10 Mart 2014 Pazartesi 12:30
 Vatandaşlıktan çıkarılan memur emekli aylığı alamaz
Ancak, 5434 sayılı Kanun vatandaşlığı baz aldığından vatandaş olmayanlar Emekli Sandığı'ndan emekli olamaz, emekli aylığı alamazlar...Ancak, uluslarası sözleşmelerden doğan hakkları var...

Soru: Ali bey bu ülke artık yaşanmaz hale geldi başka bir ülkeye gitmek ve vatandaşlıktan da çıkmak istiyorum hatta iltica etme amacındayım. Ancak, ben kamudan memur olarak emekli oldum. Yine de emekli aylığımı almaya devam edebilir miyim? 

Sayın okurum, 1.10.2008 gününden önce memur olanlar ile memur emeklisi olanlar hakkında mülga 5434 sayılı Kanun hükümleri uygulanmaktadır. BAhsi geçen 5434 sayılı Kanun'un 92. maddesi ise;

 “İştirakçilerden Türk vatandaşlığından çıkarılan, Türk vatandaşlığını bırakan, yabancı memleket uyruğuna girenlerin (Türk vatandaşlığını muhafaza edenler hariç) bu Kanunla tanınan her çeşit hakları düşer.

Aylık almakta iken veya aylık bağlama hakkı doğmadan önce, tanınan her çeşit hakları bu madde uyarınca düşenler, bu durumlarının ortadan kalkması halinde, Sandığa yazılı olarak yapacakları müracaatları takip eden aybaşından itibaren ve bu Kanunda öngörülen diğer şartları da taşımaları kaydıyla bu haklardan yeniden yararlanırlar.

Yukardaki hükümler 88 inci madde kapsamına girenlerle, dul ve yetimleri hakkında da uygulanır.”

demektedir. Bu durumda göre memur emeklisi olarak başka bir ülke vatandaşı olur ve Türk vatandaşlığında da kalırsa (çifte vatandaş) emekli aylığınızı aynen almaya devam edersiniz.

Ancak, madde metnine göre yeni adıyla SGK size emekli aylığı ödemez.

ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER DE KANUN NİTELİĞİNDEDİR

Yukarda verdiğim, bu hükme göre aslında SGK'nın emekli aylığını kesmesi gerekir.

Fakat, uygulama bu madde kapsamında değildir. Çünkü, bizim de ülke olarak altına imza attığımız İLO'nun 118 sayılı "VATANDAŞLARLA VATANDAŞ OLMAYAN KİMSELERE SOSYAL GÜVENLİK KONUSUNDA EŞİT MUAMELE YAPILMASI HAKKINDA SÖZLEŞME" gereğince, Türk vatandaşlığından çıkan, bırakan kişiler şayet bu sözleşmeye imza atmış veya bu sözleşmeye imza atmamış olsa bile ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi yapmış bir ülke vatandaşlığına geçerseniz. Emekli aylığınızı aynen almaya devam ederseniz.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİ İÇİN VATANDAŞLIK ŞARTI YOK

Öte yandan vatandaşlık şartı sadece memur ve memur emeklileri içindir onlardan da 1.10.2008 gününden önce memur olanlarla, emekli olanlarını ilgilendirir. SSK'dan veya Bağ-Kur'dan emekli olanlar ile olacak olanların vatandaşlık konusu ile aylıkları arasında ilişki yoktur. Öte yandan 1.10.2008 gününden sonra memur olanlar da 5434'e değil 5510 sayılı Kanun'a tabi olduklarından onların da vatandaşlık ile emekli aylıkları arasında ilinti yoktur. Türk vatandaşı olmasalar da emekli olurlar, emekli aylığı da alırlar.

Kaynak: Alitezel.com

Son Güncelleme: 10.03.2014 12:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol