banner200
banner222
Yeşim
Yeşim
01 Ekim 2015 Perşembe 12:02
Vatandaşı yok yere borçlandırıp sonra müjde veriyorlar!
banner188
banner213
banner230
ROTAHABER / HABER - YORUM - AK Parti sağlıkta reform yaptık bahanesiyle Genel Sağlık Sigortası adı altında bir uygulama yürürlüğe sokarak durup dururken milyonlarca vatandaşı devlete borçlu duruma düşürdü.

Dün ise Gelir Testi rezaleti için vatandaşlar uzun kuyruklarda bekledi.

Bugün de Bakan "borcunuz olsa bile sağlık hizmeti alabilirsiniz" diyerek müjde vermeye çalıştı. 

BU VATANDAŞLAR NEDEN BORÇLANDIRILDI?

Türkiye'de 'sağlık hizmeti ücretsiz olacak' ve 'herkesin sağlık güvencesi olacak' gibi içi boş sloganlarla süslü sağlık reformu sonunda döndü dolaştı ve durup dururken milyonlarca vatandaşı "devlete borçlu" hale getirmeye dayandı. 

En az 7 milyon çoğu işsiz genç 1000 lira ile 10 bin lira arasındaki tutarlarda devlete Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu kaleminde borçlandırıldı. 

30 Eylül 2015 tarihine kadar bu insanların 'Gelir Testi yapması' 2 Kasım 2015 tarihine kadar da piyangodan çıkan bu borcu yapılandırması gerekiyordu. 

Dün zaten işsiz ve aç olan gençler bir de yağmur altında saatlerce kuyrukta bekleyerek kendilerine çıkarılan haksız borçla ilgili işlem yaptırmaya çalıştı. 

Daha milyonlarcası ise 'Ben ne aldım da devlete borçlu çıktım' diye isyan ederek yapılandırma veya gelir testi yaptırmaya bile gitmedi. 

Bugün ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem yok yere borçlandırdıkları vatandaşlara "sağlık hizmetine yönelik bir müjde" adı altında bir haberi paylaştı.

Yandaş medya da "Bakandan vatandaşlara büyük müjde!" diye haberi allayıp pulladılar. 
Bakan'ın açıklaması Genel Sağlık Sigortası prim borcu olan vatandaşlara yönelikti. Yani devletin durup dururken borçlandırdığı vatandaşlara...
Peki ne diyordu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem?

Genel Sağlık Sigortalısı olan vatandaşların prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın sağlık hizmeti alabileceklerini söyledi. 

Erdem şöyle konuştu: "Bakanlar Kurulu kararı ile Bağ-Kur'lu ve sosyal güvencesi olmadığı için Genel Sağlık Sigortalısı olan vatandaşlarımızın prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ve devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinden sağlık hizmeti alabilecekler"

Yani bunu bir lütufmuş gibi sundu. Demek istedi ki, "Siz bize borçlu olmaya devam edeceksiniz, bu borçlar gittikçe faizle katmerlenecek ama bir yandan da lütuf olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabileceksiniz.."

Halbuki işsiz ve aç vatandaş kara kara 'durup dururken devletin başıma sardığı bu binlerce liralık GSS borcunu nasıl ödeyeceğim' diye düşünüyor ve gerçekten de sağlık hizmeti alacak hale düşüyor. Zira saç baş yolduran borçlar yüzünden bir çok insan sağlığından oluyor. 

KAYNAK: ROTAHABER
banner229
Son Güncelleme: 01.10.2015 12:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol