banner200
banner235
banner225
Yeşim TURAN
Yeşim TURAN
23 Nisan 2016 Cumartesi 12:43
Hamilelik dönemini stressiz geçirmenin yolları
banner188
banner213
banner230

Gebelik hepimize evham getirir. Ama bunun sebebi güzeldir: İçinizde yeni bir hayata ev sahipliği yapıyorsunuz.

Ne yiyeceğiniz, ne içeceğiniz, ne düşüneceğiniz, ne hissedeceğiniz ve ne yapacağınız konusunda endişelenmeniz gayet normal. Aynı zamanda bebeğinizin sağlığı ve hayatınızı nasıl değiştireceği hakkında korkmanız da çok normal. Çünkü artık hayatınız bambaşka bir boyuta geçiyor, siz ebeveyn olacaksınız! Ama eğer endişe tamamen sizi tüketiyor ve düzenli olarak günden güne hayatınızın işleyişine müdahale ediyorsa, bununla başa çıkmanın yolunu bulmalısınız.

Korkularınızı eşinizle paylaşın

Öncelikle tüm korkularınızı eşinizle paylaşmalısınız onunla ilgili olmasa bile. Muhtemelen eşinizde kendi limanına sığınmış endişeleriniz ağırlıyordur. İletişim bu yüzden ikinizin de daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Eşinizle birlikte aile ve arkadaşlarınızın da desteğini alın. Diğer anne adaylarının desteğini almakta işe yarayabilir unutmayın onlarda sizinle aynı korku ve endişelere sahipler.

Eğer çok fazla endişeli veya bebeğinizin sağlığı hakkında endişe etmenizi gerektiren kesin bir konu varsa bunu hekiminize danışın. Eğer endişe sorun hallolduktan sonra hala başınıza belaysa ve bebeğinizi kontrol ettirdiyseniz bu sorunlara yönelik profesyonel yardım almanız gerekir.

Stres bebeği nasıl etkiler

Modern hayatın getirdiği kronik stres ve siz anne adaylarına eklenen erken doğum korkusu ve düşük kilolu bebek doğurma olasılığı üzerinizde çok fazla baskı oluşturuyor.

Başkalarıyla çok fazla ilgileniyor ve işinize çok fazla zaman ayırıyorsanız önceliği, bencillik ve doğal görünmese bile kendinize vermelisiniz. Bu bebeğinize dikkat etmeniz gereken bu dönemde en hayati konulardan biridir. Stresi azaltın, onunla nasıl başa çıkacağınız öğrenin böylece daha sağlıklı bir gebelik geçirin.

Stresi azaltan öneriler

İşte stresle nasıl başa çıkacağınıza, iş ve evde endişeyi nasıl azaltacağınıza dair birkaç öneri...

- Hayır demeyi öğrenin. Artık her şeyi ben yapabilirim fikrine elveda demenin zamanı geldi. Her şeyi yapamazsınız, süper kadın ideallerinizin gitmesine izin verin. Önceliğe hakim olmaktan vazgeçin bunu aile ve arkadaşlarınızdan yardım isteyerek yapın.

- Ev işlerini bırakın. Bu zamanı dinlenerek veya kitap okuyarak değerlendirin.

- Hasta günlerinizin veya tatil günlerinizin tadını çıkarın. Evde bir gün veya bir gece dinlenmek size hafta boyunca iyi gelecektir.

- Derin nefesler alıp vereceğiniz egzersizler deneyin. Yoga ve esneme gibi egzersizlere başlayabilirsiniz.

- Düzenli bir egzersize başlayın. Yüzme veya yürüyüş olabilir.

- Sağlıklı beslenin. Sağlıklı beslenmek için elinizden geleni yapın, iyi dengelenmiş bir beslenme düzeni size fiziksel ve duygusal olarak enerji kazanmanızı sağlayacaktır.

- Erken uyuyun. Tüm gün boyunca vücudunuz bebeğinize en iyisini yapmak için çok çalışıyor uyku vücudunuzun tüm dinlenme ihtiyacını en iyi şekilde sağlayacaktır.

- Bilgi yüklemesi yapmayın. Gebelik süresince çok fazla gebelik hakkında kitap, internet makalesi veya arkadaşlarınızın hikayelerine dalmayın. İyi şeyler anlatılabilir ama unutmayın strese ve endişeye çok açık olduğunuzdan en ufak bir kötü olay sizi daha da çok endişeye sürükleyecektir. Siz sadece nasıl hissettiğinize odaklanın.

- Destek grubuna katılın. Eğer çok zor bir durumla başa çıkmanız gerekiyorsa, sizin derdinizden muzdarip olan, içinizi rahatlatacaklarla konuşun. Çoğu kadın internet üzerinde destek gruplarıyla ortak sorunları üzerine birbirlerine destek veriyorlar.

- Eğer gereksiz stres veya patlama noktasındaysanız, hekiminize veya terapistinize danışın. O size en iyi yolu gösterecektir. Hekiminizin söylediklerini iyi dinleyin. Gebelik boyunca yardım almak sizi ve bebeğinizi gereksiz risklerden ve doğum sonrası endişe ve depresyondan koruyacaktır.

Kaynak: HABER7.COM

banner229
Son Güncelleme: 23.04.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol