banner200
banner222
04 Nisan 2016 Pazartesi 16:07
GSS primleri iade edilmeli!
banner188
banner213
banner230

 YURDAGÜL UYGUN / sozcu.com.tr

Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) 25 yaş altı için prim borcu affı gündeme gelirken, borcunu ödeyen yüzbinlerce kişi ‘mağdur’ oldu. Sozcu.com.tr’nin gündeme getirdiği konu üzerine prim borcunu ödeyen mağdurlar, ‘enayi olmak’ yerine yaptıkları ödemenin iade edilmesini istiyor. Ünlü ekonomi yazarları konuyu sozcu.com.tr’ye değerlendirirken, sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, “Ahlaki olmayan GSS sisteminin ahlaklı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

ALİ TEZEL: AHLAKSIZLIK DÜZELTİLMELİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, prim borcu ödeyenlere devletin parayı iade etmesi gerektiğini, ancak bugüne kadar bunun görülmüş bir şey olmadığını söyledi.

Daha önce de olduğu gibi şimdi de ödeme yapanların ‘aptal’ yerine düştüklerini kaydeden Tezel, “Yeni çıkan düzenleme tam da af sayılmaz. Çünkü 25 yaşından küçüklerin prim borcu silinecek. Olması gereken tüm GSS borçlarının silinip, ahlaki olmayan bu GSS sisteminin ahlaklı hale getirilmesiydi” dedi.

Tezel, GSS’nin neden ‘ahlaklı’ olmadığını ise şöyle anlattı: “18 yaşından büyükler için artık, aileden bağımsız, özgür birey, ailenin bakma hakkı yok deniyor. Ardından konu paraya gelince, ‘git gelir testi’ yaptır deniyor. Çocuk ‘gelirim yok’ dediğinde ise annenin, babanın ailenin gelirine bakılıyor, çocuğun gelirine değil. Burada ahlaksızlık var.”

GÜNGÖR URAS: İADE İÇİN FORMÜL BULMAK LAZIM

Konuyu Sözcü’ye değerlendiren Dünya Gazetesi Yazarı Güngör Uras ise ödeme yapan, iyi niyetli ya da ödeme gücü olan vatandaşın burada mağdur, kandırılmış duruma düştüğünü vurgulayarak, “Onun için bir formül bulmak lazım. Mademki af geldi, ödeme yapanlara paraları iade edilmeli. Ne kadar ödeme yapıldığını bilmiyoruz tabi… Ödenecek miktardaysa vatandaşa geri ödenmeli. ABD’de tenzilatlı satışlarda şöyle bir şey var; Eğer siz bir ürünü aldıktan sonra aynı ürün tenzilata girerse, 30 gün içinde faturanızı götürdüğünüzde o tenzilatı uyguluyorlar. Burada ticari hayatta bile kandırılmama anlayışı var” diye konuştu.

MAHFİ EĞİLMEZ: DAVA AÇILIR

Ekonomi Yazarı Mahfi Eğilmez ise bu durumun dava konusu olacağını söyledi. Ödeyenlerin dava açacağını söyleyen Eğilmez, “Çünkü bu Anayasa eşitlik ilkesine aykırı olur. Danıştay’a idare mahkemesine gidip dava açılması lazım. Çok kişi dava açar ve kazanırsa sonrasında herkese ödeme yapılabilir” dedi.

banner229
Son Güncelleme: 04.04.2016 16:08
Anahtar Kelimeler:
GSS Primleri Iade Edilmeli!
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol