Favela'larda doğrudan tanıklıklar
Fortaleza'daki resmi yetkililere göre, kaybolan çocuk sayısı “sıfır”. Oysa kentte bulunan yardım kuruluşlarının verdiği bilgiye göre yalnızca Fortaleza'da 121 çocuk kayboldu ya da daha doğru bir ifadeyle, ortadan yok edildi...

Sokak çocuğu olarak nitelenen insanlar, hiçbir resmi belge üzerinde kayıtlı olmadıkları için, hangi kentte ve ne sayıda çocuğun kaybolduğu (ya da kaybedildiği) da kanıtlanamıyor. Sokak çocuklarını kim ya da kimlerin kaçırıp, öldürttüğü sorusuna ise M. Keldorf'un yanıtı şu: “Polis içindeki işbirlikçiler, zenginler, kent kurumları, belediye başkanları... hepsi olabilir.”

Sokak çocuklarının düpedüz “avlandığını” söyleyen bir başka tanık ise, Hannes Velik. Avusturyalı Hannes Velik, “Jugend Eine Welt” yardım kuruluşu adına Favela'larda (Brezilya'daki gecekondu mahalleleri) faaliyet yürütüyor. Velik, sokak çocukları tanımlamasını ikiye ayırıyor. Gündüz sokakta yaşamak zorunda kalmasına karşın, gece kalabileceği bir evi olanlar ile gece-gündüz sokakta yaşayanlar. Hiçbir barınağı ve güvencesi olmayanların tam olarak sokak çocuğu olatak tanımlanbileceğini belirtip, bu grubun yüzde yüz risk altında yaşamını sürdürmek zorunda olduğunu vurguluyor.

soL Haber


banner229
Son Güncelleme: 10.06.2014 14:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol