banner200
banner222
Rahmi
Rahmi
22 Mayıs 2016 Pazar 09:47
Ucuz yağ alırken dikkat: Ayçiçeğinde 'aspir' çıktı
banner188
banner213
banner230
 Miray ÇİMEN / ANKARA

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil piyasada satılan ayçiçek yağıyla ilgili uyarıda bulundu. Büyükhelvacıgilbu ayçiçeği yağlarının içine aspir karıştırıldığını tespit ettiklerini söyleyerek, "Vatandaşlarımız yağ alırken mutlaka etiketlere ve yağın içeriğine bakmalı, çok ucuz yağları sorgulamalı" dedi. Büyükhelvacıgil, "Tüm uyarılarımıza rağmen son zamanlarda hem iç piyasa, hem de ihracatta tağşiş yaygınlaştı. Tüketici aldatılıyor" ifadelerini kullandı.

Suriye'den alınanlara dikkat 

Sektörde ihracatın düşmesine rağmen Suriye'de aynı düzeylerde kaldığını vurgulayan Büyükhelvacıgil, "DİR kapsamında sıfır gümrük ile ithal edilen ayçiçeği hamyağlarının iç piyasaya verildiği endişesini taşıyoruz. Gümrük kontrolleri sıkılaştırılmalı" dedi.

Yerli üretim artsın

Büyükhelvacıgil, tağşişle mücadelede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetimlerinin artırılmasını ve daha yüksek ve caydırıcı cezalar uygulanmasını istediklerini belirtti. Büyükhelvacıgil, “Sektörün hammaddede dışa bağımlılıktan kurtulması için yerli üretimin mutlaka arttırılması gerekiyor. Bunun için yılda en az 2 milyon ton ayçiçeği tohumu üretmek zorundayız" diye konuştu.

KAYNAK: Akşam

banner229
Son Güncelleme: 22.05.2016 09:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol