banner200
banner222
24 Mart 2016 Perşembe 19:23
Sağlık Bakanı'ndan zayıflama ilaçlarına ilişkin açıklama
banner188
banner213
banner230

Sağlık, Medikal ve Tıbbi Cihaz Fuarı Expomed'in açılışını yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, internetten kontrolsüz şekilde satılan zayıflama ürünleri konusunda yurttaşları uyardı. Müezzinoğlu, "Kimsenin, zayıflama gibi uçuk cümlelerle, ileri kandırma cümleleriyle kendisini kandıran alanlara asla müsaade etmemesi lazım. Bu zaten reel olarak varsa biz Sağlık Bakanlığı olarak onun hizmetine sunarız" dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen Expomed Fuarının açılışını yaptı. Açılışın ardından fuar alanını gezen Bakan Müezzinoğlu, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

BUNA KARŞI EN ETKİN ÖNLEM BİREYİN ALDIĞI ÖNLEMDİR

Bakan Müezzinoğlu, internet üzerinden satılan zayıflama ilaçlarına karşı nasıl önlem alındığı yönündeki soruyu, "Buna karşı en etkin önlem bireyin aldığı önlemdir. Kendisinin sağlığı ile ilgili aldığı her etken maddeyi bilinçli kullanması lazım. Neticede manavdan reklamla bir torba muz almıyor. Ve ya marketten bir paket gıda almıyor. İçinde kimyasal olan bir ürünü alıyor. Kimyasal olan bir ürünü sağlıkta ancak hekim yazar. Yanlışlığı öncelikle bireyin kendisinin yapmaması lazım. Hele hele bu zayıflama gibi uçuk cümlelerle, ileri kandırma cümleleriyle kendisini kandıran alanlara asla müsaade etmemesi lazım. Bu zaten reel olarak varsa bir sağlık bakanlığı olarak onun hizmetine sunarız. Sağlıklı bir şekilde var olan bir ürünü biz vatandaşımızdan esirgemeyiz. Ama onu kandıran hayal satanın hayallerine talip olan bir anlayış onlara prim kazandırıyor. İnternet sitelerinin birini kapatıyorsun yarın başkası açılıyor. Denetimler önemli ancak iletişimin bu aşamaya geldiği ortamda denetimlerle kontrol edebilmek kolay değil" diye cevapladı.

CAN BOĞAZDAN GELİR BOĞAZDAN ÇIKAR

Bu konuda bilincin önemini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, "Can boğazdan gelir boğazdan da çıkar. Yuttuğumuz her yudum, ister sıvı olsun, ister katı olsun, ister tablet olsun hekim ve uzman olmalı. Hekim ve uzman yoksa hesap sorabileceği kimse de yok" dedi. Müezzinoğlu, bakanlığın elinde zayıflama ilacı olup olmadığı yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Zayıflama konusunu ilaca endekslersek sağlık alanında bir yanlış daha yapmış oluruz. Zayıflamanın sağlık açısından tedavi edilecek bir boyutu olduğu zaman bunun için diyetisyenlerimiz, uzmanlarımız var."


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.03.2016 19:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol