banner200
banner235
banner225
Yeşim
Yeşim
26 Mayıs 2015 Salı 11:56
SGK Borçlarını Kredi Kartıyla Ödeyebilirsiniz
banner188
banner213
banner230

Bir okurumuz soruyor: “Bünyamin bey, manifatura ürettiğim bir işyerim var, yanımda beş kişi çalışıyor, hepsini sigortalı gösteriyorum. Sigortaya parayı kredi kartıyla yatırabilmem mümkünmüş, doğru mu? Şimdiye kadar muhasebeciye nakit ödüyordum. Otomatik ödeme talimatı mı vermeliyim, bankaya gitmem gerekiyor mu? Açıklarsanız sevinirim.” M.E.

Sayın okurum, SGK kamu kurumları arasında e-devlet uygulamalarını, daha açık bir ifade ile internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerini, en çok gerçekleştiren kurum olarak biliniyor.

E-Türkiye sistemini kullanan vatandaşların yüzde 70’inden fazlası sistemi yalnızca SGK hizmetlerinden yararlanmak için kullanmakta.

SGK’nın internet üzerinden sunulan hizmetleri bildirimden hizmet dökümü almaya, borcunu öğrenmekten kayıtlarını incelemeye, emeklilik durumunu sorgulamaktan tescil kaydını görmeye kadar pek çok uygulamayı içermekte. SGK’ca sunulan bu online uygulamalardan birini de SGK’ya olan borçların internet üzerinden ve kredi kartı ile ödenebilmesi oluşturmakta.

Peki, SGK borçları kredi kartı ile nasıl ödenebiliyor? Ayrıntılı olarak açıklayalım.

Prim Borçları Ne Zamana Kadar Ödeniyor?

İşverenlerin her ay çalıştırdıkları sigortalıları takip eden ayın 23’ü gece yarısına kadar (yani en geç gece23:59’da) internet üzerinden SGK’ya bildirmesi gerekiyor.

Aylık prim ve hizmet belgeleri denilen bu belgelerin SGK’dan daha önce alınmış olan şifre ile internet üzerinden bildirilmeleri zorunlu. E-bildirge sisteminin adresi şu: https://ebildirge.sgk.gov.tr/WPEB/amp/loginldap

E-sigorta sistemi denilen bu sistem ile geçmişte bildirge vermek için SGK’da oluşturulan uzun kuyrukların artık önüne geçilmiş bulunmakta.

23’ü gece yarısına kadar verilebilen bildirgelerde kayıtlı bulunan sigortalı sayısı, çalışma günü ve kazanç tutarı üzerinden sistem otomatik olarak o ayki prim borçlarını çıkartıyor, tahakkuk fişlerini oluşturuyor ve size veriyor.

İşte bu şekilde oluşturulan prim borçlarının o ayın son gününe kadar (yine gece yarısı 23:59’a kadar) internet üzerinden ödenebilmesi mümkün.

Nasıl Ödeyebilirsiniz?

SGK borçlarını kredi kartı ile ödemek için bankaya gitmenize yahut da SGK’ya başvurmanıza gerek yok. Bir kredi kartınızın veya ödeme limitinizin olduğu bir banka kartınızın bulunması yeterli oluyor.

Ödeme yapmak için internet üzerindenhttps://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/ web adresine tıklamanız gerekiyor.

Şimdiye kadar bu adrese tıkladığınızda TC kimlik numaranız veya işyeri numaranızı girerek prim borçlarınızı görebiliyor, ödemek için de hemen kredi kartınızı kullanabiliyordunuz.

Ancak geçtiğimiz dönemlerde bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla bu sistem E-devlet sistemine entegre edildi, yani borçlarınızı görmek ve ödemek için e-devlet şifresi almış olmanız ve güvenli oturum açmanız zorunlu hale geldi.

Artık e-devlet şifrenizi girdikten sonra borcunuzu görebiliyor, kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Başkalarının sizin borcunuzu ve hizmetinizi görememesi açısından bunun doğru bir uygulama olduğunu söyleyelim.

E-Devlet Şifresini Nasıl Alırsınız?

E-devlet sistemi şifresini pek çok vatandaşımız aldı, oldukça yaygın ve bilinen bir uygulama.

Sisteme çeşitli GSM operatörlerinin sunduğu mobil imza imkanı ile, daha önce aldığınız bir elektronik imza ile yahut da yakın zamanda başlayan elektronik kimlik kartları (elektronik nitelikli nüfus cüzdanınız) ile girebiliyorsunuz.

Ancak tüm bunlar yerine PTT’ye giderek 1 TL karşılığında alacağınız e-devlet sistemi şifresi ile de internet üzerinden oturum açabilmeniz mümkün.

Alacağınız bu şifre SGK sistemine girdiğinizde hem SSK işveren prim borcu, hem Bağ-Kur prim borcu, hem SGDP kesintisi gibi borçlar hem de Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunuzu ödeyebiliyorsunuz.

Elektronik hizmetleri vatandaşın ayağına getiren SGK’yı bu başarılı uygulamasından dolayı tebrik etmek gerekiyor. Şüphesiz prim tahsilat oranlarının artmasında bu tür çağdaş uygulamaların yaygınlaşmasının da etkisi var.

(ÖNEMLİ NOT: 3568 Sayılı Yasaya göre Meslek mensubu müşterisinden emanet para alamaz, aldığı taktirde disiplin suçu gerektirir)

Bünyamin Esen

memurhaber.com

banner229
Son Güncelleme: 26.05.2015 11:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol