banner200
banner222
31 Temmuz 2015 Cuma 00:01
Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma
banner188
banner213
banner230
 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl 6-8 Ekim'de yaşanan olaylarla ilgili HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma başlattı.
Suçlama: Halkın bir kısmını silahlandırarak, tahrik etmek. Dava açılırsa Demirtaş 24'e yıla kadar yargılanacak.

Alınan bilgiye göre, Demirtaş hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun "Kamu Barışına Karşı İşlenen Suçlar" bölümündeki 214/2. maddesinde "Halkın bir kısmını diğer bir kısmına karşı silahlandırarak, tahrik etmek" suçundan soruşturma yürütülüyor.

Başsavcılık, soruşturmada Selahattin Demirtaş'ın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluştuğuna karar verirse, Anayasanın 83. maddesine istinaden, "Dokunulmazlığının kaldırılması" talebinde bulunacak.

Hazırlanacak fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderilecek.
Demirtaş hakkında dava açılırsa, 24 yıla kadar hapsi istenecek. 

HDP'nin 6 Ekim'de, IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırıların üzerine yaptığı çağrının ardından 35 ilde izinsiz gösteriler yapılmıştı. 

HDP'DEN YAPILAN ÇAĞRI

MYK sonrası yapılan yazılı açıklamada, Kobani için acil eylem çağrısı yapılmıştı. "Halklarımıza Acil Eylem Çağrısı" başlığı taşıyan açıklamada, "Kobani'de yaşanan katliam girişimine karşı 7'den 70'e bütün halklarımızı sokağa, alan tutmaya ve harekete geçmeye çağırıyoruz. Bütün uluslararası kurumlar, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik örgütleri, demokratik güçler Kobani'de yaşanan vahşete karşı harekete geçmelidir. Bundan böyle her yer Kobani'dir.Kobani'deki kuşatma ve vahşi saldırganlık son bulana kadar süresiz direnişe çağırıyoruz" denilmişti. 


HaberTürk
banner229
Son Güncelleme: 31.07.2015 00:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol